پایگاه خبری سرعت پرس

۱۲:۵۹ - ۱۰ تير ۱۳۹۹
در این گزارش تا پایان ماه می، تورم عربستان به ۱.۱ درصد کاهش پیدا کرده و تورم ایران 21 درصد و نرخ بیکاری‌اش 10.4 درصد گزارش شده است.


به گزارش سرعت پرس  به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا پایان ماه می به ۱.۱ درصد رسید که ۰.۲ درصد کمتر از رقم بازه مشابه منتهی به ماه قبل و کمترین تورم ثبت شده شش ماه اخیر این کشور بوده است.

 در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی با ۷.۴ درصد بوده است و پس از این بخش، رستوران و هتلداری با ۰.۸ درصد و فرهنگ و آموزش با ۰.۷ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به حمل و نقل با منفی ۳.۸ درصد بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با منفی ۰.۷ درصد و ارتباطات با منفی ۰.۴ درصد قرار دارند.

جسون تووی- کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه "‌کپیتال اکونومیکس" گفت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان روندی صعودی را تجربه می کند که احتمالا بخشی از آن به خاطر قرنطینه ها و تمایل مردم برای ذخیره سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با توجه به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم به سرعت افزایشی شود.

با توجه به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام کرده است از ماه ژوئیه نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به ۱۵ درصد افزایش خواهد داد. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همواره صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور نیز در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم عربستان در ماه می منفی ۰.۱ درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل تغییری پیدا نکرده است. متوسط نرخ تورم عربستان در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۴۶ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئیه ۲۰۰۸ با ۱۱.۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۲۰۱۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.
در این گزارش تورم ایران تا پایان ماه می 21 درصد و نرخ بیکاری 10.4 درصد گزارش شده است. 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: