پایگاه خبری سرعت پرس

۱۱:۴۸ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
نوشته حمید کلاته
با توجه به اینکه سوداگران و شیادان فرصت‌طلب همواره درصددند تا از ناآگاهی، هیجان خرید و یا اضطراب برخی از خریداران نهایت استفاده را ببرند، در این فرصت قصد داریم به‌نکاتی اشاره ‌کنیم که رعایت کردن آنها می‌تواند به شما کمک شایانی در یافتن آنلاین خودروی دست دوم موردنظرتان بکند.عموم مردم ‌هنگام خرید خودروی جدید خود حتی اگر دست‌دوم هم باشد، هیجان‌زده هستند. هیجانی که بعضا می‌تواند مشکل ساز هم بشود به‌ویژه آنکه معمولا پروسه خرید خودروی دست‌دوم، پر استرس و زمان‌بر نیز می‌باشد. حال این روزها که یافتن یک خودرو با مراجعه به سایت‌های معروف به صورت آنلاین انجام می‌شود و تبلیغات گمراه‌کننده فراوانی هم بدون هیچ هزینه در وب‌سایت‌های مختلف منتشر می‌گردد، این فرایند می‌تواند با اضطرابی مضاعف همراه شود. با توجه به موضوع فوق و اینکه سوداگران و شیادان فرصت‌طلب درصدد هستند تا از ناآگاهی، هیجان خرید و اضطراب برخی از خریداران نهایت استفاده را ببرند، لذا قصد داریم به‌نکاتی اشاره ‌کنیم که رعایت نمودن آنها می‌تواند به شما کمک شایانی در یافتن آنلاین خودروی دست دوم موردنظرتان بکند:

·         اول از همه اینکه باید بدانید به چه خودرویی و با چه کاربری نیاز دارید. به‌طور مثال خیلی از خریداران برای خرید یک خودروی سدان با سایت‌ها مراجعه کرده اما صرفا با مشاهده یک تبلیغ جذاب به سمت خرید یک خودرو از سگمنت دیگری مثل کراس اوور می‌روند. در این شرایط دلالان می‌توانند شما را گمراه کرده و خرید خودرویی (بعضاً ناسالم) را به شما تحمیل کنند.

·         اما مهم‌ترین مورد ایمنی در این خصوص، محلی است که برای بازدید از خودرو تعیین می‌کنید. شما به‌عنوان خریدار حتما پول قابل توجهی را در حساب بانکی خود موجود دارید که با اعمال زور مجبور به فاش کردن رمز عابربانک و یا اینترنت بانک خود خواهید شد. به‌همین دلیل اولا از قرار گذاشتن در مکان‌های پرت و حتی داخل خانه خودداری کنید و در مکان‌های عمومی قرار بگذارید و دوماً اینکه نسویه حساب کامل را به‌روز انتقال سند خودرو موکول کنید.  ·         متاسفانه این روزها دستکاری میزان کارکرد خودرو به‌امری متداول بدل شده است جدا از اینکه این کار عملی غیرقانونی و غیرشرعی محسوب می‌شود اما راه‌کارهایی برای پی بردن به این نوع تقلب نیز وجود دارد. اول اینکه سلامت و تمیزی کلی خودرو را با میزان کارکرد آن بررسی کنید. به‌عنوان مثال اگر دور فرمان، سردنده و یا صندلی‌ها پوسیده شده اما کیلومتر خودرو عدد پایین‌تری را نشان می‌دهد، می‌توانید به کارکرد آن شک کنید، علاوه‌بر این خوشبختانه نرم‌افزارهایی وجود دارد که با دیاگ زدن میزان کارکرد واقعی خودرو مشخص خواهد شد. شما ‌با صرف هزینه ناچیزی می‌توانید از این موضوع مطمئن شوید.

·         ممکن است با مواردی برخورد کنید که فروشنده بنا به‌دلایل مختلف به‌عنوان مثال نیاز مبرم به پول نقد، عجله در فروش به دلیل مهاجرت و.... خودرو را پایین‌تر از حدمعمول قیمت‌گذاری کرده‌اند. شاید تقلبی در این موارد وجود نداشته باشد که در این صورت شانس خوبی به شما رو کرده است اما با این وجود بهتر است که با وسواس بیشتری به سراغ این تیپ از خودروها رفته و قبل از خرید خودرو، آن‌را به یک کارشناس -که از لحاظ فنی و بدنه بتواند نظر کارشناسی دهد- نشان دهید و درصورت تایید وی اقدام به خرید نمایید.

·         اگر خودرو را از شهر دیگری می‌خرید، آب و هوای آن شهر را درنظر داشته باشید. استهلاک خودرو و یا پوسیدگی بدنه در مناطق بسیار گرم، سرد ‌و یا شرجی بیشتر از حالت معمول است.

·         سعی کنید حتی الامکان به سراغ خودرویی بروید که مالک آن با وسواس بیشتری تمام برگه‌ها و فاکتورهای سرویس دوره‌ای آن را بایگانی کرده است. دسترسی به این برگه‌ها یا فاکتورهای لوازم یدکی استفاده شده، ضمن اینکه شما را از نحوه نگهداری آن مطلع می‌کند، از میزان کارکرد و سلامت خودرو نیز مطمئن خواهد کرد.·         اگر ایراد فنی یا ظاهری در خودرو مشاهده می‌کنید از مالک بخواهید با جزییات تمام آن را به شما توضیح دهد تا از تاریخچه عیوب و ایرادات خودرو به صورت کامل مطلع باشید.

·         دربیشتر کشورهای پیشرفته با پرداخت هزینه جزیی می‌تواند تاریخچه خودرو را از پلیس و یا حتی کارخانه سازنده جویا شوید. آیا خودرو تا کنون دزدی شده، تصادف شدید که پلیس درجریان قرار گرفته باشد روی داده یا برای رفع عیب مشخصی فراخوان داده شده است یا خیر. ضمن اینکه با ارائه شماره شاسی و وین کد خودرو این امکان وجود دارد تا سابقه کامل خودرو در دسترستان قرار بگیرد. متاسفانه این امکان در حال حاضر به صورت رسمی و سیستماتیک در کشورمان وجود ندارد اما در خارج از کشور اگر به طور مثال با خودروی خود تصادف کنید، حتی در صورتی که در خارج از نمایندگی آن را تعمیر کنید، برای خرید قطهات بدنه نیازمند ارائه کد قطعه و خودروی خود به کمپانی هستید که در این صورت سابقه خودرو قابل ردگیری است.

·         برای انتقال سند خودرو در دفترخانه اسناد رسمی، به ارائه تمام مدارک آن اعم از ارائه برگه عدم‌خلافی، مالیات سالانه و بیمه شخص ثالث از سوی مالک قبلی توجه کافی داشته باشید. نکته مهم در این خصوص که بسیار حائز اهمیت است و از طریق دریافت برگه عدم خلافی قابل پیگیری نیست، وجود شکایتی به روی خودروست که این مورد تنها به‌هنگام تعویض پلاک مشخص می‌گردد. با این توصیف باید دقت داشت که اولا به‌جای تفویض اختیار از طریق وکالت، به‌همراه فروشنده به مراکز تعویض پلاک بروید تا همانجا پس‌از دریافت پلاک ملی، تسویه نهایی را انجام دهید. در غیر این صورت چنانچه بنا به دلایلی، قصد تعویض پلاک را ندارید و یا اینکه وکالت تعویض پلاک به شما (خریدار) تفویض شده است حتما قبل از تسویه کامل از آزاد بودن خودرو اطمینان حاصل کنید. شما استعلام این مورد را می‌توانید(در کوتاه‌ترین زمان) از طریق مراجعه به غرفه وبرایش در مرکز تعویض پلاک دریافت نمایید.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: