پایگاه خبری سرعت پرس

۰۹:۰۰ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
نوشته فریدون احمدی/ دو پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو یکی دیزلی ۱۴۸ اسب‌بخاری و دیگری بنزینی ۲۰۱ اسب‌بخاری برای کالیفرنیا درنظر گرفته شده است که اولی از ۲۹۷ و دومی از ۳۵۰ نیوتن‌متر گشتاور بهره می‌برد.
به گزارش سرعت پرس، بازارهای متنوع امروز مملو از خودروهای مقرون به‌صرفه شرقی، هاچ‌بک‌های اروپایی و یا سدان‌های لوکس و اسپرت آلمانی شده است اما در همین بازارهای شلوغ هم محصولات متمایزی هستند که مورد توجه خریدارانی خاص همچون طرفداران مسافرت و طبیعت‌گردی قرار ‌گیرند. محصولات کلاس کمپر ون‌ها از این دست خودروها به‌شمار می‌روند که طرفداران و علاقمندان خاص خود را دارند.


کمپر ون‌ها محصولات چندکاره‌ای هستند که با طراحی خاص داخل کابین خود می‌توانند فضایی مناسب برای مسافرت‌های چندروزه، شب ماندن و استراحت در بیرون از خانه را فراهم کنند. یکی از جدیدترین محصولات در این رده فولکس‌واگن کالیفرنیا است که با قیمت پایه ۴۴ هزار یورو و تیپ فول 66 هزار یورویی به دست اروپايي‌هاي اهل مسافرت می‌رسد. طیف خاصی از مشتریان که معمولا با خرید یک ون مسافرتی(کمپر) مجهز و یا کاروان(هوم‌کار) دوران بازنشستگی خود را به سفر در مناطق مختلف قاره اروپا مشغول می‌شوند.

اما این کمپر جدیداً طراحی شده از سوی بزرگ‌ترین خودروساز دنیا چه مشخصات و ویژگی‌هایی دارد؟ صندلی راننده و سرنشین جلویی کالیفرنیا به‌نوعی طراحی شده که از قابلیت چرخش ۱۸۰ درجه‌اي بهره‌مند است. پشت صندلی راننده دو کابینت دیده می‌شود و روی آن اجاق دو شعله، سینک ظرفشویی و یخچال ۴۳ لیتری (۱.۵ فوت‌مکعبی) -‌که البته درِ آن از بالا باز می‌شود- به چشم می‌خورد. 


همچنین در قسمت جلوی یخچال صفحه‌ای با استفاده چندمنظوره وجود دارد که یکی از کاربری‌های آن تبدیل شدن به میز است. زیر صندلی ردیف عقب نیز دو محفظه بزرگ برای جادادن اشیا و لوازم مسافرت تعبیه شده است و همین ردیف ‌صندلی به روشی ساده و در زمانی کمتر از سی ثانیه به یک تخت دو نفره تبدیل می‌گردد. 

اما گذشته از این صندلی تخت‌خواب‌شو، چادر روی سقف نیز به هنگام باز شدن فضای یک تخت دو نفره دیگر را فراهم می‌کند. برای تمام شیشه‌ها کاورهای مگنتی درنظر گرفته شده است که با استفاده از آنها می‌توان هنگام استراحت فضایی با حریم شخصی مناسب در اختیار داشت و علاوه‌بر این در همه جای خودرو چراغ‌های LED و خروجی‌های برق به چشم می‌خورد و در حالتی که خودرو خاموش باشد به‌لطف وجود باتری‌های اضافی ۲ کیلووات‌ساعتی 2kwh تمام چراغ‌ها و پریزها به‌علاوه یخچال و بخاری قابل استفاده هستند. 

یک مخزن گاز پروپان با محافظ‌های بدنه برای اجاق خوراک‌پزی کالیفرنیا درنظر گرفته شده و دو مخزن آب 30 لیتری هم یکی برای آشامیدن و دیگری برای شستشو در آن تعبیه شده است. طراحان براي این خودرو میزي در قسمت داخلی در  کشویی و دو صندلی هم در قسمت بالایی در عقب جاسازی كرده اند. 


علاوه‌بر این یک سایه‌بان نیز بالای در کشویی طراحی شده است که بعد از باز کردن آن می‌توان میز و صندلی‌ها را در زیر سایه آن قرار داد. 

اما دو پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو یکی دیزلی ۱۴۸ اسب‌بخاری و دیگری بنزینی ۲۰۱ اسب‌بخاری برای کالیفرنیا درنظر گرفته شده است که اولی از ۲۹۷ و دومی از ۳۵۰ نیوتن‌متر گشتاور بهره می‌برد. 


گیربکس شش سرعته دستی و یا هفت سرعته خودکار دوکلاچه ، آپشن‌های گیربکس هستند و کالیفرنیا را می‌توان با سامانه چهارچرخ متحرک موقت AWD نیز سفارش داد. کالیفرنیا با توجه به باتری اضافی، کابینت‌ها، یخچال، اجاق، مخازن آب و گاز و ... ون چندان سبک وزنی نیست و روی باسکول عدد 2630 کیلوگرم را نشان می‌دهد و به همین دلیل هم با هرکدام از این دو موتور نباید انتظار شتاب‌گیری سریع را داشته باشید و البته بعید هم به نظر می‌رسد که طالب این خودرو به فکر شتاب‌گیری سریع باشد. ‌


درواقع مالک این خودرو بعد از رسيدن به سرعت صدکیلومتر در ساعت می‌تواند از این‌که یک خانه کوچک را با این سرعت می‌راند، نهایت لذت را ببرد.

اما کارشناسان و منتقدان از قیمت ۴۴ تا ۶۶ هزار یورویی فولکس‌واگن کالیفرنیا گله می‌کنند چراکه با این میزان پول می‌توان یک وانت‌بار به‌علاوه یک کاروان بزرگ شامل حمام و دستشویی خریداری کرد و کاروان را به پشت وانت‌بار متصل نمود. با تمام این حرف‌ها بازهم کمپرون‌ها طرفداران و خریداران خاص خود را دارند. باید منتظر ماند و دید فولکس‌واگن کالیفرنیا چه میزان فروش را تجربه خواهد کرد. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: