پایگاه خبری سرعت پرس

۱۳:۵۱ - ۲۴ تير ۱۳۹۹
واکنش خودروساز ایرانی به انتقاد از نامگذاری کوییک:
انتخاب یک نام و تغییر آن پس از مدتی کوتاه، قطعا نکته‌ای منفی در معرفی و عرضه یک محصول خواهد بود که می‌تواند هویت و نام آن خودرو را دچار دوگانگی و مشکل کند. اتفاقی که پیش از این برای پژو پارس هم افتاد و برخی هنوز هم آن‌را پرشیا و بعضی دیگر پارس می‌نامند. امیدواریم مسئولان سایپا نیز با توجه به همین نکته ضمن تاکید بر حفظ نام "کوئیک" مانع از لطمه بر هویت خودرویی شوند که مدت‌ها از ورود آن به بازار می‌شود.

کوئیک


به گزارش پایگاه خبری سرعت پرس؛ روز گذشته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در کانال تلگرامی خود پس از چهار سال مجدداً از انتخاب نام کوییک برای یک محصول سایپا انتقاد کرده و ضمن اذعان به جلسات متعدد فی‌مابین این گروه خودروسازی و فرهنگستان زبان فارسی برای بررسی این موضوع، اعلام کرده است: «توجیه مسئولان شرکت [سایپا] این است که کوییک نام روستایی در مسیر کرمانشاه ـ روانسر و نامی ایرانی است. بدیهی است که این توجیه به‌هیچ‌وجه برای انتخاب چنین نامی پذیرفته نیست؛ گذشته از این‌که معلوم نیست که تلفظ این کلمه نیز «کوییک» باشد».

سایپا اما با انتشار عکسی از مقام معظم رهبری در بازدید از روستای کوئیک مجددا از انتخاب نام خود برای این محصول دفاع کرده و گفته:
"صرف‌نظر از چرایی توجه دوباره فرهنگستان به این موضوع تکراری، ذکر نکات زیر را ضروری می‌دانیم:"


روستای کوئیک۱- روستای تاریخی کوییک در استان کرمانشاه واقع شده است و نام آن پس از حضور ارزشمند و پربرکتِ رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) در ۲۹ آبان‌ماه ۹۶ در این روستا و بازدید از چادرهای اسکان زلزله‌زدگان در روستای کوییک، بیش از گذشته در رسانه‌ها و خاطره جمعی مردم‌ ولایتمدار استان کرمانشاه ماندگار شده است.

۲- گروه خودروسازی سایپا در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود، به دلیل هم‌نامی محصول جدید خود با نام روستای زلزله‌زده کوییک، احداث یک مدرسه ۶ کلاسه به جای مدرسه ۲ کلاسه تخریب شده در این روستا را در دستور کار قرار داده و مدیران و کارکنان سایپا بخشی از حقوق ماهیانه خود را برای ساخت این مرکز آموزشی اختصاص دادند که به لطف الهی عملیات عمرانی آن به اتمام رسیده و هم‌اکنون در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و در حال بهره‌برداری آموزشی و خدمت به اهالی شریف این روستا است.

۳- روستا و تپه کوییک مربوط به عصر مس قدیم در هزاره چهارم است و در استان کرمانشاه، شهرستان روانسر واقع شده و در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۱۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۴- علاوه بر این روستا در استان کرمانشاه، یک روستای قدیمی دیگر در استان هرمزگان از توابع بخش مرکزی شهرستان جاسک و یک روستا نیز در استان کردستان و بخش موچش شهرستان کامیاران "کوییک" نام دارند، همچنین گفته می‌شود روستایی در شهرستان نقده نیز به همین نام خوانده می‌شود و اینها نشان دهنده این است که این واژه در ادبیات و فرهنگ‌های مختلف ایرانی کاربرد داشته و دارای معنای ایرانی است.

۵- گروه خودروسازی سایپا ضمن قدردانی و تجلیل از دغدغه‌مندی مجدد اعضای فرهیخته و محترم فرهنگستان زبان و ادب فارسی پس از چهار سال، از این عزیزان دعوت می‌کند به پاس تلاش برای پاسداشت فرهنگ و تمدن کهن ایران‌زمین به مدت چهار روز در روستای تاریخی کوییک در استان کرمانشاه مهمان گروه سایپا باشند.

۶- گروه خودروسازی سایپا همواره در انتخاب نام محصولات خود توجه ویژه‌ای به پاسداشت زبان غنی و ارزشمند فارسی به عنوان ثروت بزرگِ معنوی ایرانیان داشته و دارد، گواه این ادعا نیز انتخاب نام زیبای «شاهین» برای محصول جدید، به‌روز و مدرن سایپا است (رهام به عنوان نام اولیه و پیشین این محصول نیز یک نام ایرانی بوده است) و بدیهی است که این روند همچنان در انتخاب نام محصولات این گروه خودروسازی ادامه خواهد داشت.


* * نام‌گذاری محصولات ایرانی و تغییر  آنها پس از مدتی، همواره یکی از موارد انتقادبرانگیز از سوی کارشناسان بوده است. موضوعی که اتفاقاً از سوی خبرنگار سرعت پرس در نشست خبری قائم مقام فروش سایپا مجددا مطرح گردید و ایشان هم در پاسخ ضمن اشاره به رویه کدگذاری محصولات گفت: از این پس کمیته‌ای وظیفه انتخاب نام را برعهده گرفته و نام‌های انتخابی در شورایی با حضور مدیران ارشد سایپا به تأیید خواهد رسید تا آن نام نهایتاً بر روی خودرو گذاشته شود.
انتخاب یک نام و تغییر آن پس از مدتی کوتاه، قطعا نکته‌ای منفی در معرفی و عرضه یک محصول خواهد بود که می‌تواند هویت و نام آن خودرو را دچار دوگانگی و مشکل کند. اتفاقی که پیش از این برای پژو پارس هم افتاد و برخی هنوز هم آن‌را پرشیا و بعضی دیگر پارس می‌نامند. امیدواریم مسئولان سایپا نیز با توجه به همین نکته ضمن تاکید بر حفظ نام زیبای "کوئیک" مانع از لطمه بر هویت خودرویی شوند که مدت‌ها از ورود آن به بازار می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: