پایگاه خبری سرعت پرس

۱۶:۵۱ - ۰۲ تير ۱۳۹۹
خودروهای سبز یارانه می‌گیرند!
انگلیس برای تقویت مسافرت‌های خودرویی با آلایندگی صفر، مشوق‌های مختلف بسیاری را برای شهروندان خود در نظر گرفته‌ است.


رویترز چند روز پیش خبری را منتشر نمود که طی آن کشور انگلیس تصمیم دارد از اواخر امسال پلاک‌های سبزی را بروی خودروهای برقی بکار گیرد که استفاده از آنها نشانه پاک بودن خودرو و برخورداری از مشوق‌های گوناگون دولت برای افرادی است که به محیط زیست خود اهمیت می‌دهند.  به گفته وزیر حمل و نقل بریتانیا، انگلیس بنا دارد تا سال 2025 گازهای گلخانه ای در این کشور را به صفر برساند.

بدین ترتیب صاحبان خودروهایی که از این پلاک‌ها استفاده می‌کنند، با انواع مختلفی از مشوق‌ها روبرو هستند که موجب گسترش و  فراگیر شدن خودروهای بدون آلاینده خواهد شد. مشوق‌هایی همچون معافیت‌های مالیاتی و معافیت‌های خاص آلایندگی صفر که قطعا در استفاده گسترده این خودروها موثر خواهد بود. خودروهایی که گوشه پلاک شان یک نوار سبز رنگ دارد از انواعی از مزیت‌های برخوردار می‌شوند که یک مورد آن استفاده از فضای پارکینگ‌ها است،‌ معضلی که در شهرهای بزرگ دنیا،‌ بسیار آزاردهنده است.  
گوزیر حمل ونقل در بریتانیا می‌گوید این اقدام سطح آگاهی مردم نسبت به خودروهای پاک‌تر را بالا می‌برد و به مردم نشان می‌دهد که «آینده حمل ونقل سبزتر در دسترس ما می‌باشد».
اما علاوه بر این مشوق‌ها، دولت انگلیس 12 میلیون پوند را هم به تحقیقات برای ارتقا فناوری آلایندگی صفر اختصاص داده است. بودجه‌ای که صرف توسعه خودروهای سبزتر و بهبود فناوری شارژ باتری‌ها‌  می‌شود. البته لازم به یادآوری است که این مبلغ تنها بخشی از بودجه اصلی پروژه 1.5 میلیارد پوندی است که به استراتژی "جاده ای به سمت صفر Road to Zero Strategy" اختصاص یافته  است. 

ضمنا این را هم بدانید که فقط به خودروهایی که آلایندگی آنها صفر باشد پلاک سبز اختصاص پیدا می‌کند.

شرکت RAC Ltd که البته بزرگترین ارائه کننده خدمات خودرو در بریتانیا است، نسبت به این موضوع خیلی خوشبین نبوده و می‌گوید،‌ بعید است که این اقدام دولت، تغییرات واقعی در رفتار مصرف‌کنندگان به وجود آورد! این شرکت معتقد است اگر دولت می‌خواهد تغییرات واقعی را مشاهده کند باید طوری برنامه‌های خود را به اجرا بگذارد که رانندگان این مشوق‌های مالی را به طور عینی در تغییر رفتار خود مشاهده کنند.
به گزارش روزنامه تلگرام‌ از قول بوریس جانسن نخست وزیر این کشور،‌ قرار است برای جایگزینی خودروهای بنزینی و گازوئیلی 6000 پوند مشوق در نظر گرفته شود.

ادموند کینگ، رئیس انجمن خودروسازی بریتانیا می‌گوید،‌ پلاک متمایز ممکن است در دارندگان این خودروها یک حس غرور و پرستیژ ایجاد کند که البته این خیلی هم بد نیست
وی می گوید: «برای بعضی از رانندگان، نوار سبز روی پلاک مثل نشان افتخار روی سینه است.»
به عنوان نکته آخر ید نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که برخورداری از پلاک سبز در برخی خودروهای پاک در شهرهای و کشورهای دیگر از جمله کانادا هم سابقه دارد. به عنوان مثال دارندگان پلاک سبز در شهر اونتاریو به عنوان افرادی که  دارای خودروهای پاک هستند از مزایای بیشتری  نسبت به خودروهای معمولی همچون دسترسی به محدوده‌های ترافیکی و راه‌های مختلف بهره می‌برند. 


       
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: