پایگاه خبری سرعت پرس

۱۱:۵۳ - ۳۰ آذر ۱۳۹۸
نکات فنی:
آیا لازم است قبل از استارت خودرو سوئیچ را به‌مدت چند ثانیه در حالت باز گذاشته و سپس نسبت به استارت خودرو اقدام نمائیم؟ 
قدیمی‌ترها یادشان هست سابقاً(دو/سه دهه ‌پیش) که قالب خودروها کاربراتوری بودند، توصیه می‌شد سوییچ خودرویتان را باز نگذارید تا اصطلاحا پلاتینِ دلکو خال نزند. اما حالا با پیشرفت تکنولوژی و انژکتوری شدن خودروها ‌موضوع متفاوت است. حال برای روشن کردن خودرو باید نکاتی را رعایت کنیم که یکی از مهم‌ترین آنها تامل 10 ثانیه‌ای در حالت باتری قبل از استارت زدن به خودرو  است.

با این مکث 10 ثانیه‌ای آنهم هنگامی که چند ساعتی از خاموش شدن موتور می‌گذرد، شما به دلایل ریز سلامت بخش‌های فنی خودرو را تضمین می‌کنید:
1- در این چند ثانیه فرصتی به ECU خودرو خود می‌دهید تا کلیه مدارها،قطعات برقی و سنسور‌ها را چک کرده و از بوجود آمدن error در این اسیستم جلوگیری شود. این خطاها در زمان تداخل چک کردن سیستم توسط ECU و استارت زدن خودرو احتمال به وجود آمدن بیشتری دارند .

2-در این چند ثانیه راننده فرصت خواهد داشت که صفحه نشان‌دهنده آمپرها را ببیند و در صورت معیوب بودن و روشن نشدن یکی از چراغ‌های اعلان خطر نسبت به رفع ایراد اقدام نمائید. چون تست سالم بودن این علائم توسط راننده فقط در زمانی که سوئیچ باز است و موتور استارت نخورده امکان پذیر است .

3-اگر دقت کنیم پس از بازکردن سوئیچ صدائی از پمپ بنزین شنیده می‌شود که نشاندهنده ارسال سوخت به سمت انژکتورها می‌باشد وپس از چند ثانیه این صدا قطع می‌گردد.این قطع شدن صدا نشاندهنده پرشدن مسیرهای سوخت از بنزین ازپمپ به انژکتور است و فشار اولیه مناسبی برای پاشش سوخت توسط انژکتورها فراهم می‌گردد.در مواقعی که خودرو سرد است برای زود روشن شدن خودرو; استپر موتور دریچه گاز را بسته تا میزان بیشتری سوخت برای شروع احتراق مصرف گردد که پر شدن مسیرهای سوخت و ایجاد یک فشار اولیه کمک به سزائی برای زود روشن شدن خودرو دارد. در اصطلاح موتور با تک استارت روشن شود.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که وقتی موارد فوق را رعایت نمی‌کنم  هم با مشکلی مواجه نشده ام، در این صورت چگونه می‌توان به توضیح این موضوع پرداخت؟

بله ممکن است در کوتاه مدت با مشکلی روبرو نشویم ولی این یک نکته پیشگیرانه است که در درازمدت تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت.

توجه داشته باشید که وجود error در سیستم باعث بالا رفتن مصرف سوخت‌، کاهش شتاب‌، بالا رفتن مواد آلاینده و تاثیر منفی بر روی کلیه سنسورهای اصلی خودرو خواهد گذاشت.  مضاف بر اینکه استهلاک خودرویتان در طولانی مدت بالا می‌رود. 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: