پایگاه خبری سرعت پرس

۱۴:۱۳ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۸
فریدون احمدی
كانسپتى كه از فكر تا اجراى آن ٣ سال زمان برد


 
امسال بنايي خاص در شهر دوبى افتتاح مى شود كه از آن به "موزه آينده"(!) نام مى برند. موزه آینده درواقع یک مؤسسه فرهنگی است که هم اکنون در دبی امارات متحده عربی در دست ساخت است.
همانطور كه از نام آن هم بر مى آيد، قرار نيست همچون ديگر موزه ها در آن آثار باستانی گذشته نگهدارى و به نمايش گذاشته شود بلكه محلى خواهد بود براى به اشتراك گذاشتن ايده ها و نوآوريهايى براى آينده. 
موزه آینده علاوه بر فراهم کردن محلى برای نوآوری های فراوان، در تلاش ارائه راه حلى براى چالش های مختلف شهرى در آینده است و بدين منظور پژوهشگران، طراحان، مخترعین و سرمایه داران را زیر یک سقف جمع خواهد كرد.

این موزه علاوه بر بخش دائمی نوآوری در همه زمینه ها، میزبان آزمایشگاه هایى براى ايداعات با محوریت بهداشت، آموزش، شهرهای هوشمند، انرژی و حمل و نقل خواهد بود.
اما گذشته از هدف اين موزه، آنچه آنرا بيش از هر چيز ديگرى مورد توجه قرار مى دهد، معمارى خاص و بسيار پيشرفته آن است كه با طراحى غير متعارف خود، بيانگر هدفى است كه براى آن ساخته شده است: نگاه به آينده.
بناى آن الهام گرفته شده از مكتب "فنگ شويى" بوده و توسط  "كيلا ديزاين" طراحى شده است. سبكى از طراحى كه در آن بنا معلق بين زمين و آسمان ديده مى شود. جالب اينكه خوشنويسى عربى نماى بنا -كه احتمالاً آيه هايى از قرآن باشد- نيز در برگيرنده پنجره هاى آن است. در نماي بيرونى اين ساختمان خاص و زيبا ٨٩٠ پنل فولادى و فايبرگلاس بكار رفته و در داخل آن نيز ٢ راه پله مارپيچى معلق قرار دارند. موزه آينده در منطقه برج های امارات در نزدیکی جاده شیخ زاید در دبی واقع شده است و همين يكى/دو ماه آينده افتتاح خواهد شد. 

نوشته و برگردان:  فریدون احمدی 


شاون  كيلا معمار موزه آينده

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: