پایگاه خبری سرعت پرس

۱۲:۲۴ - ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
خبری خوب از ساخت یک محلول جدید ضدعفونی با عمر بالا!
در یکی دو روز گذشته خبری از سوی دانشمندان هنگ‌کنگی منتشر شد که مدعی شده‌اند محلول ضد‌عفونی‌کننده جدیدی را ساخته‌ که تا 90 روز از سطوح مختلف در برابر coronavirus محافظت می‌کند. خبری خوب در مقابل شیوع این ویروس خطرناک که البته می‌تواند حکایت از ماندگاری آن در کنار ما و تلاش بیشتر دانشمندان و محققان برای مقابله با آن نیز داشته باشد!


به گزارش پایگاه خبری سرعت پرس؛ محققان دانشگاه علم و فناوری هنگ‌کنگ ضد‌عفونی کننده جدیدی را تولید کرده‌اند که با اسپرس کردن آن به روی سطوح، ویروس COVID-19 را به مدت 90 روز غیرفعال می‌کند. این محققان هنگ‌کنگی محلول ضد میکروبی را ساخته‌اند که به گفته آنها می‌تواند هنگام پاشیدن بر روی سطوح‌، تاج چسبنده و خطرناک ویروس را از بین ببرد.

 

به گفته جورف کووان استادیار دانشگاه علم و فناوری هنگ‌کنگ (HKUST)‌ Hong Kong University of Science and Technology، این پوشش ضد میکروبی که از آن به عنوان MAP-1 یاد می‌شود، برای استفاده در بین سطوح مختلفی از جمله شیشه‌، فلزات‌، پلاستیک‌، چرم و پارچه‌ها طراحی شده است. پروفسور كوان گفت كه MAP-1 از میلیون‌ها نانوكپسول حاوی مواد ضد‌عفونی كننده ایجاد می‌شود كه حتی در اثر كاهش باكتری‌ها‌، ویروس‌ها و اسپورها و یا حتی پس از خشک شدن ماده نیز موثر هستند.

 

عمر MAP-1  به‌طور قابل توجهی طولانی‌تر" از دیگر ضد‌عفونی‌کننده‌های معمولی همچون الکل یا سفید‌کننده‌هایی‌ است که در هنگام تبخیر عملکرد خود را از دست می‌دهند. سازنده‌های آن مدعی هستند که این ماده ضدعفونی برای دستیابی به این هدف‌، به پلیمرهایی وابسته است که به گرما حساس بوده و به آلودگی ناشی از لمس یا قطرات پاسخ می‌دهد. بدین ترتیب این کار با آزاد کردن مقدار بیشتری از مواد ضد عفونی کننده در هنگامی صورت می‌پذیرد که احساس افزایش دما ‌شود. درواقع در هر زمانی که دست‌های ما بر روی سطح کشیده ‌شود و یا هنگام رطوبت از قطرات، مقدار بیشتری از این مواد ضدعفونی آزاد و فعال می‌شود که موجب از بین رفتن باکتری‌ها و ویروس‌ها خواهد شد. محققان همچنین گفته‌اند که این ماده برای پوست و محیط  اطراف انسان غیر سمی و بی‌خطر است.

 

به نظر می‌رسد که با استفاده از این ضدعفونی‌کننده و اسپری کردن آن بر روی سطوحی همچون نرده‌ها، دکمه‌های آسانسور و دستگیره‌ درها که اغلب توسط مردم استفاده می‌شود، بتوان به طور جدی از خطر ابتلا به coronaviruses کم کرد. MAP-1 در ماه فوریه پس از انجام آزمایشات بالینی در یک بیمارستان و خانه مراقبت در اوایل سال جاری ، برای استفاده رسمی و گسترده از مصرف کنندگان تصویب شد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها