در گفت‌وگو با نمایندگان عنوان شد

اختلاف نظر در زمان ورود وارداتی ها

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بر اساس آنچه وزارت صنعت و معدن قول داده است ظرف دو هفته آینده باید واردات خودرو صورت گیرد.

به گزارش سرعت پرس و به نقل از دنیای اقتصاد – روح‌الله عباسپور با اشاره به آخرین وضعیت اجرای قانون ساماندهی صنعت خودرو در حوزه واردات خودروهای خارجی بیان کرد: قطعا بر اساس قانون مصوب مجلس باید تا پایان امسال تا سقف یک میلیارد دلار خودروی خارجی وارد شود. مجلس در بودجه سال ۱۴۰۱ دولت را مکلف به واردات خودرو کرده است. وی در ادامه اظهار کرد: دولت آیین‌نامه اجرایی برای واردات خودرو را نیز تهیه کرده است. بر اساس آنچه وزارت صنعت گفته است ظرف دو هفته آینده واردات خودرو صورت خواهد گرفت. قطعا در مواردی که آیین‌نامه واردات با قانون مجلس مغایر باشد ورود کرده و تذکر لازم داده می‌شود. آیین‌نامه واردات خودرو نیز باید در چارچوب قانون مصوب مجلس دنبال شود. مجلس بر اهداف قانون‌گذاری در حوزه واردات خودرو تاکید دارد.

این در حالی است که عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات خودرو از اواخر آذرماه انجام خواهد شد، گفته است: بخش خصوصی باید نسبت به واردات خودرو اقدام کند. حجت‌الله فیروزی درباره آخرین اقدامات انجام‌شده برای اجرای قانون ساماندهی صنعت خودرو در کشور گفت: پیش از این مجلس با مصوبه خود اجازه واردات خودرو را به دولت داد و در قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز این موضوع لحاظ شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: در این آیین‌نامه به ‌صراحت به این موضوع پرداخته شده است که واردات خودروهای سبک و سنگین انجام شود. نماینده مردم فسا در مجلس با اشاره به تصویب کلیات لایحه اسقاط خودرو که هفته پیش در مجلس به تصویب رسید، تصریح کرد: در این موضوع نیز مجلس ورود کرد تا اسقاط خودرو به دلیل خلأ  قانونی متوقف نشود و همچنین با اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو در تلاش است شرایط بهتری را برای واردات فراهم کند.این نماینده مجلس تاکید کرد: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پاسخ به مطالبات مردم و تنظیم‌گری، آیین‌نامه لازم برای واردات خود را تدوین کرده است و امیدواریم با گام‌های خوبی که در این خصوص برداشته شده، بالاخره واردات خودرو برای رفع نیاز جامعه انجام شود.

فیروزی در خصوص زمان دقیق واردات خودرو گفت: در این باره وزارت صمت پاسخگوست؛ چرا که با توجه به آیین‌نامه‌ای که این وزارتخانه تدوین کرده است، باید مشخص شود شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی یا دولتی درخواستی مبنی بر واردات خودرو ثبت کرده‌اند یا خیر. البته از ابتدا پیش‌بینی‌ها به این صورت بود که از اواخر آذرماه واردات خودرو انجام شود. وی تاکید کرد: دولت قرار نیست منابعی در واردات خودرو در نظر بگیرد، بلکه دولت تسهیل کننده برای این بخش است و باید بخش خصوصی در این باره ورود کرده و نسبت به واردات خودرو اقدام کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: از سال ۹۱ تا سال ۹۷ که واردات خودرو انجام می‌شد، حدود ۵۵۰هزار خودرو وارد کشور شد که میانگین آن در سال حدود ۷۰ تا ۸۰هزار خودرو است. در حالی که در سال به صورت میانگین، ۸۰۰ هزار دستگاه خودروی داخلی تولید می‌شود. وی تاکید کرد: در حقیقت میزان واردات خودرو به تعدادی نیست که بتواند نیاز مردم را برطرف کند، ولی حداقل سبب ایجاد آرامش در بازار خودروهای  وارداتی خواهد شد و  رقابت سازنده‌ای بین تولید‌کنندگان داخلی و خارجی ایجاد خواهد کرد. فیروزی خاطرنشان کرد: واردات خودرو آسیبی به تولیدات داخلی نخواهد زد بلکه سبب ارتقای دانش فنی خودروسازان در این مسیر خواهد شد. از طرفی تا حدودی نیاز واقعی داخل را که حدود یک‌میلیون و ۳۰۰‌هزار خودرو در سال است، رفع خواهد کرد.

لینک کوتاه: https://soratpress.ir/?p=4366
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه