خلف وعده‌ دولت برای عرضه 100 هزار دستگاه خودرو در سال 1402!

چرا خودروهای وارداتی را تحویل خودروسازان نمی دهند؟

طبق  آخرین  آمار گمرک،  تعداد قطعی  خودروهای  وارداتی  به کشور  از مرز پنج  هزار  دستگاه  بالاتر  نرفته  و  از  این  تعداد  نیز  تنها  حدود  هزار  دستگاه تحویل  مشتریان  شده  است.  حال  سوال  این  است  که  چرا  تحویل  چهار هزار خودروی  دیگر  به  مشتری  روند  عادی خود  را طی  نکرده  است؟

به گزارش پایگاه خبری سرعت پرس، در این روزهای پایانی سال روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به عدم تحویل خودروهای وارداتی به خریدران، چند احتمال را در عدم تحویل خودروها بعید نداسته است. این روزنامه نوشته است: در پاسخ به این پرسش چند احتمال قابل طرح است.

یکی اینکه خودروهای وارد شده درگیر پیچ‌ و خم‌های دریافت تایید یه استاندارد (ازسازمان ملی استانداردشده‌اند، ‌دیگر آنکه پروسه شماره‌ گذاری خودروهای واردشده طولانی‌تر شده و به همین دلیل، عرضه به صورت قطره‌ چکانی انجام می‌شود. احتمال دیگر که توسط رئیس کل سازمان توسعه تجارت مطرح شد، دپوی عمدی خودروها توسط واردکنندگان است و در نهایت یک احتمال ديگر برای تاخیر در عرضه این خودروها (و البته کندی پروسه وارداتمطرح می‌شود و آن هم تداوم مخالفت‌های پنهان با واردات گسترده خودرو است.

روز گذشته سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی، قیمت قطعی این خودروها در مبادی ورودی را اعلام نمود و این در حالی است که هنوز تعداد زیادی از خریداران خودرو که در اسفندماه سال گذشته پول هایشان در حساب‌های وکالتی بلوک شده است، بدلیل محدودیت واردات نتوانسته‌اند خودروی منتخب خود را از بین واردتی‌ها خریداری نمایند. با این توصیف به نظر می‌رسد آن هرار نفری هم که توانسته‌اند خودروهای منتخب غیرچینی خود را خریداری نمایند در یک لاتاری برنده شده‌اند!

در اردیبهشت ماه گذشته، عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل سابق صنایع خودرو وزارت صمت خبر از ثبت سفارش ۱۰۰‌هزار دستگاه خودرو داده بود و گفته بود که با افزایش تولید و واردات (نو و کارکرده)، عرضه خودرو افزایش می‌یابد. اتفاقی که البته بدلیل خلف وعده و عدم واردات پرتعداد خودرو نیوفتاد! حالا با وجود یک صف طولانی برای واردات از خودروهای غیرچینی دولت بازهم درصدد باز نمودن حساب وکالتی برای واردات خودرو است!

به نظر شما عدم تحویل خودروها چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ نظر خود را برای ما ارسال کنید

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=18519
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه