پایگاه خبری سرعت پرس

۱۴:۱۹ - ۲۸ دی ۱۳۹۸
شیوه هوشمند سوخت‌گیری و بنزین‌هایی که می‌پرد:
شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی مدعی است که چنانچه فرایند سوخت‌گیری توسط شهروندان به صورت کامل انجام پذیرد، هیچ مقداری از کارت سوخت آنها کسر نمی‌شود و این در حالیست که در عمل روزانه مقدار زیادی از سهمیه سوخت مردم (بدلیل نا آشنا بودن با این نحوه از سوخت‌گیری) کسر می‌شود.

 

پس‌از افزایش به یکباره قیمت بنزین، حالا دغدغه اصلی مالکان خودروها، سهمیه در نظر گرفته شده برای خودروی ایشان و ‌کسر هر از گاه سهمیه بنزین‌شان از روی کارت سوخت است!

گویا مردم تا مدت‌ها پس‌از فعال‌سازی کارت‌های سوخت، از قلق خاص بنزین زدن در جایگاه‌ها بی‌اطلاع بودند و پس از هر بار سوخت‌گیری درصدی از سهمیه‌شان (ولو ناچیز) بدلیل ناتمام گذاشتن فرایند سوخت‌گیری و عدم فشردن دکمه خروج کسر می‌شد. اشکالی که البته هنوز هم ادامه داشته و موجب کسر سهمیه از کارت سوخت  بسیاری از شهروندان می‌شود. اما صرف نظر از این اشکال، موضوع دیگر نحوه محاسبه کسر بنزین به هنگام سوخت‌گیری توسط این سیستم کاملا هوشمند است که در این چند روزه حسابی مدم را سر کار گذاشته است!  درحقیقت با دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی، خبری را در حال انتشار بین کاربران می‌بینید که در آن سوخت موجود در کارت‌تان به صورت پیمانه‌ای کسر می‌شود. !

بد نیست این موضوع را به‌روایت تصویر از سایت کارتور تی‌وی و از صفحه اینستاگرام آن‌ها ببینیم:
چه شد؟! به‌واقع خود ما نیز با دیدن این تصاویر و توضیحات این سایت متوجه نشدیم که چه بر سر سهمیه درون کارت آمده اما با این‌حال به‌نظر می‌رسد که گروهی (احتمالاً حسابدار) به داد ما رسیده و با انتشار فرمولی به فکر مردم افتاده‌اند:

چنانچه می‌خواهید سهمیه بنزین شما نسوزد؛ می‌بایست دقیقاً برابر (یا کمتر از) اعداد زیر سوخت‌گیری کنید:

۳.۹۹

۷.۹۸

۱۱.۹۷

۱۵.۹۶

۱۹.۹۵

۲۳.۹۴

۲۷.۹۳

۳۱.۹۲

۳۵.۹۱

۳۹.۹

۴۳.۸۹

۴۷.۸۸

۵۱.۸۷

۵۵.۸۶

۵۹.۸۵موضع مسئولان و شرکت پخش فراورده‌های نفتی چیست؟

روزنامه خراسان در این خصوص نوشته است: در حالی که برخی گزارش‌ها از کسر شدن بیش از اندازه سهمیه بنزین پس از استفاده از کارت سوخت حکایت داشت، شرکت پخش فراورده‌های نفتی، ضمن تأیید این گزارش‌ها، توضیحاتی درباره دلایل این فرایند ارائه داده و اعلام کرده است که در صورت به موقع برداشتن کارت از کارت خوان پمپ‌بنزین، سهمیه اضافه‌ای کسر نمی‌شود.

میزان سوخت‌گیری به صورت پیمانه‌ای از کارت کسر می‌شود!

طبق گزارش ایسنا، این شرکت اطلاعیه‌ای منتشر کرده که در آن عملکرد سامانه هوشمند سوخت، هنگام سوخت‌گیری توضیح داده می‌شود. بر این اساس که فرایندی پیچیده به توضیح گذاشته شده است، طراحی سامانه هوشمند سوخت به گونه‌ای است که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، ابتدا 3.99 لیتر (که در این سیستم، یک پیمانه تعریف شده است)، از سهمیه کسر می‌شود. پس از آن، سوخت‌گیری آغاز می‌شود تا این که پیمانه اول به اتمام برسد. سپس، با گذرکردن میزان سوخت‌گیری از سقف پیمانه اول، مجدد 3.99 لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و با ادامه سوخت‌گیری این فرایند به‌صورت پیمانه‌ای تا انتهای سوخت‌گیری تکرار خواهد شد.

دلیل غیب شدن «تا حدود ۴ لیتر» از کارت‌ها و راهکار جبران آن

این اطلاعیه، دلیل کسر شدن تا 4 لیتر از کارت‌های سوخت، همزمان با بیرون کشیدن کارت سوخت از کارت‌خوان در حین سوخت‌گیری را نیز به همان موضوع پیمانه‌ای کسر شدن ذخیره کارت سوخت نسبت داده و می‌افزاید: اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود، مقداری که باقی مانده پیمانه 3.99 لیتری است، از سهمیه آن کارت کسر می‌شود. (برای مثال اگر فرد، 2 لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد 1.99 لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود). اما اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود. شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در عین حال تاکید کرده است که درصورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارت خوان جایگاه، سوخت‌گیری قطع می‌شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می‌شود، لیکن صرفاً به اندازه لیتراژ سوخت‌گیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد. آنها البته هیچ توجیهی برای میزان لیتراژ کسر شده و جبران خسارت وارده ندارد. درواقع اگر به هر دلیلی (مثل رفتن برق، واردکردن اشتباهی کارت و با برداشتن اشتباه کارت از سوی فرد دیگر) کارت شما از کارت‌خوان خارج گردد، مفداری از سهمیه (بین 1 تا 3.99 لیتر) بدلیل فرایند پیچیده این سیستم هوشمند(!) از جیبتان خواهد پرید.چگونه بنزین بزنیم تا مقدار اضافه از کارت کسر نشود؟

در اطلاعیه شرکت ملی پخش، مجدد بر نحوه صحیح سوخت‌گیری با کارت هوشمند سوخت تاکید می‌شود. بر این اساس، متقاضی سوخت ابتدا باید کارت سوخت را داخل کارت‌خوان قرار دهد، رمز آن را وارد کند، نازل را بردارد و سوخت‌گیری را آغاز کند اما پس از اتمام سوخت ‌یری، وی باید قبل از هر اقدامی، ابتدا نازل را به درستی سرجای خود، قرار دهد. سپس با مشاهده پیام «کارت را بردارید» کارت سوخت خود را از کارت خوان خارج کند. این اطلاعیه می‌افزاید:

«هموطنان عزیز توجه کنند که از برداشتن کارت سوخت از کارت‌خوان قبل از قرار دادن نازل در جای خود، باید جداً خودداری کنند».

سخنگوی شرکت پخش: محاسبه‌ای لازم نیست، فقط صحیح بنزین بزنید

پس از اطلاعیه شرکت ملی پخش، برخی رسانه‌ها با اشاره به فرایند فنی کسر مقدار سوخت از کارت‌ها، این گونه اعلام کردند که برای کسر نشدن اضافه بنزین از کارت سوخت، شهروندان به هنگام سوخت‌گیری باید محاسبه کنند که مثلاً برای دریافت حدود 20 لیتر بنزین، چه میزان باید بنزین بزنند تابنزین اضافه از کارت سوخت آن‌ها کسر نشود. با این حال، «کاهی» سخنگوی شرکت نفت، در گفت وگو با جام‌جم آنلاین، این گمانه‌ها را رد و تاکید کرد: هیچ لزومی ندارد شهروندان در هنگام سوخت‌گیری محاسبه‌ای انجام دهند. اصلاً قرار نیست کسی کاری انجام دهد. این اشتباهی است که از سوی شبکه‌های اجتماعی هم به آن دامن زده می‌شود.

 وی افزود: تنها کاری که یک شهروند لازم است انجام بدهد این است که در زمان پخش شدن پیام «لطفاً کارت خود را بردارید» سریع اقدام به برداشتن کارت خود کند تا هیچ مشکلی پیش نیاید و بنزین از روی کارت کسر نشود.منطق مبهم مکانیزم پیمانه‌ای کارت سوخت

 اگر چه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی دلیل طراحی سامانه هوشمند سوخت به صورت یاد شده را «جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت‌گیری» ذکر کرده، اما باز معلوم نیست چرا سامانه به این صورت طراحی شده است؟ به عنوان یک فرضیه، ممکن است موضوع، به‌غیر برخط بودن سامانه سوخت و امکان عملیات تقلب مربوط باشد. در عین حال هر چه که هست، به نظر می‌رسد ایجاد چنین روشی برای یک فرایند بسیار پرتکرار در جایگاه‌های سوخت کشور، می‌تواند نارضایتی تدریجی از سامانه سوخت را رقم بزند.

خانم‌ها و افراد مسن حتماً پیاده شوند و خودشان بنزین بزنند.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد یکی از عمده اشکالاتی که به این شیوه پیچیده از سامانه هوشمند کارت سوخت وارد است، خروج زودتر از موعد کارت به هر دلیلی از جمله برداشت اشتباه کارت و با رفتن برق جایگاه به هنگام سوخت‌گیری می‌باشد. ضمن اینکه چنین رویه‌ای شما را ملزم می‌کند تا حتماً خودتان(فارغ از توانایی‌های جسمی‌تان) نسبت به سوخت‌گیری اقدام نمایید. با این توصیف به نظر می‌رسد که این شرکت می‌بایست این روش بسیار هوشمند(!) و پیچیده را کنار گذارد تا از وارد نمودن خسارت ببیشتر ه شهروندان جلوگیری شود. از طرف دیگر به یاد داشته باشیم که این موضوع خیلی هم از طرف رسانه‌های ملی پیگیری نشده است و در صورت اصرار شرکت نفت به این شیوه از سوخت‌گیری، آموزش آن حتما باید توسط رسانه‌ها دنبال شود.  


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها