پایگاه خبری سرعت پرس

۱۴:۰۲ - ۰۴ دی ۱۳۹۸
تسلا چقدر می‌فروشد؟
خوب به‌خاطر داریم در سفری که در سال 2012 به آلمان داشتیم در یکی از آزادراه‌های این کشور با محموله‌چند دستگاهی از تسلا S روبرو شدیم که بر روی یک تریلر در حال حمل از بلژیک به داخل خاک آلمان بود. صادرات خودرو از آمریکا به آلمان(مهد خودروسازی اروپا) که در آن سال گام اول خود در امر صادرات خودروی الکتریکی) به مرکز اروپا را برمی‌داشت. آن روزها باوجود اینکه تردیدی در موفقیت خودروهای الکتریکی وجود نداشت اما کمتر کسی تصور این موفقیت را در چنین زمان کوتاهی داشت. حالا محصولات الکتریکی تسلا هم متنوع‌تر شده‌اند و هم در سال‌های اخیر با استقبال بی‌نظیری از سوی مشتریان در بازارهای جهانی بویژه اروپا، آمریکای شمالی و چین شده که موفقیت ایلان ماسک و شرکتش را در گام‌های بعدی تضمین می‌کند.
در گزارشی که ایسنا بر اساس تازه‌ترین آمارهای منتشره از سوی کارشناسان و تحلیلگران فعال در موسسه تحقیقاتی Statista، منتشر کرده است، خودروهای تمام الکتریکی توسعه داده شده توسط شرکت تسلاموتورز در دو فصل آخر سال جاری میلادی با رشد و افزایش قابل توجهی نسبت به مدت مشابه و همچنین فصل‌های مختلف سال‌های قبل مواجه شده است.

این تحلیلگران با بررسی داده‌های موجود خاطرنشان کرده‌اند که این افزایش چشم‌گیر در میزان فروش خودروهای برقی تسلا، نشان‌دهنده استقبال بی‌سابقه مشتریان در کشورهای مختلف از خریداری و استفاده از خودروهای پاک و دوستدار محیط زیست و همچنین پیدایش روند جدیدی است که در بازارهای جهانی به چشم می‌خورد.

 

بر اساس نمودار و اطلاعات مندرج در آن، به وضوح می‌توان دریافت که استقبال از خودروهای الکتریکی تسلا مدل ۳، مدل اس و مدل ایکس نسبت به قبل افزایش یافته و همانطور که تحلیلگران برآورد کرده‌اند، انتظار می رود این روند صعودی و رو به رشد ادامه پیدا کند.

 

ید نیست بدانید که تسلا در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ میلادی ۹۷ هزار دستگاه خودروی برقی در بازارهای جهانی فروخته و عرضه کرده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ که ۸۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه بوده، افزایش قابل توجهی یافته است. این در حالیست که این رقم در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ بسیار کمتر و معادل ۲۶ هزار و ۱۵۰ دستگاه و در سال ۲۰۱۶، ۲۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه بوده است.

 

این نمودار که آمار فروش و عرضه خودروهای الکتریکی تسلا از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ میلادی تا سه ماهه سوم ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد، بیش‌تر بر اساس اطلاعاتی است که در وب سایت bindessetc.com و همچنین گزارش‌های رسمی تسلاموتورز ذکر شده است.

 
 

خودروهای برقی که در سال‌های اخیر تحت‌تاثیر تشدید نگرانی‌های جهانی در خصوص میزان آلودگی هوا، تخریب محیط زیست و کمبود یا افزایش قیمت سوخت به شدت از سوی شرکت‌های خودروسازی، تکنولوژی و همچنین مشتریان مورد توجه و استقبال قرار گرفته‌اند، دولت‌های متعددی را مجاب کرده‌اند تا ضمن استقبال از آنها با ارائه طرح‌های تشویقی به شرکت‌های تولیدکننده این محصولات و همچنین شهروندان خود؛ تولید و خرید و فروش وسایل نقلیه پاک و دوستدار محیط زیست را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

 

بدین ترتیب شرکت‌های خودروسازی بزرگی تصمیم گرفته‌اند که تغییر رویکرد داده و به سمت و سوی ساخت و طراحی خودروهای برقی و الکتریکی و هیبریدی بپردازند تا در سال‌های آینده، مشتریان خودرو بیشتر به خرید این محصولات روی بیاورند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به ولوو، ب‌ام‌و، فورد، مرسدس، جگوار، تویوتا و نیسان-رنو اشاره نمود که با تولیدات متنوعی از خودروهای الکتریکی گام‌های بزرگی را در این راه برداشته‌اند. از بزرگترین بازارهای فروش خودروهای برقی علی‌الخصوص تسلا نیز می‌توان به کشورهای اروپایی و منطقه اسکاندیناوی، ایالات متحده آمریکا، کانادا و چین اشاره کرد.


برای ملاحظه از افزایش صادرات تسلا و میزان فروش این الکتریکی‌ساز آمریکایی، بد نیست بدانید که فروش مدل ۳ این شرکت تنها در ماه دسامبر(همین ماه گذشته منتهی به سال جدید) در هلند به هشت هزار دستگاه رسیده است! این آمار برایتان هنگامی جالب‌تر می‌شود که بدانید ماه دسامبر زمان عرضه محصولات جدید بازار به‌گونه‌ای ست که میزان فروش خودروهای رقیب را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد. 


آمارها حاکیست که تاکنون حدود ۸ هزار دستگاه خودروی تمام الکتریکی تسلا مدل ۳ توسط شهروندان هلندی در ۲۲ روز نخست ماه جاری میلادی، دسامبر ۲۰۱۹، ثبت و سفارش داده شده است که به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه خودرو، این تعداد تا پایان سال جاری میلادی، به ۱۰ هزار دستگاه خواهد رسید. تسلا مدل ۳ با فروش بالغ بر ۲۷ هزار دستگاه در بازار هلند تاکنون موفق شده است که در جایگاه نخست پرفروش‌ترین خودرو در این کشور جای گرفته است. 

تسلا در فصل اول 2019 شصت و3 هزار، در فصل دوم 95.200 و در فصل سوم 97 هزار دستگاه از محصولات خود را بفروش رسانده است.


گفتنی است تسلا به‌سرعت از پله‌های ترقی صعود کرده و استقبال از آن به‌گونه‌ای بوده که حتی بانک‌های چینی نیز با اعطای وام 1.4 میلیارد دلاری درصدد جلب نظر آن هستند. تقریبا یک سال پیش بود که تسلاموتورز کلنگ احداث و راه اندازی کارخانه اختصاصی خود (گیگافکتوری) در شهر شانگهای چین زد تا بتواند بدون نیاز به واردات خودرو، در این کشور بزرگ و پهناور که یکی از مهم ترین بازارهای فروش خودرو علی الخصوص خودروهای الکتریکی به شمار می رود، محصولاتش را عرضه و به فروش برساند. آنها به تازگی نیز از تراک عجیب و بدقواره خود رونمایی کرده‌اند، وانتی که عملکرد آن کم از سوپراسپرت‌های رکورددار دنیا ندارد.  

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: