معاون برنامه ریزی جامع تولید گروه سایپا:

رشد 26 درصدی سایپا نسبت به سال گذشته

معاون برنامه ریزی جامع تولید گروه سایپا گفت: گروه خودروسازي سايپا در مردادماه سال جاری تعداد 32 هزار و 984 دستگاه توليد کرده كه اين تعداد در مقايسه با مدت مشابه سال قبل با تيراژ 26 هزار و 241 دستگاه به تعداد 6 هزار و 743 دستگاه بیشتر و با رشد 26 درصدی همراه بوده است.

به گزارش سرعت پرس با نقل از سایپانیوز، مسعود پروین  با بیان مطلب فوق افزود: با وجود تعطيلات تابستاني و همچنين تعطيلات مربوط به تاسوعا و عاشوراي حسيني (ع)، گروه سايپا در مرداد ماه سال جاري توانست با توليد 32 هزار و  984 دستگاه خودرو و ميانگين توليد هزار و  499 دستگاه روزانه، نسبت به تير ماه سال جاري با ميانگين توليد روزانه هزار و 438 دستگاه، رشد 4 درصدی(روزانه 61 دستگاه بيشتر) توليد کند. اين در حالي است كه كمبود موتور به دليل عدم تامين بلوك سيلندر، سوپاپ و ميل سوپاپ در اثر قطع برق در شركت هاي تامين كننده، حداقل به ميزان يك روز در هفته صورت گرفته است.
معاون برنامه ریزی جامع تولید گروه سایپا تصریح کرد: با توجه به خارج شدن 3 خودروي پر تيراژ تيبا، تيبا2 و ساينا از چرخه توليد سایپا كه حدود نيمي از تیراژ تولید روزانه گروه را تشکیل می داد، انتظار مي رفت كه مشابه خروج پيكان و پرايد در سال هاي گذشته، گروه سايپا دچار افت توليد شود ولي این گروه با ادامه استراتژي تبديل تهديد به فرصت، با بررسي و برنامه ريزي جايگزيني توليد ساير خودروها و همچنين استفاده از پتانسيل شركت هاي گروه نظير برون سپاري قالبها از داخل شركت سايپا به شركت هاي زير مجموعه (شركت هاي قالب های صنعتی سایپا و سايپا پرس) و…  نه تنها اين اتفاق ایجاد نشد بلكه در انتهاي مرداد ماه سال جاري با توليد 170 هزار و 197 دستگاه خودرو، از توليد مدت مشابه در سال قبل به تعداد  168 هزار و 691 دستگاه عبور كرد.
او افزود: تاکنون حدود 201 هزار دستگاه خودرو تحویل مشتری شده و حدود 65 هزار دستگاه در فرآيند تجاری سازی، شماره گذاری، حمل و تحویل است که مجموعا” حدود 266 هزار دستگاه، عملکرد اين گروه (فرآیند فروش و آماده سازی جهت تحویل) در ۶ ماه اول سال 1401 تا 19 شهریور ماه است.
پروین تاکید کرد: در آمار ارائه شده از سوي سايت هاي خبري مشاهده مي شود كه گاها فقط آمار شرکت سایپا و يا بخشي از سايت هاي توليدي ارائه مي شود در حالي كه آمار توليد گروه سايپا مشتمل بر 6 سايت توليدي شامل شرکت های سایپا، پارس خودرو، سايپا سيتروئن، بن رو، زامياد و سایپادیزل است.
او با اشاره به نرخ 92 درصدی تولید به صورت عبور مستقيم در 5 ماهه ابتدای سال جاري گروه سایپا گفت: این میزان در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته با توليد عبور مستقيم 40 درصد، افزايش رشد 52 درصدي نشان مي دهد و اين در حالي است كه در سال گذشته حجم بالايي از فعاليت سايت هاي توليدي به توليد ناقص و سپس تكميل آنها مصروف مي شد و به ناچار پاركينگ هاي استيجاري زيادي تهيه و هزينه هاي گزافي صرف نگهداري خودروهاي ناقص مي شد به نحوي كه در برخی مقاطع زمانی سال گذشته (سال 1400) حدود 84 هزار دستگاه خودروی ناقص در پاركينگ ها موجود بود.
معاون برنامه ریزی جامع تولید گروه سایپا گفت: در سال جاري با كاهش و جمع آوري تمامي خودروهاي ناقص گروه، ضمن تخليه و تحویل تمامی پاركينگ هاي استيجاري، روند صعودي توليد عبور مستقيم، به صد در صد مطلق رسيده است.

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=3264
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه