پایگاه خبری سرعت پرس

۱۲:۱۱ - ۱۱ دی ۱۳۹۸
حمید کلاته
همکاری کیا و فوجیتسو برای کارامدتر کردن خودروهای پلیس
اگر تا به حال چشم‌هایتان به داخل کابین خودروی پلیس افتاده باشد، حتما انبوهی از سیم و کابل و صفحات نمایش را در جلوی داشبورد دیده‌اید. این ادوات آنقدر زیاد و دست و پاگیر هستند که در برخی موارد عدم کارایی کیسه هوا را سبب می‌شوند، در برخی موارد جلوی دریچه تهویه را می‌بندند و یا حتی ممکن است دسترسی به صفحه نمایش را مشکل کنند. اما فوجیتسو با همکاری کیا راه‌حل تازه‌ای برای این مشکل پیدا کرده است.فوجیتسو به تازگی کیا استینگرهای پلیس استرالیا را به خودروی پلیس هوشمند بدون کابل و سیم‌های مزاحم و لپ‌تاپ روی کنسول میانی تبدیل کرده است. شیوه‌ای جدید از طراحی و چیدمان ابزار موردنیاز پلیس بدینگونه که بتواند تمام اطلاعات مورد نیاز در لپ‌تاپ را در صفحه نمایش استاندارد خودرو مشاهده کنند. برای وارد شدن به سامانه هم نیاز به صفحه کلید و لپ‌تاپ نیست، بلکه سردنده با قابلیت بایومتریک یا تشخیص اثرانگشت راننده اجازه دسترسی او را به اطلاعات می‌دهد. این سامانه به هفت کاربر اجازه دسترسی می‌دهد تا درهنگام تعویض شیفت نفرات بعدی با اثر انگشت خودشان وارد سامانه اطلاعات پلیس شوند. مضاف بر اینکه این سردنده‌ها با حس کردن هراثر انگشت، تنظیمات صندلی و آیینه‌ها را مختص همان کاربر تنظیم می‌کند. در قسمت جلویی دسته‌دنده نیز دو دکمه کوچک قرار دارد که چراغ گردان و آژیر را کنترل می‌‌کند تا بدین‌ترتیب از وجود کابل‌های اضافی درون کابین هرچه بیشتر کاسته شود.


گذشته از این، رادار استینگرهای فوجیتسو به صفحه نمایش روی شیشه یا همان HUD متصل شده است. این سامانه با کمک هوش مصنوعی ساخت فوجیتسو و دوربین جلوی خودرو، پلاک، نوع و رنگ تمام خودروها را می‌بیند و به محض تشخیص خودروی دزدی، موضوع را اعلام می‌کند. این سامانه در ترافیک‌های پررفت و آمد و پارکینگ‌های شلوغ که پلیس نمی‌تواند در حین حرکت به سرعت تمام پلاک‌ها را بخوانند به درستی و سرعت تمام خودروهای عبوری را مانیتور می‌کند. جالب اینکه این هوش مصنوعی حتی قادر است وجود سلاح گرم مخفی شده در خودروهای عبوری را تشخیص دهد و به صورت آلارم اعلام نماید.


فوجیتسو با این سامانه جدید توانسته کابل‌ها و سیم‌های دست و پاگیر داخل کابین تا یک نهم کاهش دهد. از آن مهم‌تر هم اینکه هزینه نصب این تجهیزات روی خودرو ارزان‌تر از قبل شده و پروسه نصب آن از 9 هفته به 2 هفته کاهش پیدا کرده است. حتی طبق اعلام پلیس استرالیا خودروهای پلیسی که توسط فوجیتسو آماده می‌شوند به دلیل اینکه خودروها از حالت استاندارد خارج نشده‌اند می‌توانند برای سرویس‌های دوره‌ای به نمایندگی خدمات استاندارد کیا مراجعه کنند و نیاز به مراجعه به مراکز خاص برای سرویس‌دهی ندارند.


نوشته و ترجمه: حمید کلاته

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها
تازه ترین ها