هندى ها در بازار ايران:

سوزوکی ديزاير ، جایگزین پژو 206 در ایران + مقايسه و تصاویر

سقف قیمتی تعیین شده در آیین‌نامه واردات خودرو گزینه‌های چندانی برای واردات پیش رو نمی‌گذارد. به ویژه آنکه تعرفه واردات خودروهای بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار احتمالا همچون گذشته آنقدر بالا باشد که قیمت آن‌ها پس از واردات، از قدرت خرید عموم جامعه خارج باشد.

سرعت پرس– سقف قیمتی تعیین شده در آیین‌نامه واردات خودرو گزینه‌های چندانی برای واردات پیش رو نمی‌گذارد. به ویژه آنکه تعرفه واردات خودروهای بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار احتمالا همچون گذشته آنقدر بالا باشد که قیمت آن‌ها پس از واردات، از قدرت خرید عموم جامعه خارج باشد. با بودجه ۱۰ هزار دلار نباید در انتظار واردات خودروهای اروپایی و ژاپنی بود. اما ماروتی سوزوکی خودروسازی هندی است كه به‌عنوان نماينده و تابعه‌ای از شرکت سوزوکی ژاپن در هند فعالیت می‌کند و بزرگترین خودروساز در منطقه آسیای جنوبی محسوب می‌شود. يكى از محصولات اين شركت با كه با اعمال محدوديت هاى ارزى امكان واردات سوزوكى ديزاير است.

در این گزارش به بررسی «دیزایر» و «سوئیفت» دو خودروی تولید ماروتی می‌پردازیم که احتمالا با قیمت حدود ۳۰۰ میلیون تومان به کشور برسند و بتواند جایگزین خودروهایی همچون پژو ۲۰۶، پژو پارس، رانا پلاس و سمند با قیمت مشابه باشد.

ديزاير محبوب‌ترین سدان‌های کوچک هندی

سدان‌های کامپکت زمانی که وارد بازار شدند به شدت محبوب بودند. اما طی سال‌های اخیر محبوبیت آن‌ها به لطف ظهور شاسی‌بلندهای کامپکت و هاچ‌بک‌های باکیفیت کاهش یافته است. ضمن اینکه استفاده رایج از این خودروها به عنوان تاکسی چندان برای تصویر آن‌ها مطلوب نیست.

اما ماروتی سوزوکی که همیشه با یک محصول سدان کامپکت خود در لیست سه خودروی پرفروش بازار هند حضور داشته است، چندان نگران این موضوع نبوده و به همین دلیل روی نسل سوم سدان کامپکت «دیزایر» سرمایه‌گذاری کرد. سوزوکی ديزاير ۲۰۲۲ به عنوان یک سدان شهری کوچک و پرفروش در بازارهای جهانی جایگزین مناسبی برای برخی خودروهای داخلی مطرح می‌شود.

ماروتی سوزوکی ديزاير (Maruti Suzuki Dzire) از سال ۲۰۰۸ تا کنون در هند در سه نسل متفاوت تولید شده است. دیزایر ابتدا بر اساس خودروی هاچ‌بک سوزوکی «سوئیفت» ساخته شد و حتی به دو نسل قبلی آن سوزوکی سوئیفت ديزاير گفته می‌شد. اما ماروتی آنقدر روی متمایز کردن این خودرو کار کرد تا نهایت در نسل سوم ديزاير نام سوئیفت را در آن کنار گذاشتند و اکنون به آن فقط ديزاير گفته می‌شود.

ديزاير  در نسخه‌های قبلی به عنوان یکی از اولین سدان‌های کمتر از ۴ متری، مشکلاتی به ویژه در بحث طراحی داشت. به عقیده کارشناسان، به طور کلی نسبت‌ها در این خودرو اشتباه بود که در نسخه جدید این مشکلات رفع شده است.

فروش مناسب در بازار هند

ديزاير از زمان معرفی نسل دومش در بخش ساب-کامپکت در هند پیشرو بوده است. تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۲ میلیون دستگاه از این خودرو در هند فروخته شد. در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۷ هم بیش از دو برابر رقبای خود مانند Honda Amaze، Hyundai Xcent و Tata Zest فروش داشته است.

ادعای اشتباه درباره ایمنی ديزاير

بر خلاف ادعای برخی رسانه‌های داخلی مبنی بر آنکه که این سدان  توانسته از موسسه سنجش ایمنی خودروهای اروپا (Euro NCAP) سه ستاره ایمنی را دریافت کند، بررسی‌ها نشان می‌دهد هیچگونه ارزیابی درباره این خودرو در این موسسه انجام نشده است.

 

مقایسه سوزوکی ديزاير و سوزوکی سوئیفت

برخی عقیده دارند سوزوکی دیزایر در واقع همان سوزوکی سوئیفت اما با طراحی بهتر و به ویژه صندوق جادارتر است. طبق تجربیات کاربران، اگر مصرف سوخت، راحتی، هزینه نگهداری و ایمنی خودرو برای شما در اولویت است دیزایر برای شما بهتر خواهد بود. اما ماروتی سوزوکی سوئیفت از نظر امکانات بهتر است.

قیمت مدل پایه سوزوکی دیزایر در هند ۷۸۵۰ یورو و سوزوکی سوئیفت حدود ۷۴۴۵ یورو است. دولت تعرفه واردات خودرو را شناور تعیین کرده، اما پیش از این گفته می‌شد که احتمالا تعرفه واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار ۲۰ درصد باشد. اگر واردات خودرو با ارز نیمایی صورت گیرد و نرخ کنونی نیما یعنی حوالی ۲۷ هزار تومان را در محاسبات فرض کنیم، قیمت سوزوکی دیزایر با احتساب تعرفه ۲۰ درصد و دلار ۲۷ هزار تومانی حدود ۲۵۵ میلیون تومان خواهد بود. اما با توجه به اضافه شدن هزینه حمل و نقل و برخی هزینه‌های دیگر و همچنین در نظر گرفتن سود واردکننده، می‌توان فرض کرد این خودرو در ایران نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان قیمت بخورد. بنابراین، می‌تواند جایگزین برخی خودروهای ارزان‌قیمت داخلی از پراید و تیبا گرفته تا پژو ۲۰۶، پژو پارس، رانا پلاس و سمند باشد.

مشخصات فنی سوزوکی ديزاير

سوزوکی ديزاير ۲۰۲۲ از پیشرانه ١.٢ لیتری بهره می‌برد که ۹۰ اسب بخار قدرت تولید ميكند. این سدان ژاپنی ظرف مدت ۱۲.۶ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می‌کند. برای مقایسه می‌توان گفت خودرویی مانند دنا در حالت استاندارد می‌تواند ظرف مدت ۱۳.۵ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

در جدول زیر مشخصات فنی این دو خودروی هندی در مقایسه با پراید و ۲۰۶ آورده شده است.

پراید ۱۳۱ پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ماروتی سوزوکی دیزایر
Maruti Dzire LXI
ماروتی سوزوکی سوئیفت
Maruti Swift LXI
نوع سوخت بنزینی بنزینی بنزینی بنزینی
حجم موتور ۱۳۲۳ سی‌سی ۱۳۶۰ سی‌سی ۱۱۹۷ سی‌سی ۱۱۹۷ سی‌سی
نوع موتور M۱۳ TU۳ K Series Dual jet
حداکثر قدرت ۷۱ اسب بخار ۷۵ اسب‌بخار ۸۸.۷ اسب بخار ۸۸.۷ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱۰۸ نیوتن متر ۱۱۸ نیوتن‌متر ۱۱۳ نیوتن متر ۱۱۳ نیوتن متر
شتاب ۱۴.۵ ثانیه ۱۴.۱ ثانیه ۱۲.۵ ثانیه ۱۲.۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت ۱۶۵ کیلومتر بر ساعت
تعداد سیلندر ۴ ۴ ۴ ۴
تعداد سوپاپ ۸ ۸ ۱۶ ۱۶
انتقال قدرت ۵ سرعته دستی ۵ سرعته دستی ۵ سرعته دستی ۵ سرعته دستی
مصرف سوخت ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر (ترکیبی) ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر (ترکیبی) ۴.۳ لیتر در صد کیلومتر (ARAI)
۵.۳ لیتر در صد کیلومتر (شهری)
۴.۵ لیتر در صد کیلومتر (اتوبان)
۴.۳ لیتر در صد کیلومتر (ARAI)
۵.۳ لیتر در صد کیلومتر (شهری)
۴.۵ لیتر در صد کیلومتر (اتوبان)
استاندارد آلایندگی یورو ۴ یورو ۴ BS ۶ (استاندارد بهارات) BS ۶ (استاندارد بهارات)
سیستم فرمان هیدرولیکی هیدرولیکی برقی برقی
سیستم تعلیق جلو مک فرسون فنر لول مک فرسون فنر لول مک فرسون فنر لول مک فرسون فنر لول
سیستم تعلیق عقب نیمه مستقل مستقل سیستم تعلیق محور پیچشی سیستم تعلیق محور پیچشی
نوع بدنه سدان کوچک هاچ‌بک کوچک سدان کوچک سدان کوچک
ترمز جلو دیسکی دیسکی دیسکی دیسکی
ترمز عقب کاسه‌ای کاسه‌ای کاسه‌ای کاسه‌ای
طول ۳۹۳۵ میلیمتر ۳۸۳۵ میلی‌متر ۳۹۹۵ میلیمتر ۳۸۴۵ میلیمتر
عرض ۱۶۰۵ میلیمتر ۱۶۵۲ میلی‌متر ۱۷۳۵ میلیمتر ۱۷۳۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۴۵۵ میلیمتر ۱۴۲۶ میلی‌متر ۱۵۱۵ میلیمتر ۱۵۳۰ میلیمتر
فاصله بین محور جلو و عقب ۲۳۴۵ میلیمتر ۲۴۴۵ میلی‌متر ۲۴۵۰ میلیمتر ۲۴۵۱ میلیمتر
وزن خالص ۹۱۵ کیلوگرم ۱۰۲۵ کیلوگرم ۸۸۰-۹۱۵ کیلوگرم ۸۷۵-۹۰۵ کیلوگرم
حجم مخزن سوخت ۴۰ لیتر ۵۰ لیتر ۳۷ لیتر ۳۷ لیتر
قطر رینگ ۱۳ اینچ ۱۴ اینچ ۱۴ اینچ ۱۴ اینچ
چرخ جلو و عقب R۱۳ ۱۶۵/۶۵ ۱۸۵/۶۵ R۱۴ ۱۶۵/۸۰ R۱۴ ۱۶۵/۸۰ R۱۴
حجم صندوق عقب ۳۶۰ لیتر ۲۴۵ لیتر ۳۷۸ لیتر ۲۶۸ لیتر
تعداد سرنشین ۵ نفر ۵ نفر ۵ نفر ۵ نفر
قیمت ۶۰۰۰ یورو ۹۵۰۰ یورو ۷۸۵۰ یورو ۷۴۴۵ یورو

منبع: صنعت ماشين

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=3753
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

5 دیدگاه
 1. Sami 11 مهر 1401

  از ٢٠٦ بهتره حداقل قيافه اش جديده

  1. سرعت پرس 5 فروردین 1402

   بله

 2. Sami 11 مهر 1401

  حداقل از ٢٠٧ جديدتره!

  1. Sorat 11 مهر 1401

   بله تنوع بيشتره

  2. سرعت پرس 5 فروردین 1402

   بله