پایگاه خبری سرعت پرس

۱۷:۰۱ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۸
برگردان و نوشته: حمید کلاته
این مطلب مقایسه‌ای است در کلاس سدان‌های مدیوم سایز نیمه لوکس که هرچند ادعایی در زمینه اسپرت ندارند اما با نیم نگاهی به دینامیک رانندگی بدشان نمی‌آید در تیپ‌های فول و قدرتمند خود شاخ و شانه‌ای برای رقبا بکشند.کمری که تولید آن از سال 1982 آغاز شده و بعد از کرولا پرفروش‌ترین محصول تویوتا به حساب می‌آید حالا با جدیدترین نسل خود سعی دارد پیشینه غنی اسلاف خود را حفظ نماید، خصوصاً در قدرتمندترین تیپ خود- که با موتور V6 به حجم 3.5 لیتر عرضه می‌شود- نیم نگاهی به مشخصات اسپرت دارد. در مقابل آن مزدا 6 را به عنوان رقیب می‌بینیم که از نقطه نظر اسپرت بودن به نوعی معیار این کلاس در بین شرقی‌ها محسوب می‌شود. اما باید دید با موتور 4 سیلندر 2 لیتری توربو می‌تواند از پس رقیب هم وطنش برآید یا خیر؟تیپ فول این دو رقیب علیرغم تفاوت ظاهری و فنی هردو با قیمت 34 هزار دلار به فروش می‌رسد و شامل لیست بلند بالایی از تجهیزات هستند. تجهیزاتی شامل صندلی چرمی، فرمان و دسته دنده چرمی، تهویه دو منطقه‌ای، صندلی جلو برقی، کی لس و استارت دکمه‌ای، چراغ و برف پاک کن خودکار، چراغ LED، کروز کنترل هوشمند، HUD یا سامانه نمایش اطلاعات روی شیشه، صفحه نمایش 8 اینچی، GPS، دوربین دید عقب، ESP، هشدار نقطه کور، هشدار تصادف از جلو و عقب، سامانه نگهدارنده بین خطوط و ترمز اضطراری. این سطح از تجهیزات نشان می‌دهد که شرایط رقابتی بازار به گونه‌ای ایجاب کرده که تجهیزات سال‌های نه چندان دور کلاس پرمیوم حالا به صورت استاندارد در کلاس‌های پایین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله تجهیزاتی که بین دو خودرو مشترک نیست می‌توان به تهویه صندلی جلو، تنظیم ستون فرمان به صورت برقی، شارژ وایرلس و سقف پانورامیک برای کمری و صندلی جلو و عقب گرم شونده، چرخش چراغ‌های جلو منطبق با فرمان، سامانه تشخیص علائم جاده متصل به کروز کنترل و محدود کننده سرعت برای مزدا 6 اشاره کرد. کمری از هفت ایربگ ومزدا 6 از شش ایربگ برخوردارند در حالی که سیستم صوتی 6 مارک بوز یازده اسپیکره و کمری مارک JBL شش اسپیکره است. هردو رقیب موفق به کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه استاندارد آمریکا شده‌اند.
مزدا 6 اگرچه از سال 2012 روی خط تولید قرار دارد اما طراحی کابین آن درعین سادگی همچنان شکیل و زیبا به نظر می‌رسد. کیفیت چرم و پلاستیک به کار رفته در داخل کابین همانند کمری تحسین برانگیز است در مقابل کمری از کابینی مدرن‌تر و کمی شلوغ‌تر بهره می‌برد که شبیه به کابین هیچ کدام از کمری‌های نسل پیشین نیست. سلیقه شما مشخص می‌کند کدام زیباتر است اما منطق می‌پذیرد که چسبندگی اجزا در طراحی کابین 6 بیشتر رعایت شده و پراکندگی کمتری را در کابین مزدا شاهد هستیم. جایگاه صندلی در کمری بالاتر و با دید بهتر و در 6 پایین‌تر و اسپرت تر طراحی شده است. در ردیف عقب کمری به مقدار جزیی جادارتر از رقیب نشان می‌دهد اما در فضای صندوق عقب، کمری با اختلاف از مزدا 6 پیشی می‌گیرد. همان طور که در مشخصات ابعاد دو خودرو می‌بینیم کمری از لحاظ طول کشیده‌تر از مزدا است اما فاصله بین دو محور هردو تقریباً یکسان است. این نشان می‌دهد کمری فضای اضافه را به صندوق عقب اختصاص داده است. سامانه اطلاعات سرگرمی ساده هردو خودرو کارآمد عمل می‌کند اما گرافیک ساده و کیفیت صفحه نمایش متوسط دارند به طوری که کیفیت صفحه نمایش اسمارت فون های جدید به مراتب بهتر از آنها است، اما صفحه نمایش مزدا علاوه بر تماس لمسی با دکمه مدور موجود در کنسول میانی نیز تنظیم می‌شود که کار را برای کاربر راحت‌تر می‌کند. نکته ناامید کننده این است که هیچ کدام از این دو سامانه اطلاعات سرگرمی مطابق با اسمارت فون ها چه اندروید چه IOS نیستند. 

مزدا 6

تویوتا کمری

طول (میلیمتر)

4865

4905

عرض

1840

1840

ارتفاع

1450

1445

فاصله بین دو محور

2830

2825

صندوق عقب (لیتر)

474

524

وزن

1607

1630

قیمت (هزار دلار)

34

34

موتور V6 به حجم 3.5 لیتر قوی‌ترین موتوری است که تویوتا برای کمری درنظر گرفته است و طبق عادت تویوتا که چندان تمایلی به استفاده از موتورهای توربو ندارد این موتور هم از تنفس طبیعی بهره می‌برد. این موتور با 300 اسب بخار قدرت و 362 نیوتن مترگشتاور روی کاغذ می‌تواند دل حریفان را بلرزاند. تویوتا مصرف ایده آل این موتور را 8.9 لیتر اعلام کرده است اما در تست عملی مصرف 9.5 لیتر به ثبت رسید. در مقابل مزدا 6 با موتور چهارسیلندر دو لیتری توربو و 230 اسب بخار قدرت به مصاف حریف رفته که گشتاور آن به لطف وجود پرخوران به 420 نیوتن متررسیده است. مصرف ایده آل این موتور 7.6 لیتر و در تست عملی و در شرایط یکسان با کمری 7.8 لیتر ثبت شده است. گیربکس هشت سرعته خودکار برای کمری و شش سرعته خودکار برای مزدا 6 وظیفه انتقال قدرت به چرخ‌های جلو را برعهده دارند. 

مزدا 6

تویوتا کمری

موتور

4 سیلندر 2 لیتری توربو

V6 تنفس طبیعی 3.5 لیتر

قدرت / گشتاور

230 دور 5000/ 420 دور 2000

300 دور 6600/ 362 دور 4700

گیربکس و دیفرانسیل

شش سرعته خودکار/ جلو

هشت سرعته خودکار/ جلو

مصرف سوخت ایده آل

7.6

8.9

مصرف سوخت واقعی

7.8

9.5
کمری با فنربندی مستقل دوبل جناغی در عقب و مک فرسون در جلو بالاخره می‌تواند ادعا کند هندلینگی هم سطح با مزدا 6 فراهم کرده است خصوصاً که با این موتور 300 اسب بخاری نیاز به چنین هندلینگی بیش از پیش احساس می‌شود البته اشتباه نکنید هندلینگ هیچ کدام از این دو رقیب را نمی‌توان هم سطح با هات‌هاچ‌ها (هاچ بک‌های اسپرت) دانست اما هردو می‌توانند پیچ‌های تند و سریع را به خوبی مدیریت کنند. با این حال سواری کمری همچنان نرم‌تر از رقیب است موتور آن نیز صدای کمتری همانند یک زمزمه آرام تولید می‌نماید.

 


 در مقابل کمی سفت بودن فنربندی مک فرسون در جلو و چنداتصالی مستقل در عقب مزدا 6 سبب می‌شود بازهم کیفیت سواری اسپرت‌تری از 6 شاهد باشیم. درشتاب گیری مسیر مستقیم اگرچه کمری سرتر از رقیب است اما در ترافیک شهری با توجه به موتور توربوی مزدا که در دور پایین‌تر به گشتاور بیشتری دست می‌یابد می‌توان با دور موتور پایین‌تر همان توان کمری را در دسترس داشت. در تست رانندگی اسپرت گیربکس شش سرعته مزدا اگرچه قدیمی‌تر است اما دقیق‌تر و هماهنگ‌تر با موتور عمل می‌کند. گیربکس هشت سرعته کمری در رانندگی سریع کمی گیج نشان می‌دهد و دریافتن دنده مناسب با دور موتور دچار تعلل می‌شود.


درمجموع باید گفت هرکدام از این دو رقیب را انتخاب کنید انتخاب هوشمندانه‌ای انجام داده‌اید. درواقع برای خرید سلیقه خریدار نقش به سزایی در تصمیم گیری ایفا می‌کند. با این حال کمری با توجه به فضای بزرگ‌تر می‌تواند انتخاب منطقی خانواده‌ها باشد فراموش نکنیم که در اکثر کشورها سرویس و هزینه‌های دوره‌ای تویوتا کمری ارزان‌تر از مزدا 6 تمام می‌شود اما مزدا 6 نیز با توجه به ذات اسپرت خود در جایگاهی است که همچنان می‌توان از آن به عنوان یک انتخاب دلی نام برد.

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: