پایگاه خبری سرعت پرس

۱۵:۴۹ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۸
ستاره موزه پترسوندر لابلای آرشیو فیلمی بدستمان رسید که حیفمان آمد شما را هم در دیدن آن با خود سهیم نکنیم، یک بوگاتى تايپ ٥٧ سى مدل ١٩٣٩ به طراحى ون وورن كه تعداد محدودی از آن ساخت شد و این یک دستگاه به مناسبت ازدواج شاه ايران از سوى دولت فرانسه به وى هديه شد. از اين بوگاتى  قبلا هم نوشته ايم، یک تایپ سی كروك با شيشه جلویی كوتاه و متحرك كه روى كاپوت مى خوابيد، کوپه‌ای با گلگيرهاى كشيده و تايرهاى مخفى در زير آن و با موتور ٣.٣ ليترى ٨ سيلندر سوپرشارژ كه با ١٦٠ اسب بخار قدرت، ١٨٠ كيلومتر در ساعت، سرعت داشت. ناگفته نماند که از تایپ سی فقط همین یکدستکاه باقی مانده که آنهم در اختیار موزه است.

 


برخى منابع مى‌گويند اين خودرو با قيمتى بسيار ناچيز(فقط چند دلار) از ايران خارج گرديد و بالاخره پس‌از یک بازسازى كامل و فروش در حراجى به قيمت ١ ميليون و ٧٦٠ هزار داار، نهايتا سر از آمريكا در آورد تا با پلاك ايرانى  تك ستاره موزه پترسون آمريكا باشد. 

بوگاتی 57 سی توسط سازنده و اتاق ساز محلى فرانسوى به نام  فيگونى و فالاشى براى بوگاتى ساخته و پرداخته شد كه در زمان خود (دهه ٣٠ و ٤٠ ميلادى) سازنده برخى از ظريف ترين و جذاب ترين بدنه هاى خودرو  از جمله تالبوت لاگو و دالاهى  ١٣٥ ام بود این بوگاتى تايپ ٥٧ سى اما  آن زمان زياد مورد استفاده شاه قرار نگرفت و پي از مدتى فروخته شد، اتاقش  تغییرات زیادی به خود دید و موتورش نیز با یک موتور پاكارد عوض شد تا اینکه بالاخره بعد از سال‌ها در حالیکه موتور آن هم از کار افتاده بود به یک آمریکایی فروخته شد. 


این اتومبیل بالاخره در خارج از كشور مورد توجه كلكسيونرها قرار گرفت، بازسازی شد و در حال حاضر نیز در موزه خودروهای کلاسیک پترسون در کالیفرنیا نگهداری می‌شود و هر از گاهی (به صورت دوره‌ای) مورد نمایش قرار می‌گیرد. برای این بوگاتی زیبا هیچ قیمتی تعیین نشده است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها