آیا ۲۰۷ توان رقابت با برلیانس کراس را دارد؟
به گزارش سرعت پرس و به نقل از ایسنا، بنابر اعلام وب‌سایت دیوار، امروز یکی از رقبای این مدل، ۲۰۷ و رقیب دیگر آن برلیانس است. خودرویی که نسخه اتوماتیک آن هم وارد کشور ما شده. این دو خودرو با هم تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند که در گزارش زیر به آنها نگاه می‌کنیم.

برلیانس c۳ کراس و ۲۰۷ از نظر ظاهری زمین تا آسمان با هم فرق دارند. کراس ارتفاع بیشتری دارد و بیشتر یک مینی کراس‌آور است ولی به خاطر هم‌زمانی رفتن ۲۰۶ اتوماتیک، آمدن برلیانس و ۲۰۷ این دو در جایگاه رقابت با هم آمده‌اند.


۲۰۷ چهره تکراری دارد و این تکراری بودن برای برخی مصداق آرامش خاطر و برخی دیگر نکته منفی است. گروه اول ۲۰۷ را انتخاب می‌کنند چرا که نمی‌خواهند که نگران عدم آشنایی تعمیرکاران و پیدا نکردن لوازم یدکی خودرویشان باشند اما گروه دوم ترجیح می‌دهند سوار خودرویی بشوند که چهره تکراری نداشته باشد، نام خودرویشان کمتر آشنای زبان‌ها باشد. این شاید ساده‌ترین دلیلی باشد که برخی را به سمت خرید ۲۰۷ و برخی دیگر را به برلیانس cross قانع می‌کند اما موتور و آپشن‌های خودرو می‌تواند در مرحله بعد نقش مهمی بازی کند.

اول از همه پیشرانه ۲۰۶ یک مدل TU۵ با ۱.۵ لیتر حجم است اما برلیانس با موتور ۱.۶ لیتری وارد بازار شده. هر دو چهار سیلندر و ۱۶ سوپاپ دارند ولی ۲۰۷، ۱۱۰ اسب بخار قدرت را به چرخ‌ها می‌رساند و برلیانس ۱۱۴ اسب بخار. برلیانس برای ۱۰۰ کیلومتر حرکت به ۶.۵ لیتر بنزین نیاز دارد و ۲۰۷ هم با وجود سبک‌تر بودن وزنش تنها چند دهم کمتر مصرف می‌کند. این تفاوت غیر از پایین‌تر آوردن هزینه‌های جانبی، استهلاک موتور را کاهش می‌دهد.

گیربکس ۲۰۷ یک مدل پنج سرعته اتوماتیک و برلیانس چهار سرعته است. انتقادها نشان می‌دهد هماهنگی گیربکس و چرخ‌ها در ۲۰۷ بیشتر و بهتر از برلیانس است. این انتقاد آن‌قدرها هم چیز عجیبی نیست چرا که ایراد گیربکس در بیشتر محصولات چینی وجود دارد.

این دو خودرو وقتی از نظر ایمنی با هم مبارزه کنند یک تفاوت محدود دارند. اگرچه در هر دو سیستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD) نصب شده اما در ۲۰۷، EBA نصب شده که همان سیستم ترمز چهارگانه است. هر دو خودرو دو کیسه هوا دارند که فقط برای سرنشین‌های جلویی نصب شده است.

نقطه ضعف برلیانس را باید جای خالی دوربین دنده عقب بدانیم. دوربین برای ۲۰۷ یک ابزار کمکی برای پارک در محیط‌های کوچک و شیب‌دار است که به همین دلیل ۲۰۷ دید بهتری به راننده می‌دهد. در عوض برای روشن کردن ۲۰۷ به کلید نیاز داریم اما برلیانس c۳ کراس یک خودروی کی‌لس است. همچنین در کراس یک سانروف برقی نصب شده که جایگاه آن را چند رتبه در برابر ۲۰۷ ارتقا داده. هر دو خودرو تهویه مطبوع اتوماتیک دارند اما در برلیانس این تهویه به صورت دستی هم تنظیم می‌شود. از سوی دیگر صندوق عقب برلیانس ۳۱۴ لیتر حجم مفید دارد ولی حجم ۲۰۷ نزدیک به ۲۴۵ لیتر است؛ بنابراین با داشتن برلیانس نگرانی از بابت جا دادن چمدان‌های سفرمان وجود ندارد.

با در نظر گرفتن این تفاوت‌ها امروز اگر در بازار یک ۲۰۷ صفر را با ۱۵۷ میلیون تومان بودجه بخریم باید برای یک برلیانس کم کارکرد ۹۷ باید حداقل ۱۵۸ و حداکثر ۱۷۰ میلیون تومان پول داشته باشیم؛ بنابراین اگر نگاهی به بودجه‌مان بیاندازیم می‌توانیم راحت‌تر بین محصول برلیانس در دیوار و پژو ۲۰۷ انتخاب کنیم.