پایگاه خبری سرعت پرس

۱۱:۳۳ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۹
در آماری که چندی پیش منتشر شد، با ورود به دهه سوم از قرن 21 شاهد رشد روزافزون خودروهای الکتریکی در جهان به‌گونه‌ای خواهیم بود که تولید و یا عرضه خودروهای با سوخت فسیلی در برخی کشورها را کاملا قطع خواهد کرد!
سرعت پرس:

طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، پیش بینی می‌شود که بازار جهانی خودروهای برقی تا سال 2026 تقریباً به  5 برابر افزایش یابد و ارزش تخمینی آن نیز  به 567 میلیارد دلار برسد. ارائه چنین آمار و ارقامی بدین معناست که با نرخ رشد ترکیبی سالیانه %15.6 از خودروهای الکتریکی در  این بازارها روبرو خواهیم شد. 

رانندگی با وسایل نقلیه برقی در آینده نزدیک


در چند سال اخیر، وسایل نقلیه الکتریکی (EV) به لطف افزایش دامنه مسافت (استفاده از آن با یک بار شارژ)، افزایش طول عمر باتری‌ها، کارایی آنها و همچنین مقرون به صرفه بودنشان به انتخابی جذاب‌تر از بنزینی‌ها تبدیل شده‌اند. این رشد در بازار کشورهای شمالی اروپا بسیار سریع و طوفانی طوفان بوده است. علاوه بر این تا سال 2019 در خود چین نیز حدود  1.7 میلیون وسیله نقلیه الکتریکی فروخته شد که پیش بینی می شود این فروش در سال 2021 به حدود 3.7 میلیون دستگاه برسد. همچنین گفته می‌شود که تا سال 2025 بین 25 تا 50 درصد از بازار وسایل نقلیه مسافری هر کشور را خودروهای برقی تشکیل خواهند داد.


 آمار رشد عرضه و  خودروهای الکتریکی در نروژ از سال 2004 تا 2019نروژ پیشرو در استفاده از وسایل نقلیه برقی‌

در نتیجه سیاست‌های موفق اجرا شده برای ترویج استفاده از EV‌ها در نروژ، سهام وسایل نقلیه برقی در این کشور به سرعت افزایش یافته است و در حال حاضر نروژ بیشترین سهم(سرانه) از وسایل نقلیه برقی در دنیا را به خود اختصاص داده است. بد نیست بدانید که درسال 2018 در نروژ خودروهای برقی، تقریباً 50 درصد از خودروهای رجیستر شده را به خود اختصاص داده بودند. علاوه بر این  58 درصد کل خودروهای فروخته شده در ماه مارس 2018 نیز برقی بوده‌و البتهد این آمار همچنان در حال رشد است. وسایل نقلیه برقی در نروژ به دلیل انگیزه‌های تشویقی و جدی که از طرف دولت دنبال شده و به دلیل در دسترس بودن درگاه‌های متعدد شارژ، بسیار محبوب هستند.  

با این توصیف وسایل نقلیه برقی پلاگین(قابل اتصال به برق شهر) در نروژ، بزرگترین سرانه در جهان را دارد. به طور مثال در مارس 2014‌، نروژ اولین کشوری بوده که به ازای هر 100 اتومبیل در حال تردد در جاده‌ها، دارای یک دستگاه خودروی برقی هم بوده است، تا ماه دسامبر 2016، 5٪ درصد از این بازار در اختیار برقی‌ها بوده و تا سال 2018 این رقم به 10 درصد رسیده است. البته رشد فزاینده خودروهای برقی در نروژ در کنار محاسن استفاده از این تیپ خودروها، چندان بی اشکال هم نبوده است! عیوبی که منجر به چندین پیامد ناخواسته و مطرح شدن چندین شکایت و انتقاد شده است. مواردی همچون صرف هزینه بالا و یارانه‌های عمومی (در مقابل کاهش اثر کربن)، احتمال تراکم ترافیک در برخی از خطوط اتوبوسرانی اسلو به دلیل افزایش تعداد اتومبیل‌های برقی؛ از دست دادن درآمد برخی از اپراتورها به دلیل تعداد زیاد اتومبیل‌های برقی معاف از پرداخت؛ و همچنین کمبود فضای پارکینگ برای دارندگان اتومبیل‌های معمولی به دلیل ترجیح دادن به اتومبیل های برقی.


 منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
تازه ترین ها