پایگاه خبری سرعت پرس

۱۸:۰۸ - ۳۰ آبان ۱۳۹۸
گزارش اختصاصى سرعت از موتور شو ٢٠١٩ دبى


سرعت پرس: نمايشگاه خودروى ٢٠١٩ دوبى  ١٢ نوامبر آغاز بكار كرد. نمايشگاهى  كه عرب ها آن را فرصت عالی برای فروش برندهای جهانی خودرو دانسته و از آن همواره به عنوان يك نمايشگاه معتبر  برای مخاطبان پرشور دنياى خودرو ياد مى كنند. اما يك نكته جالب و قابل توجه در خصوص دوبى موتور شو، خودروهاى بازديدكنندگان است كه در پاركينگ و خيابان هاى اطراف نمايشگاه ديده مى شوند. خودروهاى سوپر لوكس و سوپر اسپرت چند صد هزار و چند ميليون دلارى شيوخ (زادگانى) كه براى بازديد، خريد و يا اضافه كردن خودروهاى جديدتر به كلكسيونشان به دوبى آمده بودند. 


در دبى چه گذشت؟
دبى موتور شوى ٢٠١٩ همچون سال هاى گذشته محل نمايش خودروهايي بود كه به تازگى و در نمايشگاه هاى فرانكفورت و توكيو معرفى شده اند. نكته مهم در خصوص نمايشگاه امسال اما بى رونق بودن و عدم حضور بسيارى از برندهاى مطرح در اين نمايشگاه بود. برندهاي مطرحى چون تويوتا موتورز، كره اى ها، گروه فولكس واگن، انگليسيهايي چون آستون مارتين و رولزرويس و با حتى پورشه كه موجب شده بود چينى هايى همچون ستاره نمايشگاه باشند! شايد يكى از دلايل عدم حضور برندهاى مطرح و نامى در دوبى را در وجود پرتعداد نمايندگى ها و شوروم هاى زيباى آنها در شهرهاى مختلف امارات باشد كه هزينه بالاي حضور در نمايشگاه را برايشان توجيه ناپذير مى كند. در دوبى امسال محصولاتى از لندروور، رولزرويس، بوگاتى، ب ام و، مرسدس، ميتسوبيشى و..... خودروسازان چينى همچون هونگچى و GAC موتورز به نمايش گذاشته شدند تا انواع توليدات را ولو  محدودتر از قبل  در سگمنت و رده هاى مختلف شاهد باشيم.هونگچى ستاره دوبى 

هونگچى كه گفته مى شود پرشيا خودرو با آن براى عرضه محصولاتش در ايران وارد گفتگو شده است در دوبى نمايشى قابل توجه از محصولات خود داشت. هرچند كه باتوجه به وضعيت نابسامان اقتصادى، تعدد مراكز تصميم گيرى و بحران هاى ناشى از تحريم ها بعيد به نظر مى رسد (كه حداقل در شرايط فعلى) نتيجه اى از اين مذاكرات حاصل شود اما شنيده هاى ما حاكى از آن است كه در صورت عملى شدن اين قرارداد، محصولات اين شركت درآبيك كرج مونتاژ خواهند شد. هونگچى بغير از نام غريب و ناشناخته خود (براى ما) هيچ چيزى چه از حيث كيفيت و فناورى و چه از نظر قيمت كم از رقباى همسايه اش (كره و ژاپن) ندارد! اين برند  كه چندماه قبل تر در نمايشگاه فرانكفورت نيز با نمايش سوپراسپرت ١٥٠٠ اسبى خود حسابى سر و صدا به پا كرده بود، حالا در دوبى نيز در كانون توجه قرار داشت. علاقمندان مى توانند براى كسب اطلاعات بيشتر در خصوص اين برند و محصولى كه در فرانكفورت به نمايش گذاشته بود به مقاله قبلى ما مراجعه كنند اما با توجه به حضور پر رنگ اين چينى در نمايشگاه هاى معتبر خودرو، مطمئناً از اين به بعد از اين لوكس ساز چينى بيشتر خواهيم شنيد. آنها در دوبى نيز انواع محصولاتشان از جمله چند مدل كراس اوور ، مدل لوكس L5 -كه مورد استفاده مقامات چين قرار دارد- و ... را به نمايش گذاشته بودند. 
در خصوص هونگچى يك نكته ديگر را فراموش نكنيد كه آن هم نام آن است. ما در گزارش قبلي خود از اين خودرو نامش را هونك كى ناميده بوديم كه در دوبى تلفظ صحيح آن را از زبان خود چينى ها هونگشى شنيديم. نامى كه در البته لاتين از آن به هونگچى ياد مى شود! 
لندرور ديفندر

در دبى بيش از ٥٥٠ خودرو به نمايش گذاشته شد كه رونمايى از ديفندر در روز پرس يكى از اتفاقات اصلى اين رويداد بود. گذشته از اين،  انگليسى ها يك نمونه فوق العاده زيبا و خوش رنگ از رنجروور را به دوبى آورده بودند كه به گفته مسئول غرفه براى سفارش با اين رنگ بايد ١٠ هزار دلار اضافه تر پرداخت نمود. جگوار نيز با عرضه محصولات كوپه  و شاسي بلند هايبريدى خود در دوبى حضور داشت. 
 


مازراتى لوانته

مازراتى براى شيوخ حاشيه خليج فارس، نمونه اى توليد محدود از شاسى بلند خود به نام لوانته تروفئو  نسخه كلكسيونر Levante Trofeo Collector's Edition را به دوبى آورد تا آنها نيز از سهم فروش خوب شاسى بلندها بي نصيب نمانند. 
يك لوانته به رنگ خاص زرد "جيالو مدونس" و با قويترين موتورى كه مازراتى توليد كرده است. پاترول جديد

يكى از جذاب ترين هاى نمايشگاه امسال نيسان پاترول جديد بود كه با هيبت زمخت خود، به خوبى معرف شخصيت يك شاسى بلند با قابليت هاى آفرود است.


جنرال موتورز
جنرال موتورز با شورولت، جمس و كاديلاك حضورى پر رنگ در دوبى داشت. كوروت موتور وسط با شتاب زير ٣ ثانيه يكى از ستاره هاى غرفه جنرال موتورز بود و جمس اكاديا، كاديلاك ايكس تى اس، لينكلن آوياتور با موتور  ٦ سيلندر ٤٠٠ اسبى و گيربكس ١٠ سرعته هم از ديگر آمريكايى هاى حاضر در اين موتورشو بودند.هايپر كار وطنى عرب ها
وقتى همه خودرو مى سازند، چرا اماراتى ها دست بكار نشوند؟ عجلانى دراكوما نام هايپر كارى است با موتور ٨ سيلندر دو توربو كه ١٢٠٠ اسب قدرت دارد. يك سوپراسپرت ساخته ذهن خلاق بشار عجلانى كه ايده خود از روى كاغذ را به يك نسخه پروتوتايپ در نمايشگاه تبديل كرده است. 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: