پایگاه خبری سرعت پرس

۱۵:۰۰ - ۲۶ آبان ۱۳۹۹
نوشته امیرحسین اقتداری
نسل بعدی اتومبیل‌ها برای مدیریت داده‌هایی که به آنها می‌دهیم حداقل به 11 ترابایت فضا برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز دارند.

ذخیره سازی اطلاعات

سرعت پرس- بر کسی پوشیده نیست که اتومبیل‌ها هر روز هوشمندتر از قبل می‌شوند و فناوری‌های موجود در پشت چرخ‌ها همیشه با سیستم‌هایی همراه است که با توسعه و به روز رسانی، خودروهای فوق‌پیشرفته را به نمایش می‌گذارند. تردیدی نیست که این انقلاب فناوری در حال تغییر روش رانندگی ما است و این را هم باید در نظر گرفت که هرچه سیستم‌های رایانه‌ای بیشتری به ماشین‌ها اضافه می‌شوند، نیاز به ذخیره سازی داده‌ها بیشتر می‌شود.  

شرکت تحلیلگر Counterpoint Research بر این باور است که وسایل نقلیه خودران، خودروهایی هستند که پیشگام در به روزرسانی‌های ذخیره سازی با حجم بالا خواهند بود، چرا که این دست از خودروها مجهز به فن‌آوری‌های بیشتری برای مدیریت در رانندگی هستند. یک اتومبیل خودران سطح 2 اساساً دارای سیستم‌هایی مانند پارکینگ خودکار‌ است که برای انجام صحیح عملکرد لازم به‌مقدار کمی ذخیره‌سازی نیاز دارد. از طرف دیگر‌، سطح 3 و 4 سطح اتومبیل‌های خودران‌ که نیاز به سطح بالاتری از مدیریت در رانندگی دارند و استفاده از آنها قطعا در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت، برای ذخیره و تحلیل داده‌هایی که از سنسورها و دوربین‌ها جمع می‌کند، به حدود 1 ترابایت فضای ذخیره‌سازی نیاز دارند.


ذخیره سازی اطلاعات

و نهایتا اینکه تاکسی‌های رباتیکی که قرار است در آینده‌ای نزدیک بدون دخالت راننده، ما را از نقطه A به نقطه B برساند، با توجه به مقدار داده‌هایی که به آنها می‌رسد‌، به فضایی حدوداً 11 ترابایت ذخیره‌سازی نیاز دارند.

لازم به گفتن نیست‌، این الزامات همچنین تقاضا برای فناوری ذخیره‌سازی سریع‌تر را افزایش می‌دهد. خصوصاً اینکه پردازش داده‌ها با سرعت بالا انجام می‌شود‌ و شرکت تحقیقاتی کانترپوینت پیش‌بینی می‌کند که حافظه‌ای eMMC وSSD های جاسازی شده رشد قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. فرایندی که معمولاً با کنترل‌کننده‌های سریع‌تری ارائه می‌شوند و احتمال کاهش داده‌های خراب را کاهش می‌دهند.

یک ظرفیت بزرگ از ذخیره‌سازی ‌داده‌ها، فقط جنبه‌ای از راه‌حل‌هایی است که برای وسایل نقلیه خودران ارائه می‌شود. درواقع در سطح 3 از اتومبیل‌های خودران و بالاتر از آن، ترکیبی از استراتژی‌های رایانش ابری و محاسباتی استفاده می‌گردد که برای بهینه‌سازی سیستم‌های محاسباتی هوش مصنوعی خودرو‌، دریافت پاسخ‌های پرسرعت و یا هزینه‌های انتقال داده بسیار لازم است. با توجه به همین موضوع است که بازیگران عرصه ذخیره‌سازی اطلاعات دائما در حال تکامل و توسعه حافظه‌های مورد استفاده در خودروهای پیشرفته بوده تا فضای لازم برای ذخیره این اطلاعات را فراهم سازند. موسسه تحقیقاتی "کانتر پوینت ریسرچ" در آخر می‌گوید: ‌سیستم‌های ذخیره‌سازی از SLC / MLC NAND  UFSبه  SSD در وسایل نقلیه خودران از سطح 3 به سطح 5 تغییر می‌یابند. این شرکت همچنین تخمین می‌زند که تا سال 2030‌، خودروهای سطح 5 به 0.9 سهم بازار برسند. این درحالی است که  خودروهای سطح 4 چیزی تا حدود‌ 10.9 درصد از سهم بازار را رشد خواهند داشت.

 


منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: