واردات خودروهای ناایمن، طبق گفته مسئولان وزارت صمت!

خودروسازان باید کیفیت خودروهای تولیدی را ارتقا دهند در غیر اینصورت خودروهای ناایمن از چرخه تولید خارج خواهد شد

به گزارش سرعت پرس به نقل از اقتصاد ملی، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت از واردات خودرو می گوید؛ خودروهایی که قرار است به زودی وارد کشور شوند و به نوعی عرضه خودرو با آنها به تعادل برسد. حال آنطور که مسئولان وزارت صمت گفته اند، این خودروها قرار است استاندارد لازم را نداشته باشند!

منطقی در نشستی با حضور اصحاب رسانه در خصوص رعایت استانداردهای 85 گانه توسط خودروهای وارداتی گفته در جلساتی که با سازمان استاندارد داشته ایم، قرار شده تعدادی از قوانین استاندارد برای خودروهای وارداتی برداشته شود، به طوری که اگر این خودروها حتی استاندارهای 85 گانه را رعایت نکنند، پلاک خواهند شد.

این در حالیست که چند وقتیست نسبت به تولید خودروهای داخلی سختگیری هایی می شود؛ سختگیری هایی که بارها از طرف اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد هم گفته شده است؛ اسلام پناه در مصاحبه های متعددی اعلام کرده که خودروسازان باید کیفیت خودروهای تولیدی را ارتقا دهند در غیر اینصورت خودروهای ناایمن از چرخه تولید خارج خواهد شد که در آخرین اقدام تولید سمند و تیبا متوقف شد.

جالب اینجاست که این خودروها استانداردهای لازم را داشته اند، اما چون عیوب کمی داشتند اقدام به توقف تولید آنها شد! این دو خودرو از چرخه تولید خارج شدند، چرا که برخی استانداردهای 85 گانه را نگذراندند؛ اما این سختگیری ها صرفا برای تولیدکنندگان داخلی است و شامل خودروهای وارداتی نمی شود!

جالب اینجاست که نه تنها سمند و تیبا، بلکه اسلام پناه گفته قرار است تولید 5 خودرو غیر ایمن داخلی دیگر به زودی متوقف شود یعنی همزمان با واردات، قرار است خط تولید تعدادی از خودروهای داخلی تعطیل شود!

رئیس سازمان ملی استاندارد گفته طی هشت ماه گذشته این سازمان تولید 5 خودروی غیر ایمن و پر عیب را در کشور متوقف کرد.

به گفته اسلام پناه، تولید خودروهای سواری تیبا 1، تیبا 2، سمند، ساینا و پژو 405 با همراهی دولت و فرمان هشت ماده ای شخص رئیس جمهور متوقف شد؛ تولید خودروی غیر ایمن و غیر استاندارد را متوقف می کنیم و به جای آن خودروی جایگزین متولد می شود.

احتمالا منظور آقای اسلام پناه از تولد خودرو جدید، واردات است که قرار است باعث توقف خط تولید خودروهای داخلی شود.

چهار سال است که واردات خودرو ممنوع شده؛ خودروسازان داخلی طی این مدت تمام تلاش خود را برای سرپا نگه داشتن بازار خودرو کردند و تولید را با وجود تحریم ها متوقف نکردند، به طوری که پس از تحریم میزان تولید به کمتر از یک میلیون خودرو رسید و آنها حالا توانستند تولید را به بیش از یک میلیون برسانند، تا جایی که وزیر صمت به توان تولید آنها اعتماد کرده و گفته آنها می توانند تا یک میلیون و 600 هزار خودرو تولید کنند.

اما حالا گویا به دلیل اینکه خودروهای وارداتی قرار است مجدد وارد شوند، فعالیت خودروسازان داخلی دیگر اهمیت ندارد؛ این یعنی مجدد تولید کاهش پیدا می کند و شاهد نمایندگی خودروسازانی خواهیم بود که ممکن است به زودی مجدد از کشور بروند و باز دچار بحران در صنعت خودرو شویم.

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=4853
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه