تیم‌های فرمول‌یک و ماسک‌‌های طراحی شده برای آنان:
به‌ماند به یادگار از دوران کرونا‌زده

همیلتون با ماسکسرعت پرس: روزهایی در پاییز 1398 که اخبار شیوع یک بیماری مهلک کشنده در ووهان چین منتشر ‌شد، کمتر کسی فکر می‌کرد ویروس کووید-19 با چنان سرعتی در دنیا منتشر شود که زندگی همه را تحت‌تاثیر خود قرار دهد. به فاصله کمتر از 3 ماه کلیه بیمارستان‌ها مملو از بیماران بدحالی شد که برای زنده ماندن تلاش می‌کردند و برخی از کشورها برای جلوگیری از ورود این ویروس به ناچار  کلیه مرزهای خود را به‌روی دنیا بستند. با قرنطینه‌ای که بسیاری از کشورها را به تعطیلی کشاند، نظام بین‌المللی اقتصاد، لطمه فراوانی خورد و بسیاری از نمایشگاه‌ها و رویداد‌های بین‌المللی از جمله نمایشگاه‌های خودرو نیز به تعطیلی کشیده شدند.اما حالا با زندگی چندماهه نامسالمت‌آمیز این ویروس کشنده در کنار ما، مردم مطابق با قواعد و پروتوکل‌های ایمنی مجبور به کنار آمدن با آن شده‌اند. مرگ و میر نسبتاً بالای ناشی از کووید-19، قطعا همه را نگران از ادامه این روند کرده اما از طرف دیگر امید به پیدا کردن راه پیشگیری(کشف واکسن) و درمان(دارویی) بیماران موجب شده تا هم دولت‌ها، هم مردم، هم سازمان‌ها و شرکت‌ها و هم برگزارکنندگان رویدادهای بین‌المللی با بازنگری در اجرای مقررات، ضمن رعایت پروتوکل‌های تعیین شده تا حدودی از محدودیت‌های اعمال شده بکاهند و زندگی را مجددا از سر بگیرند.


مک لارن

کیمی و جیووینازی


اگرچه هنوز هم برخی رویدادها همچون نمایشگاه ژنو 2021- قرار نیست که برگزار شوند، اما برخی دیگر از رویدادها، مسابقات و یا نمایشگاه‌ها درهای خود را به روی مردم باز کرده‌اند. از جمله این موارد هم می‌توان به بازگشایی لیگ‌های ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی، بعضی نمایشگاه‌ها همچون نمایشگاه خودروی چنگ‌ژو چین -که به‌تازگی باز شده است– و گرندپری 2020 اشاره نمود که باوجود  اینکه چند مرحله ابتدایی آن برگزار نشد اما شروعش از دوهفته پیش جان تازه‌ای به دنیای موتور اسپرت داد.این مسابقات از دو هفته پیش با پرتوکول‌هایی خاص از جمله بسته بودن درب پیست‌ها به روی عموم آغاز شد و زدن ماسک‌ نیز یکی از قراردادهایی بود که همگی به خوبی آن را رعایت کردند. بد نیست بدانید که رنو اولین تیمی بود که ماسک‌ها را به محدوده ابزارهای ضروری خود اضافه نمود. این تیم در ماسک‌های زرد و مشکی خود، طرحی را به‌نمایش گذاشته که شامل نام این تیم و اسپانسر جدیدش باعنوان DP World است. 


کیمی اصرار عجیبی به زدن ماسک های معمولی دارد


شاید در ابتدا رانندگانی چون کیمی رایکونن از آلفا نیز در مسابقات خود از ماسک‌های معمولی استفاده می‌کردند اما حالا تمام تیم‌ها و رانندگان از ماسک‌هایی برای خود استفاده می‌کنند که بدین منظور طراحی و ساخته شده است. تیم مرسدس از رنگ مشکی، فراری از همان رنگ قرمز و ردبول از رنگ آبی تیره با طرح‌های خاص خود و با نام اسپانسرها استفاده می‌کنند. جالب اینکه برخی از طرفداران تیم‌ها هم یا با خرید ماسک تیم مورد علاقه خود از آن‌ها حمایت می‌کنند و یا با طراحی ماسک خود از روی طرح کاسکت یک راننده، به وی ابراز علاقه می‌کنند. استفاده از ماسک‌هایی با ظاهر متنوع که می‌تواند یادآور تطبیق‌پذیر بودن انسان با شرایط متفاوتی از زندگی باشد!  


کپی طرح از روی هلمت ریکاردو

ریکاردو

طراحی ماسک از روی کاسکت دنیل ریکاردو 


ماه گذشته سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل‌های رسمی خود در مورد استفاده از ماسک‌های صورت برای محافظت در برابر شیوع این بیماری تغییر داد ‌و مردم را به استفاده از آنها در شکلی گسترده‌‌تر ترغیب نمود.


ماسک رنو


تیم رنو و ماسک‌های ‌آنها

همانطور که اشاره شد، رنو اولین تیمی می‌باشد که مبادرت با ساخت و استفاده از ماسک برای تیم خود نموده است.‌ آنها البته این ماسک قابل شستشو و قابل استفاده مجدد را به منظور محافظت در برابر Covid-19 برای فروش هم گذاشته‌اند. رنو ادعا می‌کند ماسک‌های تولید آنها بیش از 90٪ در برابر ویروس ایزوله است و مشخصات فنی‌‌اش از سوی سازمان ملی فرانسه برای استاندارد‌سازی یا AFNOR (انجمن Francaise de Normalization) موردتایید قرار گرفته است. ماسک‌های انفرادی با قیمت 4.99 یورو (4.49 پوند) قیمت دارند و به رنگ مشکی و همچنین رنگ تیم در دسترس هستند. رنو همچنین یک پکیچ هفتگی شامل پنج ماسک و یک بسته خانوادگی ده تایی را هم ارائه داده است. آنها البته برخلاف سوداگرانی که وارد تجارت در این بخش شده‌اند، در اقدامی انسان دوستانه تمام سود حاصل از فروش این ماسک‌ها را به انجمن‌های خیریه‌ اهدا می‌کنند.


رنو