پایگاه خبری سرعت پرس

۰۹:۰۰ - ۳۱ تير ۱۳۹۸
تحریریه سرعت پرس
معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو از تامین مالی این شرکت با روش انتشار اوراق رهنی خبر داد.
به گزارش سرعت پرس و به نقل از ایکوپرس، ابوالفضل اسماعیل زاده با اشاره به میزان تامین مالی انجام شده  ایران خودرو از طریق بازار سرمایه گفت: این خودروساز در دوسال اخیر  به میزان ۱۰ هزار و ۷۸  میلیارد ریال از طریق دو ابزار تامین مالی از طریق بازار سرمایه تامین منابع کرده است.

وی گفت: اولین ابزار تامین مالی نوین استفاده شده توسط شرکت ایران خودرو در این بازه زمانی، اوراق مرابحه بوده که در سال ۹۶ به حجم ۷ هزار میلیارد ریال با نرخ سود ۱۸ درصد سالانه و با سر رسید چهار ساله منتشر شد، این بار ایران خودرو از طریق انتشار اوراق رهنی حجمی معادل سه هزار و ۷۸ میلیارد ریال با نرخ سود ۱۶ درصد سالانه و با سررسید دو ساله منتشر کرد.

اسماعیل زاده درباره لزوم استفاده از ساز و کار اوراق رهنی به عنوان ابزار تامین مالی گفت: در انتشار اوراق رهنی، شرکت‌هایی که دارای مطالبات رهنی از مشتریان خود هستند می توانند با واگذاری مطالبات رهنی خود به نهاد واسط، تأمین مالی کنند.

وی تصریح کرد: در این اوراق ایران خودرو از طریق واگذاری ۵۰ هزار و ۴۵۷ قرارداد از تسهیلات رهنی اعطایی به مشتریان خود به شرکت واسط مالی مهر یکم مطالبات خود را تبدیل به وجه نقد کرده و وجوه حاصل از انتشار در راستای تامین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد.

معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو افزود: علاوه بر موضوع تامین مالی طراحی ابزارهای نوین و تعامل جدی با بازار سرمایه به عنوان یکی از اصلی ترین منبع تامین وجه در تولید در دستور کار ایران‌خودرو قرار دارد تا از روش های مختلف و متنوع و به تبع آن حفظ و گسترش فعالیت های این شرکت را به همراه داشته باشد.

وی تبدیل مطالبات رهنی آینده به وجه نقد مورد استفاده در جریان تولید را از دیگر مزایای این روش دانست و گفت: شرکت ایران خودرو به عنوان پیشرو ترین تولید کننده از این روش بهره می‌برد. 
اسماعیل زاده اظهار کرد: سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق مراجعه به کلیه شرکت های کارگزاری عضو بورس تهران نسبت به خرید اوراق اقدام کنند. 

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: