پایگاه خبری سرعت پرس

۱۰:۵۹ - ۲۹ دی ۱۳۹۸
وقتى قطعه تقلبى ايرانى از چين وارد كشور مى شود!
دیده بان شفافیت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران، خواستار شفاف سازی این سازمان درخصوص ابهامات پرونده واردات یک شرکت قطعه سازی شد.
به گزارش سرعت پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، مدیر عامل موسسه دیده بان شفافیت و عدالت در مکاتبه‌ای با میر اشرفی رئیس کل گمرک ایران تاکید کرد، با توجه به تعامل فی مابین در خصوص پرونده‌های مطروحه در این موسسه اخیراً در پی کشف یک محموله لوازم یدکی در فرودگاه امام خمینی از یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی (قطعه ساز) توسط دادستانی تهران و تشکیل پرونده قاچاق که این لوازم یدکی با اعلام برندهای داخلی که در چین تولید شده اما آرم شرکت خودروسازی داخلی روی آن حک شده است ابهاماتی ایجاد شده است.
در ادامه این مکاتبه آمده است این اقدام به موجب بند رماده 122 قانون امور گمرکی موجب اغفال خریداران شده و ورود آن ممنوع و (طبق ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز)مشمول قاچاق می‌گردد.

این درحالی است که گمرک ایران به جای اجرای وظیفه قانونی خود مبنی بر اعلام جرم قاچاق، با مکاتبات زائد  آن را به وزارت بازرگانی(صنعت، معدن و تجارت) می شود ارجاع میدهد.در حالی که اگر گمرک با استناد ماده قانونی امری را قاچاق تشخیص داده باید جهت احقاق حقوق دولت نسبت به اعلام جرم اقدام نماید. اگر وزارت یا اشخاص دیگری به این موضوع معترض است باید مدارک و مستندات خود را به مراجع قانونی ارسال نماید.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: