۲۰۳۵ سال پایان تولید خودروهای درون‌سوز اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا بامداد چهارشنبه ۲۹ ژوئن طرحی را به تصویب رساندند که به موجب آن، تا سال ۲۰۳۵ دیگر شاهد تولید و انتشار گاز دی‌اکسید کربن از خودروهای تولیدی جدید نخواهیم بود و عملا نقطه پایانی بر عمر موتورهای درون‌سوز خواهد بود.

به گزارش سرعت پرس به نقل از دنیای اقتصاد –   وزرای محیط زیست کشورهای عضو اتحادیه اروپا این طرح را زمانی توانستند به تصویب برسانند که ایتالیا به عنوان تولیدکننده خودروهای فراری و لامبورگینی بالاخره به این طرح رضایت داد. ایتالیا در شرایطی با این طرح موافقت کرد که خواستار افزایش پنج‌ساله معافیت قانونی حذف موتورهای درون‌سوز تا سال ۲۰۳۵ شده بود؛ مضافا اینکه به پیشنهاد آلمان برخی خودروسازان همچنان می‌توانند پس از سال ۲۰۳۵ نیز از سوخت‌های موسوم به «کربن خنثی» برای خودروهای خود استفاده کنند. از این پس تولیدکنندگان خودروهای سوخت فسیلی باید به سمت تولید خودروهای الکترونیکی گام بردارند. هرچند با اضافه شدن یک بند قانونی، برخی خودروسازی‌های لوکس که کمتر از ۱۰هزار خودرو در سال تولید می‌کنند، از جمله خودروسازی لامبورگینی، فراری می‌توانند از معافیت پنج‌ساله در انتشار گاز دی اکسید کربن برخوردار باشند. این بند از معافیت قانونی به «اصلاحیه فراری» نام گرفت.

طرح به صفر رساندن تولید خودروهای درون‌سوز بنزینی و دیزلی برای اولین‌بار در ژوئیه ۲۰۲۱ مطرح شده بود، تا اینکه در نهایت ‌پس از یک جلسه طولانی در ساعات ابتدایی بامداد روز چهارشنبه ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ نهایی شد. این نشست که به ریاست اگنس پانیر ـ روناچر، وزیر محیط زیست فرانسه در عصر روز سه‌شنبه آغاز شد، در نهایت در ساعت دو بامداد چهارشنبه به اتمام رسید. خانم پانیر ـ روناچر در مورد این جلسه گفت که با توجه به سرعت عمل چین و آمریکا در جهت تولید خودروهای برقی، اروپا ملزم به گام برداشتن در این مسیر است. در‌حالی‌که استفاده خودرو در اروپا اصلی‌ترین شیوه حمل‌و‌نقل در اروپا محسوب می‌شود، با این حال تنها ۱۵درصد از حجم انتشار گاز دی‌اکسید کربن را شامل می‌شوند.

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=1632
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه