پایگاه خبری سرعت پرس

۱۵:۴۰ - ۰۶ آبان ۱۳۹۹
نویسنده : مهندس شهریار قسمتی تبریزی
در تاریخ 2 آگوست سال 2019 کمپانی بوگاتی رکورد حداکثر سرعت‌ تازه‌ای ثبت کرد و در پیست اختصاصی فولکس‌واگن با شیرون سوپر اسپرت، توانست به حداکثر سرعت 490 کیلومتر در ساعت دست یابد. مسابقه برای رکورد شکنی اما همچنان ادامه دارد
SSC


سرعت پرس- در تاریخ 2 آگوست سال 2019 کمپانی بوگاتی رکورد حداکثر سرعت‌ تازه‌ای ثبت کرد و در پیست اختصاصی فولکس‌واگن با شیرون سوپر اسپرت، توانست به حداکثر سرعت 490 کیلومتر در ساعت دست یابد. مسابقه برای رکورد شکنی اما همچنان ادامه دارد! شیرون سوپر اسپرت فقط در یک مسیر این سرعت را کسب کند و با توجه به قوانین گینس از آنجایی که رکورد باید در مسیر رفت و برگشت ثبت شده و میانگین آن به عنوان رکورد اعلام گردد‌، رکورد بوگاتی در گینس ثبت نشد.


SSC

اما در تاریخ 10 اکتبر 2020، کمپانی اس‌اس‌سی SSC با دومین محصول خود یعنی تواترا توانست رکورد 503.92 کیومتر در ساعت را در کتاب رکورد‌های گینس ثبت کند تا جنگ رکوردها فعلا  به نفع SSC خاتمه یابد. 


SSC

آمریکایی‌باز البته SSC را بخوبی می‌شناسند. این کمپانی در سال 1998 توسط jerod Shelby  در ریچلند آمریکا تاسیس شد و اولین محصولش اس اس سی مدل آئرو بود. اتومبیلی که در سال 2007 تا 2010 به تعداد بسیار محدودی تولید شد و در همان زمان هم عنوان سریع‌ترین خودروی تولیدی در دنیا را به یدک کشید. حداکثر سرعت ثبت شده توسط آئرو 256.14مایل برساعت بود که البته بعد از آن، بوگاتی رکورد جدیدتری را ثبت نمود. در سال 2011 اس‌اس‌سی در نمایشگاه پیبل بیچ کالیفرنیا از کانسپ محصول جدید خود به نام تواترا (به معنی خزندگان ) رونمایی کرد که از طراحی فوق‌العاده آیروداینامیکی بهره می‌‌برد. ‌ضریب پسای آئرو معادل 0.279 بود و همین موضوع نیز تاثیر به سزایی در ثبت رکورد سرعتش داشت. 


SSC
SSC


اما بیاییم به سراغ SSC تواترا، همانند هر ابر خودروی دیگری متریال مورد استفاده در بدنه اس‌اس‌سی از ترکیب چند نوع فیبر کربن می‌باشد. پیشرانه دست‌سازی که اس‌اس‌سی برای تواترا در نظر گرفته نیز یک پیشرانه 8 سیلندر وی شکل با حجم 5.9 لیتر مجهز به دو توربو شارژر است. این پیشرانه که توانایی رسیدن به دور 8800 دور در دقیقه را دارد، با سوخت اکتان 90 توانایی تولید 1350 اسب‌بخار و با سوخت E85 توانایی تولید 1750 اسب‌بخار قدرت را دارد. 


SSC
SSC

گیربکس 7 سرعته الکتروهیدرلیک تعبیه شده در این خودرو ساخت شرکتCIMA  بوده و وضعیت کلاچ و دنده‌ها به صورت الکترونیکی تنظیم می‌شود. جالب اینجاست که این گیربکس فوق‌العاده دقیق، توانایی تعویض دنده‌ها در 100 میلی ثانیه و در صورت تغییر مود رانندگی به حالت ترک(پیست)‌، در 50 میلی ثانیه را دارد که چنین توانایی‌هایی قطعا در ثبت رکورد بی‌تاثیر نبوده است. 


SSC
SSC
تست حداکثر سرعت SSC در جاده 160 ایالت نوادا انجام شد و این دقیقا همان مسیری بود که کوئینیگزگ در سه سال پیش رکورد حداکثر سرعت 436 کیومتر را در آن ثبت نمود. حداکثر سرعت در مسیر رفت 484.53 کیومتر در ساعت و در مسیر برگشت 532.93 کیلومتر در ساعت ثبت شد و میانگین این دو عدد سرعتی معادل  503.92 کیلومتر در ساعت بود که به عنوان رکورد سریع‌ترین خودروی دنیا در کتاب رکورد‌های گینس ثبت شد. 
اما همانطور که پیش‌تر هم گفتیم جنگ سرعت همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد که ثبت این رکورد موقتی باشد چراکه با توجه به مراحل پایانی پروژ‌ه‌هایf5  کمپانی هنسی و همچنین کوئینیگزک جسکو absolut در آینده‌ای نه چندان دور احتمالاً شاهد ثبت رکورد‌های جدیدتری خواهیم بود. 


SSC
منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: