پایگاه خبری سرعت پرس

۱۱:۵۸ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
امیر روشنی
چگونه با خودروی خود به خارج برویم
آیا تا به حال قصد سفر به خارج از کشور آن‌هم با اتومبیل شخصی‌تان را داشته‌اید؟ در چنین مواقعی چه باید کرد؟ کاپوتاژ چیست و برای خروج از کشور چگونه می‌توان پلاک ترانزیت و گواهینامه بین‌المللی دریافت نمود؟ اگرچه پیش از این هم در خصوص نحوه خروج خودرو از کشور نوشته‌ایم،اما خواست مکرر و مجدد خوانندگان در خصوص نحوه خروج خودرو و البته تغییر برخی قوانین بهانه‌ای شد تا مجددا شما را از آن مطلع سازیم. هنگامی که قصد رانندگی در خارج از مرزهای ایران را با اتومبیل خود داشتید، در ابتدا باید ‌به اداره گمرک شهری که در آن سکونت دارید، مراجعه کرده و برگه کاپوتاژ را دریافت کنید. در مرحله دوم باید به کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی (در تهران و یا مراکز معرفی شده از سوی این کانون در مراکز استان‌ها) بروید تا پلاک ترانزیت خودرو، دفترچه ماشین بین‌المللی، گواهینامه بین‌المللی، کارت عضویت، و برچسب IR ‌را دریافت نمایید و در آخر هم با خیالی راحت از مرزهای کشور خارج شوید. اما کاپوتاژ چیست و چگونه باید آن را اخذ نمود؟

کاپوتاژ یا به تلفظ صحیح‌تر، کابوتیج‌(Cabotage) در لغت به معنای حمل کالا از یک نقطه مرزی در کشوری به نقطه مرزی در کشور دیگر (از طریق دریا یا رودخانه) است اما این واژه اصطلاحا به مجوز حمل و نقل هر نوع کالا از یک کشور به کشور دیگر نیز گفته می‌شود. هنگامی که گفته می‌شود شما برای خروج با ماشین شخصی خود از مرز باید خودرویتان را کاپوتاژ کنید بدین معنی است که خودرو به‌عنوان کالایی در نظر گرفته شده که شما می‌خواهید آن را از مرز خارج نمایید و به کشور دیگری ببرید. با این توصیف کاپوتاژ درواقع گرفتن اجازه از گمرک برای خروج ماشین از کشور است. در این صورت همان طور که گفته شد ابتدا باید به اداره گمرک محل زندگی خود مراجعه کرده و برگه کاپوتاژ را بگیرید. مدارک مورد نیاز جهت مراجعه به اداره گمرک و اخذ کاپوتاژ نیز عبارتند از: سند مالکیت خودرو، برگه سبز آن، کارت ملی و شناسنامه مالک خودرو.

دقت داشته باشید که هرچند مدت زمان این مجوز یک ساله است اما خود به‌خود باطل نمی‌شود و قبل از یک سال حتما باید به گمرک مراجعه کنید و کاپوتاژ را باطل کنید در غیر این صورت جریمه سنگینی را متحمل خواهید شد. برای گرفتن برگه کاپوتاژ باید به یکی از شعب گمرک مراجعه نمایید. برای این کار بهتر است ماشین خود را همراه داشته باشید زیرا برخی ماشین‌های گران‌قیمت و ‌لوکس و یا ماشین‌های قدیمی توسط کارشناس گمرک مورد بازدید قرار می‌گیرند و بر اساس نظر وی ضمانت لازم جهت بازگشت خودرو به کشور گرفته می‌شود. پس از ورود به گمرک به قسمت بیجک می‌روید و مدارک خودرو را به کارشناس مربوطه ارائه می‌دهید. سپس آنها شما را به کارشناس بعدی ارجاع می‌دهند و کل پروسه نیز بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشد تا نهایتاً برگه کاپوتاژ به نام مالک خودرو و ‌شخصی که آن را از مرز خارج می‌کند، صادر ‌شود.

پلاک بین‌المللی

پس از گرفتن مجوز گمرک، این برگه را به‌همراه مدارک مورد‌نیاز باید به ساختمان شماره 2 کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی واقع در تهران و یا به ستادها و مراکز اجرایی کانون در مراکز استان‌ها ببرید تا اقدام لازم جهت صدور پلاک بین‌المللی صورت گیرد. مدارک مورد نیاز برای مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی نیز عبارتند از: ‌اصل پروانه خروج موقت معتبر(برگه کاپوتاژ) صادر شده توسط يكي از گمركات كشور، اصل و تصویر گذرنامه معتبر، اصل و تصویر سند مالکیت خودرو، به‌همراه داشتن گواهینامه بین‌المللی معتبر رانندگی صادرشده از سوی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری‌اسلامی ایران و نهایتا تكميل فرم‌هاي درخواست.

اخذ گواهینامه بین‌المللی

گواهینامه بین‌المللی درواقع همان ترجمه مجوز رانندگی‌تان در ایران است که به شما این اجازه را می‌دهد تا طبق توافقات بین‌المللی با دیگر کشورهای جهان، بتوانید در خارج از ایران نیز رانندگی کنید. گواهینامه‌ هایی که توسط ایران صادر می‌شود دارای اعتبار یک ساله و سه ساله بوده و به 7زبان زنده دنیا یعنی انگليسي- فرانسوي- روسي - عربي-‌ آلماني- اسپانیائی- چینی، ترجمه می‌شوند. توجه داشته باشید باوجود این که گواهینامه بین‌المللی ایران در بسیاری از کشورها معتبر است اما این به منزله اعتبار آن در همه کشورهای دنیا نیست و پیش از رانندگی در کشور مقصد، می‌بایست از اعتبار آن در کشور موردنظر مطمئن شوید. به‌طور مثال این مجوز در کشور امارات متحده عربی تنها برای خودروهای اجاره‌ای معتبر است و در برخی از کشورها نیز نمونه با اعتبار 3 ساله آن فاقد اعتبار است. برای اطلاع از لیست کشورهایی که این گواهینامه در آنها دارای اعتبار است، می‌توانید به سایت کانون جهانگردی مراجعه کنید. اما صرف‌نظر از این موضوع برای اخذ گواهینامه بین‌المللی نیاز به این مدارک دارید:

گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک سال و سه روز به منظور دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله و یا گواهینامه رانندگی با اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله، یک قطعه عکس تمام رخ (3*4 )‌، ارائه گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت داشتن اعتبار)، ارائه اصل و تصویر صفحه اول گذرنامه، تکمیل فرم درخواست و همچنین پرداخت مبلغ تعیین شده بر اساس تعرفه.


دفترچه بین المللی ماشین

اما شما علاوه‌بر برگه کاپوتاژ، گواهینامه بین‌المللی‌ و پلاک ترانزیت به دفترچه بین‌المللی ماشین هم احتیاج خواهید داشت که تمام اطلاعات خودرویتان در آن درج و به 7 زبان بین‌المللی ترجمه شده است. مدارک مورد‌نیاز برای گرفتن این دفترچه دقیقا همانند مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه بین‌المللی است.


هزینه‌های خروج خودرو از کشور چقدر است؟

نکته آخر هم هزینه‌های خروج از کشور برای مسافری است که قصد خروج از کشور با خودروی شخصی خود را دارد. آخرین تعرفه‌های اعلام شده برای دریافت کاپوتاژ و اخذ پلاک بین‌المللی عبارتند از 180 هزار ریال برای دریافت برگه کاپوتاژ، 1,100,000 ریال برای اخذ دفترچه بین المللی ماشین، 3,600,000 ریال برای دریافت پلاک ترانزیت خودرو و بالاخره ترجمه یک ساله گواهینامه خودرو که چیزی معادل با 1,190,000 ریال برایتان آب می‌خورد.  

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: