ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟

دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت آیین‌نامه واردات خودرو توضیحاتی ارائه کردند.

به گزارش سرعت پرس و به نقل از دنیای اقتصاد – سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت، گفته بود آیین‌نامه واردات خودرو تا خردادماه ۱۴۰۱ در دولت تصویب می‌شود و پس از طی ۲ الی ۳ ماه بعد از تصویب، واردات خودرو به کشور انجام خواهد شد. در همین رابطه منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌و‌نقل وزیر صمت، نیز ۲۱ تیرماه طی گفت‌وگویی عنوان کرد: اجرایی شدن این آیین‌نامه منوط به مصوبه هیات دولت است. ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، تا شهریور ۱۴۰۱ واردات خودرو انجام می‌شود. مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، هم در این باره گفته بود: ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو در اختیار دولت است و هیچ منع قانونی ندارد؛ باید آیین‌نامه مربوطه در دولت تصویب و ابلاغ شود.
بر این اساس علیرضا سلیمی عضو هیات‌رئیسه مجلس در رابطه با آخرین وضعیت آیین‌نامه واردات خودرو اظهار داشت: ما در کمیسیون صنایع مجلس در رابطه با آیین‌نامه واردات خودرو جلسه‌ای برگزار کردیم که برخی از مسوولان دولتی هم در این جلسه حضور داشتند و قرار شد دولت این آیین‌نامه را به صورت مکتوب به مجلس ارائه کند تا مجلس آن را ارزیابی کند، اما هنوز این آیین‌نامه به مجلس نیامده است. وی درباره چرایی عدم نهایی شدن این آیین‌نامه توسط دولت توضیح داد: مسوولان مربوطه گفته‌اند که در حال طی کردن مراحل نهایی تصویب این آیین‌نامه هستیم؛ اما مشخص نیست که این تاخیر با چه توجیهی صورت می‌گیرد. دولت باید هر چه سریع‌تر آن را به مجلس ارائه کند تا مجلس آن را با قانون تطبیق دهد تا مشکلی نداشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مجلس به دنبال این است تا این آیین‌نامه با قانون مغایر نباشد، تاکید کرد: اگر آیین‌نامه واردات خودرو با قانون مغایرت داشته باشد، مجلس در این رابطه ورود جدی خواهد داشت. سلیمی ادامه داد: توقع ما از دولت این است که سریع‌تر این آیین‌نامه را تصویب و به مجلس ارسال کند؛ تا این آیین‌نامه بیاید و مورد تایید مجلس قرار بگیرد و بعد ابلاغ و ثبت سفارش شود، ۳ الی ۴ ماه زمان می‌برد تا خودروهای خارجی وارد کشور شوند. وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برخی از خودروهای داخلی که نسبت به سایر خودروها ارزان‌تر هستند پلاک نمی‌شوند، خانواده‌های کم‌توان در تهیه خودرو با مشکل مواجه شده‌اند؛ این موضوع یک مقدار مجلس را نگران کرده است که خانواده‌های کم‌برخوردار چگونه می‌توانند صاحب خودرو شوند؟

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان داشت: بعد از جلسه‌ای که با مسئولان دولتی داشتیم، برخی از موارد مندرج در آیین‌نامه به صورت شفاهی به سمع‌و‌نظر نمایندگان رسید و نمایندگان ایرادات جدی به برخی از بندهای این آیین‌نامه داشتند که مسوولان قول دادند مکتوب آن را به مجلس ارائه کنند. سلیمی عنوان کرد: هفته آینده پیگیری خواهیم کرد که دولت این آیین‌نامه را به صورت مکتوب به مجلس ارائه کند تا نمایندگان نظرات خودشان را اعلام کنند. وی در رابطه با وعده دولت مبنی بر آغاز واردات خودرو از شهریورماه گفت: من نمی‌دانم چرا دولت این وعده را داده است، پس از تصویب آیین‌نامه و همچنین ابلاغ و ثبت سفارش، جهت واردات خودرو به کشور ۳ ماه زمان نیاز است.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر واردات خودرو و ساماندهی به صنعت خودروی کشور اظهار داشت: موضوع واردات خودرو موضوع بسیار حائز اهمیتی است و جامعه انتظار دارد دولت واردات خودرو را براساس وعده‌هایی که داده شده عملیاتی کند. وی افزود: صنعت خودروی ما به مرحله ای رسیده است که یکی از راه‌های عبور از شرایط فعلی، صدور مجوز واردات خودرو است و این مسیر ناگزیری است که ان‌شاءالله عملیاتی می‌شود. میرتاج‌الدینی ادامه داد: اگر صنعت خودرو هم از دست دولت خارج و به بخش خصوصی واگذار شود طبیعتا یک فضای رقابتی ایجاد خواهد شد و در نتیجه صنعت خودرو هم نجات پیدا می‌کند.

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=2023
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه