در نشست با رسانه‌های بین‌المللی:

خطيبى: آماده رقابت با خودروهای وارداتی هستیم

خطيبى در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های خارجی مقیم ایران، ضمن ارایه گزارشی از عملکرد این گروه صنعتی، برنامه‌ها و اهداف ترسیم شده در حوزه‌های مختلف عملکردی را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.


به گزارش سرعت پرس به نقل از ايكوپرس– مهدی خطيبى، با بیان این‌که، تحریم ها به ما کمک کرد تا خودروساز شویم، گفت: ایران خودرو تولیدکننده‌ای قابل احترام و اعتماد در جهان خواهد شد و به طور حتم در سال‌های آینده، بازارهای خارجی استقبال خوبی از محصولات این خودروساز خواهند کرد.
خطيبى با تاکید بر این‌که به منظور دست‌یابی به اهداف افزایش تولید، صادرات به غرب آفریقا، آسیای میانه، ترکمنستان، آذربایجان، عراق، سوریه، ونزوئلا، شمال آفریقا و به زودی به روسیه، خواهیم داشت، گفت: موافق تحریم‌ها نبوده و موافق داد و ستد در جریان بین‌المللی هستیم.
وی با بیان این‌که از بهمن ماه سال گذشته، اهدافی را برای تولید و توسعه ایران خودرو تعریف کرده‌ایم گفت: مهم‌ترین آن تبدیل شدن به یکی از پنج خودروساز رده دوم جهانی در پنج سال آینده و قرار گرفتن در زنجیره جهانی ارزش خودرو در ۱۰ سال آینده است و به این اهداف پای‌بند بوده و پی‌گیر آن هستیم.
وی یکی از اقدامات مهم را حذف خودروهای ناقص از چرخه تولید و افزایش تولید خودرو کامل دانست و گفت: تحریم‌های بین‌المللی، صنعت خودروی کشور و از آن جمله ایران‌خودرو را تحت تاثیر قرار داد و بیماری کرونا نیز تمامی صنعت خودروی جهان از جمله برترین خودروسازان جهان را دچار چالش کرد و سبب افزایش تولید ناقص در ایران‌خودرو شد.

آخرین وضعیت خودروهای ناقص

خطيبى تصریح کرد: در بهمن ماه سال گذشته بیش از ۸۲ هزار دستگاه خودرو ناقص در ایران خودرو دپو شده بود، در حال حاضر تعداد کل خودروهای ناقص وارد کانال ۱۰ هزار دستگاه شده، در سایت‌های خزر، کرمانشاه، فارس و خراسان تعداد این خودروها صفر شده است و در سایت تهران ظرف چند روز آینده، ۱۹۲ دستگاه باقی مانده صفر خواهد شد و در سایت تبریز نیز در ۱۰ روز آینده به عدد صفر نزدیک خواهیم شد و به این ترتیب گروه صنعتی ایران‌خودرو با خودروهای ناقص خداحافظی خواهد کرد.
وی با بیان این‌که آمار تولید ایران خودرو از ابتدای سال تا ۲۳ مردادماه، ۲۲۱ هزار دستگاه است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۴۱ درصد افزایش داشته، تصریح کرد: صنعت خودرو، صنعت تیراژ است و برای کاهش هزینه‌های سربار، باید تیراژ تولید را بالا برد.
خطيبى با بیان این‌که یکی از سیاست‌های مهم ایران خودرو، افزایش تولید با لحاظ تغییر ترکیب تولید از خودروهای قدیمی و با کیفیت کم به سمت خودروهای به روز، مدرن و با کیفیت است، عنوان کرد: سال قبل تولید تارا که محصولی به روز و مدرن است، ۹ هزار دستگاه بوده که امسال به تولید ۷۵ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.
وی حذف تولید خودرو ناقص و تولید عبور مستقیم را از دستاوردهای دولت سیزدهم برشمرد و گفت: با رویکردهای اجرا شده دولت و وزارت صمت و حذف خودرو ناقص، افزایش ۲۵ درصدی در کیفیت خودروها و کاهش هزینه قابل توجه ناشی از تولید ناقص محقق شده است، با تحقق برنامه تولید امسال، کاهش هزینه هفت هزار میلیارد تومانی محقق خواهد شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که امسال محصولات جدیدی مانند کشنده H۵، اتوبوس برقی، وانت آریسان دو، رونمایی شده است، به طراحی و تولید نمونه اولیه محصول ری‌را در سال جاری و طراحی محصول پروژه TF۲۱ و رونمایی از آن در سال آینده اشاره کرد و گفت: خودروی ری‌را، پلی است که ایران خودرو را به خودروسازی جهانی بدل خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ری‌را محصولی با کیفیت و به روز است که علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی، به بازارهای جهانی نیز وارد خواهد شد و اگر بخواهیم ظرف پنج سال آینده به یکی از پنج خودروساز رده دوم جهان بدل شویم، باید بتوانیم تنوع خوبی در محصولات تولیدی داشته باشیم.
وی با بیان این‌که راه اندازی ایران‌خودرو پاورترین از برنامه‌های جدی این مجموعه صنعتی به شمار می‌رود، بیان کرد: طی چندسال آینده ایران‌خودرو باید بتواند درآمد خوبی از محل تولید قوای محرکه و عرضه آن کسب کند.
خطیبی با تاکید بر این‌که در تمام اقدامات به ویژه در طراحی محصولات جدید و تولید و راه اندازی خطوط تولید، توجه ویژه ای به شرکت‌های دانش‌بنیان داریم، به برگزاری همایش ظرفیت‌های همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و شناسایی بیش از ۲۰۰ نیاز و ظرفیت همکاری با این شرکت‌ها و امضای ۵۴ تفاهم‌نامه در این راستا اشاره کرد و یادآور شد: قرار است با همکاری چهارجانبه وزارت صمت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و گروه صنعتی ایران‌خودرو، پارک علم و فناوری صنعت خودرو راه‌اندازی شود.
وی تصریح کرد: تمامی این در کنار سایر اقداماتی که برای افزایش کیفیت صورت‌گرفته و در این راستا  ۲۷۹ پروژه در قالب برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف شده است، ایران‌خودرو را به روزهایی بهتر از گذشته خواهد رساند، به طوری که پیش از گذشته موجب افتخار مردم ایران و صنعت کشور شود.

توسعه و رشد خود را به برجام گره نزده‌ایم
در ادامه این نشست، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در پاسخ به سوالی در خصوص واردات خودرو و مقایسه قیمت محصولات داخلی و خارجی و تاثیر لغو تحریم ها بر صنعت خودروی کشور و ایران خودرو، گفت: ایران‌خودرو نه تنها هیچ مخالفتی با واردات خودرو ندارد، بلکه به احترام تجارت آزاد و رقابتی، کاملا موافق واردات است، چرا که قطعا رقابت، به افزایش کیفیت کار ما کمک می‌کند.
وی افزود: از نظر قیمت نیز اتفاقی که پس از شیوع بیماری کرونا در صنعت خودروی جهانی افتاد، موجب افزایش قیمت بسیاری از محصولات شده است، مقایسه قیمت محصولات ایران خودرو با قیمت خودروهای جهانی هیچ جای نگرانی برای فروش محصولات ما ایجاد نمی‌کند و آماده هستیم تا از نظر کیفیت و قیمت وارد رقابت شویم.
به گفته خطیبی، اگر تحریم‌ها برداشته شود، خودروسازان جهانی قطعا نگاهی به بازارهای داخلی و ایران خودرو به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعتی غرب آسیا خواهند داشت، اما ایران خودرو دیگر آن ایران خودروی گذشته نخواهد بود و فراخور با شرایط موجود، رفتار و اقدام خواهد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که ایران خودرو تا چه میزان وابسته به واردات بوده و از منظر خودکفایی در چه مرحله ای قرار دارد، بیان کرد: دنیای امروز دنیای داد و ستد است و هیچ کشوری نمی تواند ادعا کند که کاملا خودکفاست اما موفق شده ایم تا به عمق خودکفایی بسیار خوبی در محصولات تولیدی دست یابیم و در حال حاضر بیشترین نیاز وارداتی و وابستگی ما در حوزه تراشه‌ها و قطعات الکترونیکی است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که رتبه ایران در صادرات خودرو باید با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد بررسی شود، گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد در حال حاضر دارای رتبه بالایی نیستیم، اما با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قطعا در سال ۱۴۰۳ اوضاع بسیار متفاوت خواهد بود.
وی با تاکید بر این‌که برای توسعه فعالیت‌ در بازارهای خارجی، قطعا یکی از راهکارها، راه اندازی خطوط تولید مونتاژ در خارج از کشور است، بیان کرد: تا پیش از این در کشورهای عراق، سوریه و آذربایجان این اقدام صورت گرفته، اما در صدد توسعه و افزایش کیفیت در این سایت ها هستیم.
خطیبی خاطرنشان کرد: موافق تحریم نیستیم، اما صنعت خودروی کشور به درجه‌ای از بلوغ و کیفیت رسیده که خود را با شرایط تحریم وفق داده و ادامه حیات داده است، به هیچ عنوان توسعه و رشد خود را به برجام گره نزده ایم و اگر تحریم ها برداشته شود، شرایط نوینی فراهم خواهد شد که فراخور با آن شرایط عمل خواهیم کرد.


آذربایجان پایلوتی برای صادرات به کشورهای عضو CIS 
وی در پاسخ به سوالی درباره سطح همکاری‌های ایران‌خودرو و کشور آذربایجان، خاطرنشان کرد: ایران خودرو با مشارکت شریک آذربایجانی سایت مونتاژی در کشور آذربایجان داشته و همکاری‌ها در سطح بسیار خوبی قرار دارد و دو طرف از این همکاری رضایت دارند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: محصولات تولیدی و مونتاژ شده در سایت آذربایجان، مورد وثوق و استقبال کشور همسایه قرار گرفته است، اما برنامه‌های توسعه‌ای برای این سایت در نظر گرفته‌ایم که شامل افزایش تنوع و تیراژ تولید است و قرار است این کشور به عنوان پایلوتی برای صادرات به کشورهای عضو CIS در نظر گرفته شود که در آینده خبرهای خوبی در این خصوص خواهید شنید.
وی در خصوص کیفیت محصولات ایران خودرو و برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌هایی که در این خصوص صورت گرفته، بیان کرد: ۲۷۹ پروژه در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف شده است که همکارانم در معاونت های مربوطه به جد پی‌گیر پیشبرد این اهداف هستند. گزارش های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران ISQI موید این است که توفیقات خوبی در زمینه افزایش کیفیت در قبل و بعد از تحویل خودرو حاصل شده است.
خطیبی با اشاره به این‌که محصولات گروه صنعتی ایران خودرو توسط سازمان‌هایی خارج از این مجموعه قیمت‌گذاری می‌شوند، تاکید کرد: به دنبال رفع مشکل قیمت‌گذاری دستوری هستیم. با این‌که محصولات ایران خودرو با بهایی کم‌تر از قیمت تمام شده عرضه می‌شود، در بازار شاهد تفاوت قیمت چشم‌گیری هستیم. این در حالی است که میزان عرضه ایران خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۳۰ درصد و صدور فاکتور نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش ۳۵ درصدی داشته است، بنابراین این افزایش قیمت خودرو در بازار مرتبط با ایران خودرو و میزان عرضه آن نیست، باید دلایل آن را در خارج از این خودروساز جستجو کرد.

برنامه های همکاری ایران خودرو با کشورهای حاشیه خلیج فارس 
خطیبی با تاکید بر این‌که همکاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس را در دستور کار خواهیم داشت، گفت: در حال حاضر دفاتر مستقر در آن مناطق داریم و مشغول مراودات هستیم.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در پاسخ به این سوال که آیا ایران خودرو قصد همکاری با شرکت های دانش بنیان جهانی و به ویژه کشور چین را دارد، گفت: اگر می‌خواهیم جزء خودروسازهای برتر رده دوم جهان قرار گیریم، حتما باید همکاری‌های معتبر و موثری با شرکت های مبتنی بر دانش و علم کشورهای خارجی به ویژه در حوزه برق و الکترونیک و پلتفرم داشته باشیم.
وی افزود: ما منظومه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان را در درون گروه صنعتی ایران خودرو داریم و در کنار استفاده از توان این شرکت های داخلی، از توان شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی نیز استفاده خواهیم کرد و در حوزه انتقال تکنولوژی و توسعه آن، برنامه‌های خوبی را در همکاری با کشور چین پایه ریزی می‌کنیم و استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان این کشور از اهداف ما است.
خطیبی در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا ایران‌خودرو تمایل یا برنامه‌ای در خصوص تولید مشترک خودرو با همکاری کشورهای ترکیه و روسیه دارد، گفت: به عنوان یک سیاست کلی از این ایده استقبال می‌کنیم، ترکیه، کشور توانمندی است که می‌توانیم به ویژه در حوزه قطعه‌سازی همکاری خوبی با آن داشته باشیم.

برنامه صادرات هفت هزار دستگاهی به عراق در سال جاری
وی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه های صادراتی به کشور عراق و برنامه ایران خودرو برای افرایش کیفیت محصولات صادراتی، بیان کرد: در سال های گذشته، صادرات قابل توجهی به کشور عراق صورت گرفته است، برنامه ایران خودرو برای امسال صادرات هفت هزار دستگاه خودرو به این کشور است که شامل تارا و دنا نیز می شود.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: شرکت ایساکو به منظور ارایه خدمات پس از فروش، از این پس حضور چشم‌گیرتری در این کشور خواهد داشت و به طور جد پی‌گیر افزایش کیفیت محصولات صادراتی به عراق و از میان رفتن تفاوت میان خودروهای سی بی وی و سی کی دی صادراتی هستیم. از ماه آینده شاهد تفاوت و افزایش کیفیت محصولات ایران خودرو در کشور عراق ارتقا خواهد یافت.
وی در خصوص برنامه‌های ایران خودرو برای حضور در بازارهای روسیه، اظهار کرد: صادرات به بازار روسیه  از برنامه های مورد توجه ایران خودرو است و تاکنون کلینیک هایی برای برخی محصولات در این کشور برگزار شده و در هفته آینده نیز نمایشگاهی مربوط به صنعت قطعه سازی و خودروسازی در این کشور برگزار می شود که ایران خودرو نیز با محصولات خود در آن حضور خواهد داشت.
خطیبی افزود: خودروی تارا به زودی به این کشور صادر خواهد شد و بر اساس مطالعات میدانی صورت گرفته از این خودرو استقبال خوبی به عمل خواهد آمد، در زمینه صادرات خودروهای تجاری و سنگین نیز توافقات خوبی با این کشور صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: در افق ۱۴۰۳ روسیه از بازارهای صادراتی ما خواهد بود و از امسال صادرات به این کشور آغاز خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی درباره این‌که در صورت به ثمر نشستن مذاکرات برجام، ایران خودرو چه تغییراتی خواهد کرد، گفت: اگر مذاکرات به نتیجه برسد، انتظار ما این است که در مراودات تجاری و امور بین المللی و امورات مالی تسهیل بیشتری یابد و این تسهیل مراودات به کاهش قیمت تمام شده محصولات ما کمک خواهد کرد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو درباره واگذاری سهام درون شرکتی ایران خودرو، عنوان کرد: یکی از سیاست‌های درست ما واگذاری سهام درون شرکتی ایران خودرو به بخش خصوصی است و در این راستا اقدامات مربوط به ارزش گذاری قیمت سهام انجام و آگهی شده است.
وی افزود: پیشنهادهایی در این زمینه دریافت کرده ایم که به دولت منتقل کرده و در انتظار اقدامات بعدی هستیم، به طور کلی تحقق یا عدم تحقق این امر بستگی به کیفیت کار پیشنهاد دهندگان و نیز تایید مقامات ذی صلاح دارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره کیفیت محصولات ایران خودرو، بیان کرد: حتما عدم کیفیت وجود دارد و در این بخش در سال های گذشته بی‌توجهی‌هایی صورت گرفته است، اما بر اساس آمار و شاخص ها قطعا در مسیر بهبود قرار داریم.
خطیبی با اشاره به برنامه های بهبود خودروی دنا، یادآور شد: برای این محصول برنامه های بسیار قابل توجهی در مسیر ارتقای کیفیت داریم که خروجی آن در سال جاری مشخص خواهد شد.

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=2210
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه