پایگاه خبری سرعت پرس

۱۴:۱۶ - ۲۶ آبان ۱۳۹۹
جمع‌آوری و تکمیل: رسا.گ
گفته می‌شود نفربر‌های بومی ایران قابلیت صادرات دارند.
نفربر


سرعت پرس-نفربر‌ها یا خودرو‌های حمل سربازان در میدان نبرد از جمله تجهیزاتی هستند که در کنار هلیکوپترها و هواپیماهای نفربر، نقش مهمی در انتقال سربازان و یا افسران نظامی در میدان‌های نبرد دارند. ایران از سال‌های قبل یکی از مشتریان اصلی نفربر‌های روسی M 113، BMP1 و BTR 60 بوده و در سال‌های پس‌از پیروزی انقلاب اسلامی به خصوص در دوران دفاع مقدس نیز علاوه‌بر این نفربرها، مدل روسی  BMP-2‌‌را هم بکار گرفته است. انواعی از نفربرها که پایه و اساس تولید نفربرهای زرهی بومی ساخت داخل شدند.


خط تولید براق
خط تولید براق


جنگ تحمیلی که تمام شد؛ صنایع دفاعی کشورمان همچون نیز سایر حوزه‌ها به‌سوی استفاده از دانش بومی و خودکفایی در صنایع حرکت کرد تا بتواند با قطع وابستگی از خارج همه نیاز‌های خود را به صورت خودکفا تامین کند. در حوزه ساخت نفربر‌های زرهی نیز چنین راهی طی شد تا به تولید و طراحی نفربر‌های بومی برسیم. با رفع تحریم‌های تسلیحاتی و امکان ایران برای صادرات تسلیحات بومی خود به مشتریان خارجی، نفربر‌های ایرانی نیز همانند سایر تجهیزات و تسلیحات ایرانی در صف فروش به کشور‌های خارجی قرار دارند.

کدام نفربرهای ایرانی به کشورهای خارجی صادر می‌شوند؟

کشورمان در حوزه طراحی و ساخت نفربر‌های بومی یکی از کشور‌های مهم و موثر در جهان به شمار می‌رود که دستاورد‌های بسیاری را در این حوزه تولید و عرضه کرده است. در این گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به سراغ نفربرهای ایرانی رفته است که قابلیت صادرات به کشور‌های خارجی را دارند و ظاهرا سودان یکی از کشورهایی است که تاکنون مشتری نفربرهای ایرانی بوده است.


رخش


نفربر رخش

نفربر رخش ساخت صنایع شهید کلاهدوز وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که در سال ۱۳۸۵ از آن رونمایی و به یگان‌های کاربر در نیرو‌های مسلح تحویل شد. این نفربر با توجه به ویژگی‌های خود یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده از حفاظت مرز‌های کشورمان است. جنس بدنه آن بوده و در ساخت آن به جهت حفاظت نفربر، از صفحات ضدگلوله کامپوزیت سرامیکی با توانایی مقاومت در برابر گلوله‌های ۱۲/۷ و ۱۴۵ میلی‌متری استفاده شده است. ظرفیت آن ۱۰ سرباز بوده و علاوه بر درب‌هایی‌ در دو طرف بدنه، در عقب هم دارای در‌ب‌های دوقلو می‌باشد.


رخش


موتور رخش یک موتور دیزلی ۴ سیلندر DO ۸۲۴LFL۰۹ با توان ۱۵۵ اسب بخار و سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت در جاده و با تحرک عالی در خارج از جاده است. تسلیحات رخش شامل یک تیربار ۱۲/۷ میلی‌متری و ‌یک توپ ضد هوایی ۲۳ میلی‌متری می‌شود. وزن کلی آن ۹ تُن می‌باشد و قابلیت استفاده در طیف گسترده‌ای از مأموریت‌های میدان نبرد و استفاده برای حفاظت از مرزها را دارد. از قابلیت‌ها و تجهیزات اضافی قدرت می‌توان به تحرک بالا، سیستم تورم لاستیک مرکزی، لاستیک‌های مجهز به آپارتمان، قفل دیفرانسیل، وینچ، محفظه‌های پرتاب نارنجک دودزا، سیستم NBC، زره‌های سرامیکی اضافی و سامانه تهویه مطبوع پیشرفته اشاره نمود.


رخش در سودان


انستیتو بین المللی تحقیقات صلح استکهلم در سال ۲۰۱۲ در گزارشی به بررسی این خودرو پرداخته و خبر صادرات ۲۰ فروند از این نفربرها در سال ۲۰۰۴ را به سودان اعلام کرده است. تحویل رخش به سودان  از سال ۲۰۰۵ آغاز و یکسال بعد در سال ۲۰۰۶ به طور کامل تحویل شدند. پایگاه تحلیلی RESEARCH GATE نیز در گزارشی که مربوط به سال ۲۰۰۶ است خبر رونمایی و تحویل این خودروی نظامی را اعلام کرده است. مشتریان این خودرو می‌توانند در صورت خرید‌، تجهیزات اضافی از جمله محفظه‌های پرتاب نارنجک دودزا، سیستم NBC و زره‌های سرامیکی اضافی را هم سفارش دهند که قدرت محافظت در برابر مسلسل  دوشکا ۱۲.۷ میلی متر را تا ۱۴.۵ میلی متر را افزایش می‌دهد.


طلاییه


نفربر طلائیه

نفربر طلائیه نیز دیگر نفربر ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که آن نیز در صنایع شهید کلاهدوز وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح تولید می‌شود. نفربری که از آن در سال 1391 با حضور سردار احمد وحیدی وزیر اسبق دفاع رونمایی شد. جنس بدنه از فولاد، بدنه آن برای حفاظت از زره قوی پوشانده شده، وزنش حدود ۱۰ تن و تسلیحاتش یک تیربار ۱۴/۵ میلی‌متری می‌باشد. ظرفیت طلائیه ۸ سرباز است و یک دریچه نیز برای خروج در قسمت عقب تعبیه شده و سامانه ارتباطی آن از نوع‌ سامانههای مخابراتی بومی و تجهیزات ناوبری پیشرفته می‌باشد. ضمن اینکه نگفته نماند برجک آن برای افزایش قابلیت‌های شناسایی و دفاعی متحرک است. طلائیه علاوه بر استفاده نظامی قابلیت استفاده در امور غیرنظامی را نیز دارد و از آن می‌توان در امدادرسانی به هنگام وقوع بلایای طبیعی و یا حوادث غیرمترقبه استفاده نمود.  


طلاییه


از ویژگی‌های خاص طلاییه می‌توان به تعبیه موتور آن در قسمت جلو اشاره نمود که باعث می‌شود تا فضای بازتری برای سربازان فراهم گردد. ضمن اینکه شیشه جلو برای دید وسیع راننده بزرگتر طراحی شده و سربازان می‌توانند جهت مشاهده و شلیک به اطراف از پنجرهها و منافذ کوچک طرفین استفاده نمایند. طلائیه قابلیت تحرک برای هر ۴ چرخ یا ۴ در ۴ را دارد، دارای قابلیت استقرار جنگ‌افزار و سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ می‌باشد. در طرفین دریچه‌های تیربار وجود دارد و ‌سرعت، قدرت مناسب، سادگی طرح و سهولت اپراتوری از دیگر مزایای مورد ادعای سازنده آن است.


طلاییه


 این خودروی زرهی با وزن کم، نگهداری ساده، امکان نصب سلاح و تجهیزات مختلف، قابلیت بکارگیری سریع و آسان، سرعت مناسب، استتار مؤثر و اختفای آسان، امکان عملیات در شب، امکان حمل و نقل آسان و امکان حمل هوایی از طریق هواپیما و بالگرد، قابلیت بهره‌برداری در مأموریت‌های مختلف نیرو‌های مسلح را دارد. از این خودرو می‌توان در پاسگاه‌های مرزی، برای مقابله با اشرار و مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا و دیگر عملیات نظامی و اامدادی بهره برداری کرد. پایگاه خبری تحلیلی ARMYRECOGNITION طی گزارشی مربوط به بررسی این نفربر ویژگی های این خودروی زرهی را بررسی کرده است. پایگاه تحلیلی DEFENCE iQ هم در گزارشی به قلم اندرو الوِل در سال ۲۰۱۲ این خودروی زرهی را بررسی کرد.


براق


نفربر براق

این نفربر هم یکی دیگر از نمونه‌های ساخت صنایع شهید کلاهدوز وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که بر پایه نفربر BMP-1  کپی و ساخته شده و وزارت دفاع مدعی است که آن را مطابق با شرایط ایران ارتقاء داده است. جنس بدنه آن آلیاژ فولاد با قطر ۵ تا ۱۹ میلی‌متری، وزنش ۱۳ تن، نوع حفاظتی آن پوشش صفحات چند لایه با مقاومت در برابر گلوله‌های ۱۲/۷ میلی‌متر می‌‌باشد.


براق


نوع پیشرانه استفاده شده در آن یک موتور دیزلی وی-۸ با قدرت ۳۳۰ اسب‌بخار است و حداکثر سرعتش معادل  ۶۵ کیلومتر در ساعت است. بیشینه برد براق ۶۲۵ کیلومتر است و یک نفربر دوزیست است که قادر به جابجایی 12 سرباز است. تسلیحات استفاده شده در مدل پایه یک مسلسل ۱۲/۷ میلی‌متری (دوشکا) است که البته در مدل‌های دیگر قابلیت نصب موشک‌انداز ضد تانک، خمپاره‌انداز و تیربار ضد هوایی را نیز دارد. 


براق


از بُراق می‌توان در ماموریت‌های فرماندهی، خمپاره‌انداز، موشک‌انداز، ضدتانک، ضدهوایی و آمبولانس استفاده نمودو از ویژگی‌های خاص باید به تحرک بالا، قابلیت عبور از موانع و راه‌های ناهموار در سرعت‌های بالا، قابلیت انجام مانور‌های سنگین در سرعت بالا اشاره  نمود.


طوفان


نفربر طوفان

این نفربر به همراه رعد یکی از جدیدترین نفربر‌های ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که در سال ۱۳۹۷ با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع رونمایی و به نیرو‌های مسلح تحویل داده شد. جنس بدنه طوفان آلیاژ فولاد، وزنش ۱۴ تن و ظرفیتش حمل ۱۰ نفر سرباز + ۲ نفر هدایت کننده می‌باشد. طوفان از انواع خودروهای زرهی است که در دنیا به MRAP به معنای مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین معروف است. این نفربر از نظر حفاظتی در مقابل انفجار 8 کیلو تی‌ان‌تی در زیر بدنه و انفجار یک گلوله ۱۵۵ میلی‌متری در فاصله ۶۰ متری مقاوم سازی شده است. ضمن اینکه طراحی V شکل زیر بدنه، آنرا در برابر راکت‌های RPG  مقاوم کرده است.


طوفان


پیشرانه استفاده شده در آن یک انجین ۳۶۰ اسب بخاری دیزل است که حداکثر سرعتی معادل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را برای این نفر بر رقم زده است. برد عملیاتی طوفان ۱۱۰۰ کیلومتر بوده، ظرفیت مخزن سوخت آن۳۶۰ لیتر است و از جمله توانایی‌های خاص باید به قابلیت عبور از کانال آب با عمق ۱/۵ متر، عبور از موانع عمودی ۵۰ سانتی متر، مقاومت در برابر انفجار مین و تله‌های انفجاری با قدرت چندین کیلوگرم TNT و سطح حفاظت در برابر گلوله‌های مختلفِ هسته فولادی، سلاح‌های نیمه‌سنگین، تهدید گلوله‌ها تا کالیبر ۵۱*۷/۶۲، بهره‌مندی از دریچه‌های تیراندازی از کابین عقب، حفاظت بالستیکی برای حفاظت از نفرات کابین اشاره کرد. طوفان چهار چرخ حرکت بوده و همچنین قابلیت ترک محل درگیری در حالت پنچری چرخ‌ها تا شعاع ۵۰ کیلومتری را دارد. 


طوفان


پایگاه خبری ARMY RECOGNITION و پایگاه خبری JAKARTA GREATER  طی گزارشی به بررسی این نفربر پرداخته و ویژگی‌های فنی آن را بررسی کرده‌اند. است.


هویزه


نفربر هویزه

از نفربر زرهی شنی‌دار فوق سبک «هویزه» در مهر سال ۹۱، همزمان با نفربر طلائیه و با حضور سردار وحیدی وزیر وقت دفاع رونمایی شد. این نفربر، با وزن کم، نگهداری ساده، امکان نصب سلاح و تجهیزات مختلف بر آن، قابلیت بکارگیری سریع و آسان، سرعت مناسب، استتار موثر و اختفای آسان، امکان حمل‌ونقلآسان و امکان حمل هوایی از طریق هواپیما و بالگرد، قابل بهره‌برداری در انواع ماموریت‌های مختلف نیرو‌های مسلح است.


هویزه

از این نفربر می‌توان در پاسگاه‌های مرزی برای مقابله با اشرار و مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا و با در دیگر عملیات نظامی و انتظامی بهره‌برداری کرد. این خودروی زرهی در امور غیرنظامی مانند بکارگیری در حوادث غیرمترقبه از جمله سیل، زلزله، برف سنگین، آتش‌سوزی جنگل‌ها، عملیات پاسداری و حفظ محیط زیست، فعالیت‌های زیست‌شناسی و حفاری چاه‌های نفت و گاز، آمبولانس و تجهیز یگان‌های پاسدار صلح بسیار کاربرد دارد.

هویزه


هویزه همچنین علاوه بر روز، امکان انجام عملیات در شب را نیز دارد. پایگاه خبری تحلیلی ARMYRECOGNITION در گزارشی به بررسی «نفربر هویزه» پرداخته و ویژگی‌های این نفربر راهبردی را بیان کرده است.


رعد

رعد

طراحی و ساخت خودرو تاکتیکی ضدمین و ضد کمین رعد براساس نیازمندی نیرو‌های مسلح برای دستیابی به محصولی با قابلیت سرعت بالاتر، حرکت در شیب‌های طولی و عرضی تند و عبور از موانع سخت انجام شده است. عد با پلت فرم ۶ در ۶ به منظور انجام مأموریت‌های امنیتی و حفاظ ایمنی سرنشینان خودرو در مقابل مین و تله‌های انفجاری و بمب‌های کنار جاده ای، متناسب با اقلیم و آب و هوای کشور و بر اساس بدنه نفربر به صورت یکپارچه و کف «V» شکل طراحی شده است و فاقد شاسی می‌باشد. این خودرو در برابر نفوذ گلوله‌های هسته فولادی، ترکش و انفجار مین ضد تانک در زیر خودرو بسیار مقاوم است. خودرو رعد در تراز خودرو‌های ضد مین و کمین با سطح استاندارد‌های حفاظتی بالا علاوه بر حفاظت از سرنشینان نفربر، تمامی قطعات و مجموعه‌های اصلی نفربر به غیر از سیستم تعلیق در برابر برخورد گلوله، ترکش و انفجار محافظت شده است.


رعد


خودرو زرهی ضد مین و ضدکمین رعد خودرویی مناسب برای نبرد‌های نامتقارن، شورش‌های داخل شهری و پاسگا‌های مرزی و مناطق عملیاتی است. این خودرو قادر است امنیت فرماندهان، شخصیت‌ها و نفرات در عبور از مناطق مشکوک به تله‌های انفجاری و بمب‌های کنار جاده‌ای را تأمین نماید. خودرو پیشرفته زرهی ضد مین و ضدکمین رعد نمونه روزآمد سازی شده و پیشرفته‌تر نسل قبلی طوفان است. سیستم موتور، انتقال قدرت، وزن عملیاتی، شعاع عملیاتی، سرعت، قابلیت حمل سلاح، ظرفیت حمل نفرات و بار، سیستم حفاظت در مقابل انفجار و سطح حفاظت بالستیک بدنه در خودروی رعد به شکل کاملاً چشمگیری به روز‌تر و قوی‌تر شده است.


رعد

  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: