پایگاه خبری سرعت پرس

۱۱:۱۴ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸
گران یا ارزان؟
سرعت پرس: در حالی‌که سید جواد حسینی‌کیا عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با ایسنا خبر از ادامه روند کاهشی قیمت خودرو داده بود اما واقعیت‌های بازار نشان از افزایش برخی محصولات داخلی در هفته گذشته داشت.

سید جواد حسینی‌کیا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت که به نظر من در حال حاضر بازار خرید و فروش کاذب خودرو اشباع شده است. یکسری دلال وارد بازار خودرو شده بودند و این بازار را به هم ریخته و سود خودشان را هم بردند اما الان بازار دارد به ثبات می‌رسد و کسانی که می‌خواهند کار تجاری انجام دهند هم متوجه شده‌اند که دیگر بازار خودرو این ظرفیت را ندارد.

 

وی افزود: بخشی از تولید داخلی ما در حال حاضر به شرایط مناسبی رسیده و از سوی دیگر با پیش‌فروش‌هایی که انجام می‌شود مشکل نقدینگی خودروسازان نیز در حال حل است؛ لذا ثبات نسبی حاکم شده است، همچنین بازار دلالی بخشی مدیریت شده و این عوامل منجر به این شد که خودرو ثباتی پیدا کرده است.

 

نماینده مردم سنقر در مجلس با پیش‌بینی تداوم روند کاهشی قیمت خودرو، یادآور شد: البته شاید قیمت‌ها به سال قبل برنگردد ولی من معتقدم از این هم پایین‌تر می‌آید.

 

حسینی‌کیا اضافه کرد: طبیعتا دلال‌ها بعد از خروج از بازار خودرو به جای دیگری می روند تا بازار دیگری را به هم بزنند؛ وقتی ما نتوانیم نقدینگی را مدیریت کنیم همین است و آنها وارد بازارهایی مثل سکه، طلا و مسکن می‌شوند. البته تلاش‌هایی در جریان است تا به ثباتی در این بازارها برسیم، به عنوان مثال وقتی ارز مدیریت شد دیگر عملاً برای آنها ماندن در این بازار هم سودآوری نخواهد داشت.

 

اما هفته گذشته باوجود ثابت ماندن نرخ دلار، قیمت برخی از خودروهای داخلی افزایش یافت که این برخلاف نظر نماینده مجلس می‌تواند حکایت از نقش دلالان در بالا بردن قیمت‌ها داشته باشد.

به گزارش سرعت‌پرس از بازار خودرو، قیمت خودروهای پرتیراژ تولیدی ایران‌خودرو و سایپا نسبت به نرخ‌های هفته گذشته بین یک تا پنج میلیون تومان افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، جدیدترین قیمت خودروهای صفرکیلومتر پرتیراژ داخلی در بازار در جدول زیر آمده است:


 

این گزارش نشان می‌دهد که نسبت به هفته گذشته، در محصولات سایپا و ایران‌خودرو که در جدول زیر قید شده است، کمترین افزایش قیمت مربوط به سایپا ۱۱۱ و ۱۳۲ با یک میلیون تومان افزایش و بیشترین افزایش به پژو پارس و پژو ۴۰۵ با ۵ میلیون تومان افزایش قیمت، مربوط است.

در استعلام ما از بازار آزاد که در روز 5‌شنبه هیجدهم مهرماه صورت گرفت نیز پژو 206 تیپ دو به قیمت 79 میلیون تومان عرضه شد، 206 تیپ پنج 94 میلیون قیمت‌گذاری شد، دنا پلاس ساده 107 میلیون قیمت داشت و 207 دنده‌ای 122 و نسخه  اتوماتیک آن164.5 میلیون تومان ‌قیمت‌گذاری شدند.

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها