پایگاه خبری سرعت پرس

۱۶:۳۵ - ۲۶ آذر ۱۳۹۸
کوشا نامی


سرعت پرس 

تصاویری که ملاحظه می‌کنید اختصاص به پرنده‌ای دارد که نامش به عنوان بزرگترین هواپیمای دنیا ثبت شده است. جالب است بدانید که فقط طول بال‌های آن چیزی در حدود 117 متر(117.348) است. استراتولانچ نه فقط به روی کاغذ بلکه در دنیای واقعی اعداد نیز بزرگ است. طول بال‌های آن به اندازه تقریبی یک زمین فوتبال است و طول بدنه دوقلوی آن چیزی در حدود 72.5 متر می‌باشد. مضاف براینکه دم آن نیز 15.24 متر طول دارد.

 

 

برای تجسم بزرگی این هواپیما کافیست تنها بدانید که آشیانه ساخته شده برای آن 8175 متر مربع فضا اشغال کرده است! اولین پرواز این هواپیما، 13 آوریل امسال در آسمان صحرای موهاوی صورت گرفت و برای تیک آف آن جمعیت قابل توجه‌ای گرد هم آمدند.  خلبانان این هواپیما نیز برای تست عملکرد هواپیمای غول پیکر خود، آن را تا ارتفاع 17000 پا (5.200 متری) بالا بردند و 2.5 ساعت بر روی آسمان چرخاندند. آنچه مشخص است استراتوس با جثه غول پیکر خود، هواپیمای چندان سریعی نیست و سرعت ثبت شده آن نیز گواه همین موضوع است اما مدعی بزرگترین هواپیمای دنیا قصد دارد بسیاری از معادلات پرواز به فضا را بر هم زند.  

 

 


سرعت این هواپیما 189 مایل در ساعت(304 کیلومتر در ساعت) اعلام شده است و وظیفه بلند کردن آن بر عهده 6 موتور توربوفن 250 KN ساخت پرت اند ویتنی Pratt & Whitney PW4056 است که پیش از این در سال 2017 مورد تست واقع شده بودند. استراتولانچ یک شاهکار مهندسی است که هدف ساختش چیزی بیش از حمل و نقل مسافر عنوان شده است. گفته می‌شود یکی از عمده وظایف طراحی شده برای این هواپیما پرتاپ موشک به فضا می‌باشد. استراتولانچ برای این منظور تا 35 هزار پایی اوج گرفته و در این ارتفاع موشک خود را رها می‌سازد تا (موشک رها شده) به کمک پیشرانه خود به راهش ادامه دهد. این هواپیما در هر پرواز می‌تواند 3 موشک را حمل کند.


 

 


اما جالب است بدانید که وزن هواپیما به هنگام تیک‌آف برابر با 1.3 میلیون پوند یا 650 تن می‌باشد که طراحان به ناچار برای تحمل این وزن تعداد زیادی چرخ (28 چرخ) بر روی 12 ارابه فرود + دو چرخ در زیر دماغه طراحی کرده‌اند. بد نیست بدانید که بخش قابل توجهی از قطعات و سیستم‌های پرواز استراتولانچ از جمله 6 موتور قوی آن از بویینگ 747-400 قرض گرفته شده است. گفته می‌شود داخل آن نیز شبیه به بویینگ بوده و 3 خدمه شامل خلبان، کمک خلبان و مهندس پرواز وظیفه هدایت آن را برعهده دارند. انتظار می‌رود این هواپیما سال 6 تا 10 پرواز را انجام دهد. استراتولانچ همچنین برای به پرواز در آمدن و تیک آف، با توجه به وزن زیاد و اندازه غیر متعارفش نیاز به باندی دارد که حداقل 12000 پا (نزدیک به 2 مایل) طول داشته باشد.

 

 

تاثیرگذارترین فرد در این پروژه

پل آلن، مهندسی است که در سال 2011 پروژه ساخت این هواپیما را کلید زد. درواقع او که از بنیان گذاران مایکروسافت نیز محسوب می‌شود با اجرای این پروژه، انقلابی عظیم را در صنعت حمل و نقل فضایی رقم زد. او اجرای این پروژ و به ثمر رسیدنش را تحقق آرزوهایی می‌داند که در سر داشته است. او با ساخت این هواپیما قصد دارد تحولی عظیم در سفر به فضا را رقم بزند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: