پایگاه خبری سرعت پرس

۱۹:۰۲ - ۱۶ آذر ۱۳۹۸
نظر خودروسازان درباره خودروی آب‌سوزیکی دو سال پیش ویدئويى (در آپارات) منتشر شد که فردی به جای بنزین زدن در کنار نازل سوخت جایگاه، شیلنگ آب را درون باک پژو 405 کرده و آن را با آب پُر می‌کند! وی مدعی بود که سیستمی را اختراع کرده است که با تجزیه آب و متراکم کردن هیدروژن آن سوخت لازم برای به حرکت در آوردن خودرو را تامین می‌کند. او حتی پا را فراتر گذاشته و گفته بود برای محصول خود تا دوسال گارانتی می‌دهد. این ادعا البته همان موقع هم مورد تردید، ابهام و واکنش برخی مسئولان صنعت و خودرو واقع شد. هرچند پژوی 405 فوق با آب به‌حرکت در آمد و این حرکت در برنامه رضا رشیدپور هم به نمایش گذاشته شد اما موضوع پس‌از مدت‌ها به فراموشی سپرده شد و حداقل اینکه در رسانه‌ها دیگر از آن خبری نشد. حالا اما با افزایش 3 برابری نرخ بنزین، چند روزی است که صحبت آن مجددا داغ شده است. بهدنبال برخی تبلیغاتمبنی بر آب‌سوز کردن خودروها، ایسنا گزارشی از این موضوع تهیه کرده است که بد نیست نگاهی به آن داشته باشیم. در این گزارش دبیر انجمنخودروسازان ایران گفته استعلی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته برایدریافت اطلاعات این طرح و بررسی صحت آن، تاکنون از مدعی آن هیچ خبری نشده است!

 
مدتی است که تبلیغاتی در زمینه آب‌سوز کردن خودروهای سواری صورتگرفته و حتی سایتی در این زمینه برای ثبت‌نام ایجاد شده استدر اینسایت ادعا شده با خریداری و نصب تجیهزاتی به قیمت ۴.۵ میلیون تومان،می‌توان یک خودرو را آب‌سوز کرد و دیگر نیازی به استفاده از سوخت بنزیننیست.

 

احمد نعمت‌بخش - دبیر انجمن خودروسازان ایران  با نگاهی منفی به این موضوع در گفت‌وگویی که با ایسنا داشته، گفته است: این موضوع که چندسال پیش هم مطرح شده بود، چند وقتی است که دوباره در فضای مجازیمطرح شده استفردی با ادعای اینکه اختراع او می‌تواند باعث شود تاخودرو با چند لیتر آب و یک جسم جامد به راه بیفتد، در سایت‌ها و شبکه‌هایتلویزیونی حضور پیدا کرده است و فعالان صنعت خودرو هم پیگیر اینموضوع هستند. وی گفتهسال‌های گذشته نیز همواره افراد بسیاری ادعاکردند که اختراع آن‌ها می‌تواند باعث شود تا خودروها به جای سوخت بنزینیو فسیلی، با استفاده از آب کار کنند، اما تمامی آنچه که ادعا می‌شود،واقعیت نبوده است و این در حالی است که متاسفانه برخی افراد هم باورکرده، فریب خورده‌ و در سایت آن‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

 

او خاطرنشان کردانجمن خودروسازان ایران و حتی مرکز تحقیقاتشرکت‌های خودروسازی مختلف تقاضای بررسی این طرح و مذاکره برایبررسی طرح و صحت آن را داشتند، اما فرد مدعی با بیان اینکه مبادااختراع او دزدیده شود، از حضور در مراکز تحقیقاتی اجتناب کرده است.

 

نعمت‌بخش اظهار کردظاهراً فرد مدعی سایتی برای ثبت‌نام به راه انداختهاستما امیدوار هستیم که به راستی به این اختراع دست پیدا کرده باشد،اما متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده خبر جدیدی به دستمان نرسیدهاستحتی یکی از همکاران ما در این حوزه، وارد سایت این شرکت شده وبرای آب‌سوز کردن خودرو ثبت‌نام کرده است، اما تا به امروز خبری از آن‌هانشده است.


دبیر انجمن خودروسازان ایران تصریح کرداین طرح در هاله‌ای از ابهام وسکوت قرار گرفته استاگر تولید چنین محصولی حقیقت داشته باشد، وزارتصنعت، معدن و تجارت، انجمن خودروسازان و سازمان‌ محیط زیست و سایرسازمان‌های ذی‌ربط بدون شک حاضر به خرید، حمایت و توسعه وتجاری‌سازی این طرح خواهند بود.

 

به گزارش ایسنا، در همین رابطه چندی پیش یکی از اعضای هیات علمیگروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت اعلام کرداین موضوع پایه‌ایدر علم دارد اما کاربرد روزمره نداشته و ضمانتی هم برای آن وجود ندارد؛بنابراین به مردم توصیه می‌کنیم که به هیچ‌وجه گول این تبلیغات را نخورندکسانی که ادعا می‌کنند خودروهای آب‌سوز دارند، در هیچ یک از مراجعمعتبر صنعتی و رسمی کشور، مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند و حتی درکشورهای پیشرفته‌ای همچون آمریکا نیز نمونه خودروی آب‌سوز وجود نداردبرای ما عجیب است که چگونه اجازه تبلیغات چنین ادعاهایی داده می‌شود!؟

 


به گفته امیرحسین کاکایی، جایگزین کردن سوخت با آب بعد از مدتی به تماماجزای داخلی موتور و خودرو آسیب زده و باید مبلغ کلانی بیشتر از هزینهسوخت و بنزین، هزینه تعمیر خودرو کرده و حتی قید کل خودرو را زد.

 

همچنین سیدرضا مفیدی - مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت،‌معدن و تجارت - در این رابطه تاکید کرده بود که تاکنون هیچ مجوزی درخصوص پیش‌فروش تجهیزات خودروهای آب‌سوز صادر نشده است.

 

در این شرایط سازمان ملی استاندارد ایران نیز در پاسخ به پیگیری ایسنااعلام کرد که هیچ مجوزی در زمینه تجهیزات آب‌سوز کردن خودروها صادرنکرده است.منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: