پایگاه خبری سرعت پرس

۱۴:۵۴ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۸
علیرضا فولادی
LED Adaptive چگونه کار می‌کند؟
ظاهر خودرو و زیبایی آن، همواره ملاک اصلی مردم به‌هنگام خرید بوده و طراحی یک محصول می‌تواند نقش بسیار پررنگی در موفقیت آن داشته باشد. خطوط کلی بدنه، قد و قواره‌ای که سگمنت خودرو را مشخص می‌کند و جزئیاتی که در ترسیم ظاهر خودرو نقش دارند، همگی از جمله مواردی هستند که می‌توانند موفقیت خودرو در یک بازار را تضمین کنند. در این میان چراغ‌ها نقش بسیار پررنگی در زیبایی خودرو بازی می‌کنند، بخش بسیار مهمی از طراحی خودرو که علاوه‌‌بر ویژگی فنی‌، ‌در زیباتر جلوه دادن خودرو اثرگذار هستند و البته در هویت بخشی محصولات یک شرکت نیز عامل مهمی به شمار می‌روند. در اهمیت این موضوع هم می‌توان طراحی چراغ در خودروهایی را مثال زد که علاوه‌بر زیبایی خودرو معرف سازنده‌شان هستند. خودروهایی از انواع مدل‌های آئودی، بنز، ب‌ام‌و و یا حتی رنو و پژو که با نگاهی به چراغ‌هایشان، می‌توان سازنده آنها را شناخت.این روزها باوجود این که اکثر خودروها مجهز به چراغ‌هایی با فناوری LED هستند اما ‌هرگاه صحبت از این فناوری می‌شود، ناخودآگاه ذهنمان به سوی کمپانی آئودی می‌رود که اولین‌بار در سال 2006 در مدل R8 خود از این تکنولوژی استفاده نمود. فناوری بسیار پیشرفته‌ای که در زمان خود ‌‌علاوه‌بر ویژگی‌های فنی با ترسیم گرافیکی زیبا از یک چراغ، چهره‌ای خاص و جذاب به این خودرو داده بود. اما LEDها چگونه کار می‌کنند؟ به زبان ساده و در چند جمله کوتاه باید گفت که در فناوری LED، الکترون‌های آزاد انرژی خود را به‌صورت فوتون -که درواقع جزئی‌ترین و ریزترین ذره از نور است- از دست می‌دهند و طی این فرایند که به آن الکترولومیننس گفته می‌شود، یک نور یکنواخت از یک LED کوچک 2 میلی‌متری ساطع می‌شود. سبکی از نورپردازی که ضمن صرف انرژی کمتر، پرتوافکنی بیشتری دارد. اگرچه بنز، ب‌ام‌و و لکسس ‌نیز همزمان بر روی چراغ‌های ال‌ای‌دی کار کرده‌اند اما به واقع آئودی را باید پیشقدم در استفاده از این تکنولوژی دانست. ب‌ام‌و در سال‌2013 ‌برای این که از رقیب اینگولشتاتی خود عقب نماند، ‌با ارائه یک تکنولوژی اختصاصی LED Adaptive ‌بر‌روی مدل سری 4 مفهوم جدیدی از تکنولوژی ‌و زیبایی چراغ‌ خودرو ارائه داد و از سال 2014 نیز آن‌را بر‌روی دیگر مدل‌ها به کار گرفت. یک تکنولوژی اختصاصی از ب‌ام‌و که نمونه مشابه آن در آئودی، چراغ‌های ماتریسی نام  گرفته است.   


LED Adaptive  چگونه کار می‌کند؟

LED Adaptive یا همان ال‌ای‌دی‌های تطبیقپذیر، با وجود مصرف انرژی بسیار کم‌، توانایی تولید نورهای پرقدرت با برد پرتابی زیاد دارند و با بهر‌ه‌گیری از یک هوش مصنوعی قدرت، شدت و زاویه‌ نور را بسته به شرایط رانندگی تنظیم می‌کنند. به‌عنوان مثال درخودرو‌های مجهز به چراغ‌های LED Adaptive هنگامی که در شب درحال رانندگی هستید با رسیدن به پیچ، نور متناسب با پیچ جاده زاویه گرفته و گوشه‌های پیچ و مسیر پیش‌رو نیز روشن می‌گردد.


اما یکی از مشکلات رانندگی  شبانه در جاده‌های دوطرفه  پیش می‌آید آن هم هنگامی که نور بالای ماشین‌های روبرویی یا پشت سری شما را اذیت می‌کند. در این مورد هم LED Adaptive به‌کمک رانندگان آمده است وعملکردش بدین‌گونه است که با نزدیک شدن یک خودرو از روبرو‌ از شدت نوری که ساطع می‌شود کم شده و با عبوراز آن، شدت نور مجدداً افزایش می‌یابد و این در حالی است که از شدت نور برروی دیگر نقاط جاده کاسته نمی‌شود.همچنین در مواردی که دو خودرو پشت سرهم حرکت می‌کنند، با نزدیک شدن دو خودرو به یکدیگر شدت نورتابیده شده به خودروی جلویی کاهش یافته اما  در سایر نقاط جاده ثابت می‌ماند. درواقع چراغ‌ها با ایجاد تونلی از نور، خودروهای دیگر را از تابش مستقیم نور در امان نگه می‌دارند.اما کاربرد دیگر چراغ‌های LED Adaptive ‌مربوط به استفاده از آنها در شیب جاده است‌. بدین ترتیب که اگر خودرو در سرازیری‌ حرکت ‌کند‌، نور به سمت بالا و اگر در سربالایی باشد‌ به سمت پایین می‌تابد تا سطح جاده را به طور کامل پوشش دهد. LED Adaptive با ایجاد زیبایی منحصر به‌فرد و بهره‌گیری از تکنولوژی‌ خاص‌، تجربه بهتری از رانندگی در شب را به ارمغان آورده است. درواقع استفاده‌‌ ب‌ام‌و ‌از LED Adaptive و یا آئودی از تکنولوژی ماتریس لیزری یک حرکت انقلابی در دنیای نورپردازی خودروها است که ضمن به‌چالش کشیدن توانایی فنی دیگر خودروسازها همچون رنو، نیسان، جنرال‌موتورز و .... آنها را مجبور به نسخه‌برداری از این تکنولوژی نموده است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها