پایگاه خبری سرعت پرس

۱۳:۰۷ - ۱۲ تير ۱۳۹۹
نوشته: سیناگیلانی
بازار خودرو همچنان ملتهب خواهد بود مگر آنکه نرخ ارز ثابت شود.سرعت پرس:

بازار خودرو در طی چند ماه اخیر با افزایش بی‌سابقه‌ای از قیمت‌ها روبرو شده که بخش قابل توجهی از آن ارتباط چندانی با شرکت‌های خودروسازی داخل کشور ندارد. درواقع بارها و بارها در همین یادداشت سردبیر در خصوص افزایش قیمت و راه‌کارهای پایین آمدن آن نوشته‌ایم. چه آن موقع که این افزایش قیمت‌ها روندی کند اما مستمر داشت و چه حالا که با یک افزایش به یکباره همه ما شوکه شده‌ایم. اینکه می‌گوییم همه، منظور همه مردم و مسئولین، خودروسازان و حتی خود دلالان است که بسیاری از آنها به عنوان عمل گرانی‌های اخیر یاد می‌کنند. گرانی‌هایی که در این چند ماهه مسئولین را در کنترل آن حسابی سردرگم کرده است. آنها یک زمان به خودروسازان فشار می‌‌آورند  تا با وجود تمام مشکلات تولید از جمله کمبود قطعات، افزایش دستمزد‌ها، وجود ویروس کووید19 و گرانی مواد اولیه به دنبال "جهش تولید" برای تنظیم بازار باشند، از سویی دیگر به دنبال انبارها و پارکینگ‌های دپو شده از خودروهای احتکار شده می‌گردند، در برهه‌ای از زمان سایت‌ها را مجبور به حذف قیمت‌ها می‌کنند و در جای دیگر سعی می‌کنند با ایجاد موانعی بر سر راه خرید و فروش بدنبال حذف واسطه‌ها از بازار باشند. اما همه ما می‌دانیم که هیچ‌کدام از شیوه‌های یاد شده فوق، نه تنها تاثیری در کاهش قیمت‌ها ندارد بلکه حتی نمی‌تواند موجب تثبیت قیمت‌ها هم بشود. چرا؟! چون ریشه این گرانی‌ها را باید در جای دیگری جستجو کرد:

تحریم‌های اعمال شده، افزایش غیرقابل باور نرخ ارز و همچنین ممنوعیت واردات خودرو از جمله اصلی‌ترین دلایل وضع بوجود آمده هستند و گرانی مواد اولیه برای تولیدکنندگان و افزایش هزینه‌های جانبی و وجود دلالان از دیگر دلایل مکملی هستند که این گرانی‌ها را مضاعف کرده‌اند. البته خود مسئولین هم می‌دانند مادامی که در تحریم‌ هستیم باید با ریاضت اقتصادی و تبعات آن بسازیم اما با این اوصاف و صرف نظر از پرداختن به تفصیل که از حوصله و مجال این یادداشت خارج بوده، به صورت فهرست‌وار اشاره‌ای داریم به راهکاری‌های برون‌رفت از این مخمصه:


تحریم ‌ها خطوط تولید خودروهای خارجی را متوقف کرد


1-   خروج از بن‌بست تحریم‌ها

مشکل تحریم‌ها با اجرای سیاست‌ها و راهکارهایی حل خواهد شد که دستگاه دیپلماسی کشور باید بطور جدی آن را دنبال کند. مادامی که این تحریم‌ها اعمال می‌شود، نمی‌توان به خروج از این وضعیت امیدوار بود و برای بیرون رفتن از این شرایط ناچار به اتخاذ سیاست‌هایی هستیم که ضمن حفظ شان کشورمان در عرصه بین‌المللی، آنرا از انزوا خارج نماید. 

ارز خودرو


2-    کنترل بانک مرکزی:

مطمئنا کنترل عملی بانک مرکزی بر نرخ ارز، امری بسیار ضروری است و تا زمانی‌که این کنترل به هر دلیلی از دست مسئولین دولت و بانک مرکزی خارج باشد، وضع بهتر از این نخواهد بود. 


واردات خودروی دست‌دوم


واردات خودروی دست‌دوم


3-  واردات خودروی دست دوم:

واردات خودرو آنهم در شرایط فعلی نرخ ارز و کاهش قابل توجه قیمت‌ نفت، شاید از نگاه برخی از کارشناسان، دولت را در حفظ ذخیره‌های ارزی‌اش دچار مشکل کند، اما به نظر می‌رسد که چنانچه این امر با اعمال شرایط و ضوابط خاصی محقق گردد، بتواند جلوی افزایش قیمت‌ها ‌  و ثبات را به بازار برگرداند. در صورت تحقق چنین امری آنهم با شرایط ویژه از جمله کاهش محسوس تعرفه‌های گمرکی، می‌توان به ثبات و کاهش قیمت‌ها امیدوار بود.


تولید خودروهای متنوع که در صورت رفع تحریم‌ها محقق خواهد شد


4-  تولید مداوم و متنوع خودرو

تولید خودرو بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های فعلی و با قیمتی که بازار تعیین کننده آن است، عامل دیگری است که قطعا کمک فروانی در بازگشت به شرایط عادی خواهد نمود و چنین امری زمانی امکان پذیر خواهد بود که خودروسازان از حمایت بانک مرکزی بهره‌مند شوند.

 

در آخر بازهم تاکید ‌می‌کنیم که با وجود تحریم‌ها و عدم ثبات در نرخ ارز نمی‌توان با هیچ یک از راه‌ها و شیوه‌هایی همچون ثبت نام و قرعه کشی، از وضع فعلی خارج گشت و تا زمانی‌که نرخ ارز روند صعودی داشته هم هزینه‌های تامین مواد برای تولیدکننده بالا و متغیر خواهد بود و هم مردم به سوی خرید و انباشت کالا و جایگزینی آن با پول روی می‌آورند. درواقع کاهش لحظه به لحظه ارزش پول ملی، افزایش‌های لحظه به لحظه قیمت تمام شده را بدنبال خواهد داشت و در چنین حالتی نمی‌توان از خودروساز توقع ثابت نگاه داشتن قیمت محصول را داشت. از طرف دیگر مردم نیز با افزایش مداوم قیمت‌ها با خرید خودرو به‌دنبال حفظ ارزش پول خود هستند و نتیجه کار همان چیزی است که مشاهده می‌کنیم. با این توصیف به نظرمی‌رسد که ارائه هر راه‌حلی باید حول و حوش ثثبیت هرچه سریعتر نرخ ارز باشد و در غیر این صورت، وضع آشفته بازار بر همین منوال پیش خواهد رفت.

 

منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها