پایگاه خبری سرعت پرس

۱۳:۵۱ - ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
سازنده چینی تلفن‌های همراه هوشمند، شیائومی در حال کار بر روی یک برنامه بلند مدت است که به آن اجازه می‌دهد وارد صنعت خودرو شود‌. گزارش اخیر رسانه‌های محلی نیز نشان می‌دهد که هدف شیائومی تولید یک خودروی الکتریکی استبه گزارش پایگاه خبری سرعت پرس، در حال‌حاضر جزئیات زیادی از این برنامه در دسترس نیست اما اطلاعات منتشر شده در نشریه چینی LatePost نشان می‌دهد که این پروژه فعلاً در مراحل اولیه است‌. در حالی که هدف شیائومی ساخت یک وسیله نقلیه الکتریکی است‌، هنوز مشخص نیست که آیا این شرکت می‌خواهد خود راسا وارد بازار خودرو شود یا اینکه به عنوان یک سازنده قصد دارد برای شرکت‌های دیگر اتومبیل بسازد.

با تمام این حرف‌ها، گزارش‌ها حاکی از آن است که این پروژه در حال‌حاضر تحت نظارت دقیق لی ژون‌Lei Jun ، بنیانگذار و مدیر‌عامل شرکت شیائومی در حال کار است. تلاشی که نشان می‌دهد شیائومی ساخت یک EV را پروژه‌ای مهم در برنامه طولانی مدت خود می‌داند. این البته اولین باری نیست که شیائومی تلاش برای ورود به صنعت خودروسازی می‌کند‌، چراکه آنها پیش از این و در در سال 2018 نیز تلاش کرده بودند تا با دست یابی به فناوری ساخت EV نمونه اولیه‌ای به نام Micar را در سال 2018 تولید کنند. پروژه‌ای قدیمی که هنوز هم مشخص نیست آیا می‌تواند به تولید مدل جدید کمک کند؟

از طرف دیگر‌، این گزارش حاکی از آن است که مدیرعامل شیائومی حتی چندین سال پیش نیز با الون ماسک موسس تسلا ملاقات داشته و در مورد تولید خودروهای الکتریکی گفتگویی کرده است. گفتنی است که شیائومی قبلاً نیز در چندین شرکت EV ‌همچون Xpeng Motor و Nio -که بیشتر آنها در چین مستقر هستند- سرمایه‌گذاری کرده است. سرمایه گذاری‌هایی که می‌تواند شیائومی را هم به‌عنوان تولید‌کننده این شرکت‌ها و هم به عنوان یک تولیدکننده مستقل در تولید خودروی EV خود مطرح نماید. مسیری که پیش از این اپل نیز در آن قدم گذاشته است.

به نظر می‌رسد شیائومی که یکی از رقبای اپل در بازار تلفن به حساب می‌آید‌، اگر برنامه خود برای تولید EV را به طور جدی دنبال کند به احتمال زیاد برای رسیدن به این هدف، باید با یک خودروساز چینی پیوند بخورد. البته با توجه به اینکه این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، حداقل تا زمانی که خود شیائومی طرح تولید EV را تأیید نکند، باید با شک و تردید به جزئیات این طرح نگاه نمود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: