کاهش ناقص‌ها به زیر ۱۲هزار دستگاه

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان اینکه از ابتدای امسال تا ۱۹ مردادماه ۳۰۰هزار دستگاه خودروی کامل تولید شده است، گفت: میزان خودروهای ناقص در کف پارکینگ‌ها کمتر از ۱۲هزار دستگاه است.

به گزارش سرعت پرس به نقل از شاتا – عبدالله توکلی‌لاهیجانی در مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه تحول صنعت خودرو اظهار کرد: از سال ۹۶ و پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه، خودروسازی کشور دچار افت ناگهانی در تیراژ شد، به طوری که ابتدا به نصف رسید و در ادامه نیمی از خودروهای تولیدی به صورت ناقص تولید می‌شد. این مسائل در عمل منجر به افت در عرضه شد و از آن طرف به افزایش تقاضا دامن زد. بر همین اساس نیز شکافی ایجاد شد که نابسامانی در بازار را به دنبال داشت. مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت افزود: در مواجهه با این وضع یک برنامه در سه فاز و مرحله طراحی شد که مرحله نخست آن، تثبیت جریان تولید بود و تاکنون دستاوردهای خوبی نیز در این زمینه حاصل شده است؛ به عنوان نمونه از ابتدای امسال تا نوزدهم مرداد ماه ۳۰۰هزار دستگاه خودروی کامل تولید شده، این در حالی است که در مدت مشابه پارسال فقط ۷۰هزار دستگاه خودروی کامل تولید شده بود.

وی با بیان اینکه ثباتی در جریان تولید اتفاق افتاده است، گفت: میزان تعهدات معوق خودروسازان به کمتر از ۱۰هزار دستگاه کاهش یافته و میزان خودروهای ناقص در کف پارکینگ‌ها نیز کمتر از ۱۲هزار دستگاه است؛ این در حالی است که در مدت مشابه پارسال ۱۷۰هزار خودروی ناقص در پارکینگ‌ها وجود داشت. توکلی لاهیجانی تصریح کرد: پوست‌اندازی پلتفرمی و رفتن به سمت دانش‌بنیان شدن در صنعت خودرو هدف‌گذاری شده و اکنون یک گذار پلتفرمی طراحی شده است تا بر اساس آن به سمت تیراژ اقتصادی و مقیاس اقتصادی تولید حرکت کنیم. اکنون چهار پلتفرم کلیدی تعریف شده است. وی گفت: گذار از فضای یاس‌آلود خودروی کشور و رسیدن به بالندگی در این صنعت دور از ذهن نیست. مطابق چشم‌انداز ۱۴۰۴ قرار است جزو ۱۰ کشور برتر خودرویی جهان در آن سال باشیم، بنابراین لازم است با پلتفرم‌های موجود به هم‌افزایی بپردازیم و در مرحله سوم به گشایش و گسترش بازارهای صادراتی فکر خواهیم کرد. تنها در این صورت است که می‌توان صنعت خودروی کشور را به عنوان موتور محرکه کشور در گام دوم انقلاب معرفی کرد.

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=2233
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه