پایگاه خبری سرعت پرس

۱۲:۰۲ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹
برگردان و نوشته: کوشا نامی
حراج خودروى کندی در Bonhams:
خودرويى که در روز ترور، جان اف‌کندی را به همراه همسرش به فرودگاه برد، برای فروش گذاشته شده است.

کندیدر 22 نوامبر 1963‌، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا جان فیتزجرالد کندی که به اختصار JFK نامیده می‌شود، هنگام عبور از دالاس مورد اصابت گلوله قرار گرفت و ترور شد، روزی که همچون 11 سپتامبر 2001 از آن به عنوان یکی از روزهای تاریخ‌ساز آمریکا یاد می‌شود. حالا اما ماشینی که برای آخرین بار او را در آن روز حمل می‌کرد، برای حراج گذاشته شده است: یک لینکلن 1963 کابریوی زیبا که حراجی Bonhams ‌آن را در لیست فروش حراجی‌های خود قرار داده است. البته اشتباه نکنید این لینکلنی نیست که در آن JFK مورد اصابت گلوله قرار گرفته باشد‌، بلکه همانی است که او و بانوی اول آمریکا قبل از سوار شدن به پرواز دالاس در فورت‌ورث سوار آن شده بودند. ‌اتومبیلی که از آن به لیموی اول Limo One  یاد می‌شود.


کندی


حال که صحبت خودروی رئيس جمهور آمریکا (ليمو وان) شد، بد نیست بدانید که لینکلن کانتیننتالی که جان اف کندی در آن مورد اصابت گلوله قرار گرفت نه اين خودرو بلكه یک لینکلن مدل 1961 مشکی بود که هم اکنون نيز در موزه هنری فورد در دیربورن‌، میشیگان به نمایش گذاشته شده است. اتومبیلی که تا سال 1977 به عنوان لیموزین ریاست جمهوری برای 4 رئیس جمهور بعدی نیز مورد استفاده قرار گرفت و پس از ترور، ‌تغییرات عمده‌ای را برای ارتقای ایمنی از جمله در داخل کابین و زره پوش شدن بدنه (ضدگلوله شدن) به خود دید. 


کندی
کندی


کندیاین مدل 1963 توسط JFK در 21 و 22 نوامبر -هنگامی که او و ژاکلین در فورت‌ورث بودند- مورد استفاده قرار گرفت. لینکلنی که -به عنوان آخرین خودرویی که او در آن زنده بود- جهت انتقالش به پایگاه هوایی کارسول دالاس مورد استفاده قرار گرفت. حراجیBonhams ‌خاطرنشان می‌کند که Limo One موردنظر اکنون دارای یک موتور جدید شده و بدنه و رنگ را نیز بازسازی کرده، اما فضای داخلی اصلی‌ آن از جمله صندلی‌های چرمی قرمز‌، همچنان به صورت فابريك و دست نخورده باقى مانده است. پیش‌بینی می‌شود این خوردو با ورود به سالن حراج در ماه آینده، چیزى بین 300 تا 500،000 دلار بفروش یرود.


کندی


کندی


اما علاوه بر این، بخشی از حراجی هم اختصاص به یک اتومبیل دیگر کندی دارد که وی به عنوان خودروی "شخصی" خود در اطراف کاخ سفید پشت فرمانش می‌نشسته است. ‌یک لیموزین سیاه رنگ مدل 1960 لینکلن مارک V ‌‌که آن نیز ضدگلوله بوده است. این خودرو هنوز بازسازی نشده و Bonhams ‌می‌گوید فضای داخل کابین آن همچنان دست‌نخورده باقی مانده است. انتظار می‌رود این لینکلن نیز بین 200 تا 300 هزار دلار فروخته شود.


کندی


اما همانطور که در تصویر هم دیده می‌‌شود، بخشی از این حراجی اختصاص به ماکت تمام عیار‌Air Force One  کندی دارد. این یک قطعه از بدنه بوئینگ 707 است که به عنوان SAM 26000 JFK  برای پرواز استفاده می‌شود و شامل کابین خلبان‌، فضای ‌کاری‌، اتاق رئیس جمهور و اتاقی که جانسون در آن سوگند یاد کرده بود‌، و همچنین یک کپی قاب کت و شلوار صورتی برجسته جکی(ژاکلین) کندی که برای آن نیز پیش بینی ارزشی در حدود 300000 دلار می‌شود.
این حراج در 14 اکتبر به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

کندی


منبع: اتواولوشن

منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: