پایگاه خبری سرعت پرس

۲۰:۴۹ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۹
خاطره:


سرعت پرس:

مرسدس صد و نود اس ال، هتل رامسر، دهه چهل شمسى

كانال  كلاسيكوپديا در ادامه ثبت و انتشار تصاوير خودروهاى با ارزش كلاسيك، اين بار  به سراغ تصويرى از يك نمونه مرسدس190 اس ال رفته است.

همزمان با ورود تعداد انگشت شماری از نمونه‌های سیصد رودستر و گالوینگ به ایران، برادر کوچک‌تر آنها نیز به تعداد نسبتاً قابل‌توجهی وارد کشورمان شد. کد اتاق W121 که عموما با نام صد و نود شناخته می‌شود را شاید بتوان یکی از "عاقبت بخیر"ترین خودروهای کلاسیک ایران دانست. با جهش ناگهانی ارزش این خودرو در بازارهای جهانی، توجه زیادی در ایران در دهه اخیر به این خودرو شده است به نحوی که پیدا کردن نمونه‌ای بازسازی نشده تقریبا غیرممکن و خرید نمونه بازسازی شده از آن نيز رویایی محال است! هرچند تبلیغات زرد در اعلام قیمت‌های میلیاردی خرید و فروش‌هاى اخیر نیز در این روند صعودی بی‌تاثیر نبوده است.

اين نكته را هم باید اضافه کرد كه برخی از اين نمونه‌ها از زمان‌هاى قدیم دچار تغییراتی شده‌اند كه با تغییر گلگیر و چراغ‌هاى جلو بيشتر در جهت شبیه کردن به300 اس‌ال بوده است. ضمن اينكه تغییر کامل بدنه نمونه نقره‌ای رنگ به طرحی سلیقه‌ای و همچنین تصادف و نابودی برخی از آنها را هم نباید از قلم انداخت. یکی از این تصادفات در ابتدای جاده فشم در چهارشنبه‌سوری سال41 یا 42 اتفاق افتاد که منجر به فوت راننده آن(مرحوم یزدی در اثر برخوردفرمان به قفسه سینه وى) شد. علت تصادف نيز ریزش سنگ در جاده و سرعت زیاد خودرو اعلام شد كه اين نشان از جاده‌هاى نامناسب آن دوران براى خودروى سريعى همچون مرسدس SL داشت. 

اين عكس نیز از معدود عکس‌هایی است که نمونه‌ای از این خودرو را در دهه چهل آنهم با پلاک چهار رقمی نشان می‌دهد و همين موضوع  ارزش این عکس منتشر نشده را دو چندان می کند. پلاک‌هاى چهار رقمی از اواخر دهه چهل جای خود را به پلاک‌هاى سفید پنج رقمی دادند هرچند که ناگفته نماند جمع‌آوری کامل اين پلاک‌ها چند سالی به طول انجامید. 

نكته جالب اينكه مکان ثبت اين تصوير هتل رامسر است که از جهت تنوع در ثبت تصاوير خودروهای قدیمی که براى پدران ما خاطره ساخته‌اند، ارزشمند است. 

و اما اشخاص حاضر در این عکس، مرحوم بازرگان و همسرشان هستند که علاوه بر این مرسدس، مالک خودروهای قابل بحث دیگری نیز بوده‌اند. وى شریک آلبرت تاما بود که كانال كلاسيكوپديا قبلا در مورد جگوارهایش به تفسير نوشته است. 

 

از سرنوشت اين SL190 پس از دوران تملک مرحوم بازرگان اطلاعی در دست نیست.

با تشكر از روبرت تاما، فرزند آلبرت که این عکس دیدنی را در اختیار كانال كلاسيكوپديا  قرار داده‌اند.

منبع كانال: 

https://t.me/classicopedia

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: