پایگاه خبری سرعت پرس

۰۹:۲۹ - ۱۷ آذر ۱۳۹۸
حميد كلاته
كمتر صحبت كنيد
نوشته حميد كلاتهسرعت پرس:

استفاده از تلفن همراه به هنگام رانندگی یکی از پرخطرترین عادات و رفتارهای رانندگی شناخته شده و در اکثر کشورها برای آن جرایم سنگینی در نظر گرفته‌‌اند. این رفتار بقدری مخاطره آمیز است که به گفته مارک بیلی وزیر حمل نقل استرالیا استفاده از آن در حین رانندگی همانند وجود 0.1 %الکل در خون راننده، سرعت عکسالعمل را کاهش میدهد. قبل از این در ایالت کوئینزلند استرالیا، جریمه 400 دلاری بعلاوه 3 نمره منفی برای استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی درنظر گرفته شده بود و این درحالی بود که باوجود در نظر گرفتن این جرایم، سالانه 25 نفر در اثر چنین تخلفی جان خود را ازدست میدادند و 1235 نفر نیز دچار صدمات بدنی‌میشدند. موضوعی که موجب شد تا مسئولان ایالت کوئینزلند جریمه را به 1000 دلار(بیش از 2 برابر) و نمره منفی را به کسر 4 نمره ارتقا بدهند. میزانی از جریمه که آن را سختگيرانه ترينجریمه در این زمینه می‌دانند.علاوه بر این در صورت تکرار تخلف، نمره منفی کسب شده دو برابر میشود و در صورت تکرار سه باره آن، گواهینامه به صورت کامل باطل میگردد. این قانون از فوریه 2020 اجرایی میشود و بدین منظور دوربینهای مختص تشخیص راننده در مکانهای مختلف نصب شده است. علاوهبراین پلیس این ایالت که به تازگی مجهز به خودرو پلیس کیا استینگر شده موظف است نظارت بیشتری برعدم استفاده رانندگان از تلفن همراه داشته باشد. 

طبق این قانون استفاده از هندزفری و بلوتوث خودرو برای مکالمه تلفنی مجاز میباشد البته رانندگان زیر 25 سال حتی با هندزفری هم مجاز به استفاده از تلفن در حین رانندگی نیستند

اما گذشته از استرالیا جریمه صحبت کردن با موبایل در برخی از کشورهای اروپایی چه مقدار است؟ در لیست زیر بیشتر به کشورهایی اشاره شده است که احتمال رانندگی تعداد بیشتری از هموطنانمان در آن‌جا وجود دارد: 
کشور

میزان جریمه بر حسب یورو

ارمنستان 

آذربایجان 

27 

بلژیک 

100 

بوسنی 

51 

بلغارستان

26 

قبرس 

85

دانمارک

200

فرانسه

135

آلمان 

40

گرجستان

3

یونان

100

بریتانیا

238

ایتالیا

160

هلند 

230

نروژ

128

لهستان 

47

اسپانیا

200

سوئد

142

سوییس

91

ترکیه

11

اوکراین

16

روسیه

21

صربستان

85

ايران

7

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: