پایگاه خبری سرعت پرس

۱۲:۰۷ - ۰۴ تير ۱۳۹۹
قائم مقام سایپا:
قائم مقام مدیرعامل سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش گفت: پرونده تولید پراید تا پایان تیرماه بسته می شود.


به گزارش خبرنگار سرعت پرس، مجید باقری دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به وضعیت فعلی بازار، التهابات کنونی بازار خودرو را محصول تقاضای کاذب دانست و چالش اصلی شرکت را در برنامه ریزی سایپا در اجرای تعهدات معوقی دانست که محصول این شرایط بوده است. او اظهار داشت براساس طرح اتوخدمت سایپا، 120 هزار متقاضی خودرو ایجاد شد که البته این طرح در مقطع زمانی خاص با هدف رفع مشکل مالی سایپا اجرایی شد اما با تغییر قیمت‌ها دارندگان این قراردادها به دنبال کسب سود بیشتر بوده و برای دریافت خودرو تأکید داشتند که این امر در کنار تحریم‌ها و سایر تعهدات، فشار مضاعفی را به شرکت وارد نمود. مشکلی که البته با ساماندهی انجام شده برطرف گردید و  90 درصد از متقاضیان موفق به دریافت خودروی خود شدند.

قائم مقام مدیرعامل سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش با بیان این که این چالش‌ها امروز پشت سر گذاشته شده است، گفت: با فرض تکمیل خودروهای ناقص جمع تعهدات معوق کمتر از 50 هزار دستگاه خواهد بود که تا پایان شهریورماه از 20 محصول تنها دو محصول تعهد معوق خواهد داشت. باقری البته به جهت جلوگیری از سوءاستفاده دلالان از علام نام این دو محصول خودداری کرد و گفت که بر اساس نظام برنامه‌ریزی سایپا هر زمان در آینده، تعهد پیش‌فروشی وجود داشته باشد، خودرو در موعد مقرر تحویل داده شده و از این پس هیچ‌گاه خودرو معوقی نخواهیم داشت.

پراید جایگزین ندارد

وی با بیان این که 50 درصد تیراژ تولید سایپا به پراید اختصاص دارد، گفت که از اول سال تاکنون 30 هزار دستگاه پراید 131 با قیمت 38 میلیون تومان عرضه کردیم و 20 هزار دستگاه دیگر نیز با همین قیمت (38 میلیون تومان) به تولید خواهد رسید و پس از آن پرونده‌اش را خواهیم بست. او فزود: مدیریت سایپا اعتقاد به بروزرسانی سبد تولید دارد که نمونه آن نیز خودروی شاهین است که در پیش فروش‌ها با وجود سهمیه اندک، 60 هزار نفر برای ثبت نام آن اظهار علاقه کرده بودند. وی همچنین گفت پراید قادر به پاس کردن استاندارد تولید نیست و باید متوقف شود.

تمرکزمان روی تولید 3 محصول خواهد بود.

وی در سؤال خبرنگار سایت اتومبیل فارسی و در خصوص ارائه نسخه فیس‌لیفت تیبا گفت: سایپا روی فیس لیفت تیبا کار نخواهد کرد و تمرکز ما بر روی تولید خودروهای کوئیک، ساینا و شاهین است، بدین جهت سایپا تنها روی فیس لیفت خودروهای یاد شده کار خواهد کرد. باقری به سوال خبرنگار ما در مورد اینکه فیس لیفت‌ها معمولا زمانی عرضه می‌گردند که محصول قبلی از رده خارج شده باشد و آیا سایپا هم چنین شیوه‌ای را دنبال خواهد کرد؟ گفت: خیر با عرضه محصول فیس لیقت شده، سیاست ما توقف تولید مدل قبلی نخواهد بود.

تولید محصول با گیربکس اتوماتیک  

باقری همچنین درباره تولید خودرو با گیربکس اتومات نیز گفت: نیاز جدی بازار به تولید خودروی اتوماتیک وجود دارد و از امسال عرضه خودروهای گیربکس اتوماتیک مجدداً آغاز می‌شود. باقری افزود: البته کوئیک اتومات هم تولید می‌شد که اکنون به خاطر مشکلات زیست محیطی تولید اتومات آن متوقف شد، از این رو با حل مشکل یاد شده که به زودی اتفاق می‌افتد، کوئیک اتومات نیز وارد بازار خواهد شد.

او از ادامه طرح‌های متنوع فروش سایپا در آینده خبر داد و گفت: یکی از این طرح‌هایی که بدنبال برنامه ریزی و اخذ مجوزهای لازم آن هستیم، مشارکت در تولید برای آن دسته از متقاضانی است که خواهان سرمایه‌گذاری مدت‌دار و مشارکت در تولید هستند.

کراس اوور جدید سایپا چیست؟

باقری پس از حذف پراید در تیرماه، تمرکز تولید در سایپا را به روی 3 محصول جدید و عرضه کراس اور جدیدی دانست که در آینده‌‌ای نزدیک به بازار خواهد آمد. وی در سؤال خبرنگار سرعت پرس در خصوص نام این کراس‌اوور و زمان عرضه آن به بازار گفت: نام محصول هنوز مشخص نشده اما زمان معرفی آن در بهار 1400 خواهد بود.

دیگر تغییر نام نخواهیم داشت.

او همچنین در مورد علت تغییر نام مینیاتور به تیبا و یا رهام به شاهین، ضمن اشاره به رویه کدگذاری محصولات گفت: از این پس کمیته‌ای وظیفه انتخاب نام را برعهده گرفته و نام‌های انتخابی در شورایی با حضور مدیران ارشد سایپا به تأیید خواهد رسید تا آن نام نهایتاً بر روی خودرو گذاشته شود.

وی در خصوص خودروی شاهین و تاریخ عرضه آن به بازار، افزود: شاهین گرید 3 استانداردهای اروپا را کسب کرده و امکان فروش را در بازارهای اروپایی هم دارد. علاوه بر این آپشن های روز دنیا در این محصول نصب شده است.

 


زمان عرضه شاهین

قائم مقام مدیرعامل سایپا در فروش ضمن اشاره به وجود برخی مشکلات، زمان عرضه شاهین را  نیمه دوم سال اعلام نمود و گفت: زمستان امسال اولین سری شاهین راهی بازار می‌شود و در آینده نزدیک گیربکس اتوماتیک شاهین هم تولید خواهد شد.

 

به گفته معاونت فروش شرکت سایپا، این شرکت خودروی ساینا S، کوییک S را هم در آینده به بازار عرضه می‌کند و قرار بر این است که محصولات سایپا بنا به نیاز با سطوح مختلفی از سطح تجهیزات به بازار عرضه شوند.

امتیازها در نمایندگی‌ها معامله نمی‌شود

مجید باقری درباره اینکه امتیاز خودروهای پیش فروش شده در نمایندگی‌ها و نمایشگاه به صورت قولنامه‌ای به فروش می‌رسد، تصریح نمود که فروش امتیاز خودروهای پیش فروش شده را در نمایندگی‌های سایپا را تکذیب می‌کنم.

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها