پایگاه خبری سرعت پرس

۱۵:۲۴ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹
نوشته فریدون احمدی
لوئیس همیلتون "هیچ پشیمانی" از فعالیت‌های خود ندارد اما در عین حال قوانین و مقررات FIA را می‌پذیرد. او معتقد است که فعالیت‌های او نه سیاسی بلکه اقداماتی در جهت احیای حقوق بشر است.


همیلتون


سرعت پرس:

فعالیت‌های سیاسی مستمر همیلتون از آغاز فصل 2020 تاکنون در حمایت از سیاه پوستی که جان خود را  در ضرب و شتم پلیس ایالتی آمریکا از دست داد و همچنین اصرار وی بر مجازات این پلیس -که بر روی تیشرت او هم دیده می‌شود- واکنش FIA در قبال ورود رانندگان به مسایل سیاسی را بدنبال داشته است. فدراسیون جهانی اتومبیل‌رانی  FIA اعلام کرده گفته كه قوانین و مقررات جدیدی را وضع خواهد کرد تا از "سیاسی" بودن رانندگان در مراسم و رویدادهای مختلف ورزشی جلوگیری کند چراکه FIA غیرسیاسی است و این‌گونه رفتارها بیانیه‌ای "سیاسی" تلقی می‌شود که در مسابقات جایی ندارد.


همیلتون


همیلتون نیز در کنفرانس مطبوعاتی این هفته خوددر مورد این موضوع حرف‌هایی زد و گفت آنچه را که از او خواسته شده رعایت خواهد نمود اما او شخصاً از پوشیدن تی‌شرت "پشیمان نیست".  از گفته‌های این هفته لوییس اینطور برمی‌آید که او تصمیم را ناعادلانه احساس می‌کند. وی پرونده Taylor را به طور‌كلی ‌یک"مسئله حقوق بشر" می‌خواند و می‌گوید:" اگرچه این موضوع را می‌فهمد كه مسئولان باید همه را راضی كنند‌، اما طرفداران ورزش باید از چنین موضوعاتی آگاه شوند و بدانند که تلاش برای برابری هرگز نباید سیاسی تلقی شود."

همیلتون در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: " ما به سمت ایمنی جاده‌ها پیش می‌رویم و می‌توانید بگویید که این بخشی از حقوق بشر است... طی این سال‌ها قوانین زیادی برای من نوشته شده است که البته هیچکدام مانع من نشده است. آنچه من انجام خواهم داد این است كه سعی كنم تا با فرمول 1 و FIA كار كنم و از پیام‌رسانی خود از این طریق مطمئن شوم. همیلتون همچنین از هوادارانش که همواره  با پیام‌های پشتیبانی او را حمایت کرده‌اند تشکر کرد و گفت: که او همیشه به ندای قلبش گوش کرده ‌و این همان کاری است که او در فعالیت‌هایش برای اجرای حقوق بشر دنبال می‌کند.  

او در ادامه صحبت‌هایش گفته: من کاری را انجام دادم که هرگز در فرمول 1 اتفاق نیفتاده است و بدیهی است که آنها جلوی این حرکت "رو به جلو" را بگیرند. ورزش مکانی برای سیاست نیست اما در نهایت این یک مسئله حقوق بشر است و به نظر من این چیزی است که ما باید برای آن تلاش کنیم.

چندی پیش اعلام شده بود که مسئولان فیا در حال بررسی و تحقیق عملکرد لوئیس همیلتون برای پوشیدن تی‌شرتی در مسابقات F1 هستند که در آن وی خواهان دستگیری پلیس‌های نژادپرست آمریکایی شده است. همیلتون تنها راننده سیاه پوست در این ورزش است و این موضوعی استد که او معمولاً مطرح می‌کند تا عدم تنوع در F1 را برجسته‌تر کند. وقایع ماههای اخیر در ایالات متحده نیز فعالیت وی در این زمینه (جنبش BLM) را گسترده‌تر کرده است. همیلتون با توجه به قهرمانی‌های پشت‌سر هم -که از این حیث او را هم رده شوماخر کرده- و حضور مكررش در مكان‌هاي عمومي، از هر ثانيه‌ای نهایت استفاده را براي جلب‌توجه بيشتر به موضوعات ضدنژادپرستی می‌کند. او چه قبل و چه بعد از مسابقه توسکان، بر روی پودیوم‌، زانو زد و مطمئن شد که تی‌شرت کاملاً جدید خود را به نمایش می‌گذارد. در جلوی این تی‌شرت نوشته شده بود: "پلیس‌هایی را که برونا تیلور را کشته‌اند‌، دستگیر کنید"‌، در حالی که در پشت آن نیز عکسی از تکنسین پزشکی فوریت پزشکی با متن "نام او را بگویید" چاپ شده بود. عملی که با توجه به قهرمانی‌های مکرر لوئیس همیلتون و تکرار چندباره آن بر روی پودیوم، مسئولان FIA را دچار واکنش کرده است.همیلتون

 


برونا تیلور در حین حمله پلیس با دستور بازرسی "no-knock" کشته شد و فعالان جنبش BLM یا Black Lives Matter "زندگی سیاه مهم است" خواستار پیگرد قانونی افسران درگیر شدند. گفتنی است که تیلور هیچ اطلاعی نداشت و هنگامی که حمله انجام شد در رختخواب خود بود. اسکای اسپورت همان زمان گفته بود که تصمیم همیلتون مبنی بر پوشیدن تی شرت منقوش به شعار ممکن است برخلاف مقررات FIA  تلقی شود. شش بار قهرمان F1 ، پس از مسابقه و در گفتگو با رسانه‌ها گفت: پوشیدن پیراهن از مدت‌ها قبل نقشه او بوده است. او ‌گفت: "تهیه این پیراهن مدت زیادی طول کشید و من می‌خواستم آن را بپوشم تا مردم را ‌آگاهی کنم." ‌او همچنین عکس‌هایی از این رویداد را با پیامی درباره چگونگی "دیگر ساکت نخواهیم ماند"‌ منتشر کرد. رفتاری که موجب شده بسیاری وی را به خاطر "قهرمان‌هایش" تحسین و عده‌ای دیگر به خاطر آوردن "سیاست" به ورزش، مورد انتقاد قرار دهند.


همیلتون


لوئیس همیلتون ساکت نخواهد شد

لوئیس همیلتون‌، تنها راننده سیاه پوست در فرمول یک‌، تصمیم دارد کمی از حاشیه دور شده تا انتقاداتی که از او برای راه‌اندازی کمپین مسائل اجتماعی علیه نژادپرستی، BLM و نابرابری می‌شود را قطع کند و این البته بدان معنا نیست که او ساکت شده و نسبت به وقایع اطراف خود خنثی خواهد بود.

همیلتون پس از چند ماه وقوع اتفاقات بسیار داغ و جنجال برانگیز‌، مانند پوشیدن تی‌شرتی که بر روی آن شعارهایی علیه پلیس آمریکا نوشته شده بودبود و یا زانو زدن و نمایش آن قبل و بعد از هر مسابقه و صحبت‌هایی که دال بر مجازات وی بدلیل سیاسی کردن مسابقات بود، به تازگی مصاحبه‌ای با مجله Road & Track انجام داده و از تصمیم خود برای "سیاسی" بودن گفته است

 

همیلتون


همیلتون با اعتراف به اینکه او به مسایل اطراف خود بی‌‌تفاوت نبوده و به "فشار"‌های وارده نیز عادت کرده است‌. او گفته ترسی از  حرف‌هایی که می‌زند، ندارد و مخاطب پیام‌های او کسانی هستند که مرتکب جرم می‌شوند‌. او گفته زمان آن فرا رسیده است که از موقعیت والای خود برای تأثیرگذاری در تغییر موضوعاتی -که وی علاقه شخصی به آنها دارد‌- استفاده کند و تصمیم گرفته که دیگر ساکت نشود.

همیلتون در مصاحبه خود گفته: به یاد می‌آورد همیلتون یادآوری می کند که چگونه این کار را آغاز کرد. او با رئیس خود در مرسدس نشست و در مورد تجربیاتی که لزوماً با او به اشتراک نگذاشته بود، صحبت کرد. او گفت "چرا من از معدود افراد رنگین تیم هستم؟ و این تجربه یکی از همین موارد بود که او با مدیر خود به اشتراک گذاشت و در نتیجه این امر، موافقت او را برای تغییر نقره‌ای مرسدس به سیاه "و ایستادن در برابر تبعیض" گرفت.‌


همیلتون


ا‌ و می‌گوید: اما این فقط یک قدم کوچک است. "من فکر می‌کنم کاری که ما می‌توانیم در ورزش‌هایی مثل ورزش من‌ انجام دهیم، تغییر از درون است.‌‌" همیلتون ادامه می‌دهد. "در شغل و تجارت من‌، هزاران شریک دیگر وجود دارد وخدا می‌داند در هر تیم چه تعداد اسپانسر وجود دارد. ما با افراد زیادی در بخش‌های مختلف از جمله تامین‌کننده مواد کربنی کار می‌کنیم و باید پیام را از طریق آنها فیلتر کنیم".   

قهرمانF1، برای کسانی که تعجب می‌کنند چرا همیلتون ناگهان خیلی "سیاسی" شد، پاسخ صریحی دارد: زیرا او خودش را در مورد موضوعات پراهمیتی که صحبت می‌کند، آموزش می‌دهد. او می‌گوید اگر واقعاً کاری برای بهتر شدن زندگی کسی انجام ندهید‌، چه فایده‌ای دارد که به مجموعه مدال‌های خود اضافه کنید؟ همیلتون می‌گوید: "مسئولیت ما این است که سعی کنیم [دنیا] را برای زندگی بچه‌های خود به عنوان "فرزندان آینده" تغییر دهیم. برای دست‌یابی به این هدف احساس مسئولیت زیادی می‌کنم و این مهم‌تر از هر قهرمانی یا هر برد دیگری است.

 

همیلتون

منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: