حذف ساز و کار دستوری قیمت گذاری خودرو به نفع خودروساز و مردم:

افزایش قیمت 8 محصول ایران خودرو و تاثیر آن بر بازار

سرعت پرس – قیمت گذاری دستوری چیزی جز ضررهای انباشته برای خودروسازان و کاهش کیفیت خودروهای داخلی ندارد. با حذف این نوع از قیمت گذاری، اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار کاهش یافته و سود این اختلاف که پیش تر به جیب دلال ها می رفت، صرف کیفیت و تولید خواهد شد. از اصلی ترین مشکلات خودروسازان داخلی، فروش و عرضه محصولات با زیان است. موردی که مانع رشد کیفی، توسعه محصول و ارتقا خودروسازان می شود. علیرغم اینکه مواد مورد استفاده در صنعت خودرو با نرخ روز معامله می شود، ولی خودرو با قیمت های دستوری قابل فروش بوده و عملا، دخل و خرج خودروسازان با یکدیگر همخوانی ندارد. موردی که باعث شده تا خودروسازان با زیان های انباشته چند هزار میلیاردی مواجه شوند.

آیا افزایش قیمت محصولات ایران خودرو باعث افزایش قیمت خودرو در بازار شد؟

بازار خرید و فروش خودرو به خوبی قیمت واقعی خودروها را تشخیص داده و همین مهم، باعث شد که افزایش قیمت کارخانه محصولات ایران خودرو تاثیر بر قیمت محصولات این شرکت در بازار آزاد معاملاتی نداشته باشد. دنا پلاس‌دستی با موتور EF۷P با گیربکس شش سرعته دستی با قیمت ۴۶۸ میلیون تومان، دنا پلاس توربو اتوماتیک آپشنال با ۵۸۹ میلیون تومان، سورن پلاس با قیمت ۳۸۹ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای با قیمت ۴۲۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه‌ای با قیمت ۵۱۲ میلیون تومان، رانا پلاس با قیمت ۳۸۲ میلیون تومان، تارا دستی P۱V با گیربکس شش سرعته دستی با قیمت ۴۹۳ میلیون تومان و تارا اتوماتیک  تیپ V۴LX نیز با قیمت ۵۸۰ میلیون تومانی مصوب شده است. به قیمت‌های عنوان شده مالیات و سایر هزینه‌های جانبی افزوده می شود.

حذف ساز و کار دستوری قیمت گذاری خودرو باید به اولویت متولیان این صنعت قرار گیرد. چرا که با حذف این کار، از یک طرف خودروساز از زیان‌دهی خارج شده و ضمن امکان افزایش کیفی محصولات، امکان افزایش تیراژ تولید را نیز خواهد داشت؛ از طرفی دیگر هم مصرف کننده امکان خرید مستقیم خودرو و بدون واسطه را از خودروساز داشته و به تدریج، خودرو از حالت سرمایه ای خارج و به کالایی مصرفی تبدیل خواهد شد.

شورای رقابت در جلسه 611 خود اعلام کرد: «این شورا قیمت هشت خودرو شرکت ایران خودرو را طبق محاسبه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که دوم مهر ۱۴۰۲ اعلام شده بود، با لحاظ ۲.۵ درصد سود به تصویب رساند.»

 

 

 

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=15096
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه