پایگاه خبری سرعت پرس

۱۸:۰۰ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
شهردار ساوه با بیان اینکه نرخ عوارض اعلام شده از سوی مدیریت کارخانه کاریزان خودروی ساوه به مبلغ ٥٠ میلیارد تومان غیرواقعی است، گفت: بدهی شرکت کاریزان خودرو بابت عوارض ساختمانی حدود ٢ میلیارد و جریمه ماده ۱۰۰ این واحد صنعتی ۱۹ میلیارد تومان است.
به گزارش سرعت پرس، سیدمهدی حسینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با تاکید بر اینکه عوارض تعیین شده برای این واحد خودروساز حق و حقوق شهروندان ساوجی است و تخلفات ساختمانی فاقد پروانه ساخت شرکت طبق رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ با لحاظ حداکثر تخفیف به مبلغ حدود ١٩ میلیارد تومان تعیین و به کارفرمای شرکت ابلاغ شده است، اظهار کرد:‌ مدیریت این واحد خودروساز اقدام به خرید زمینی به وسعت ۵۰ هکتار در حریم شهر ساوه کرده و بدون اخذ پروانه ساخت از شهرداری یا بخشداری اقدام به ساخت این واحد خودروسازی کرده است.  

وی ادامه داد: مجموعه مدیریت شهری ساوه به استناد طرح جامع مصوب شهر مورخ ٨٩/٧/١٥ و با احراز این مهم که زمین خریداری شده برای احداث این واحد خودروسازی در حریم شهری است در مکاتبات متعددی از کارفرمای شرکت خواسته است که نسبت به دریافت پروانه ساخت اقدام کند اما هیچ اقدامی از سوی مجری طرح صورت نگرفته است.

شهردار ساوه با تاکید بر نگاه حمایتی مجموعه مدیریت شهری از صنعتگران افزود: احداث هر واحد صنعتی علاوه بر ایجاد اشتغال و ارزآوری برای شهرستان موجب توسعه اقتصادی کشور نیز خواهد شد و بر این اساس شهرداری ضمن مکلف کردن این واحد خودروساز به دریافت پروانه ساخت قطعا در محاسبات عوارضی و هزینه های اخذ پروانه ساخت، تخفیفات لازم را به منظور حمایت از تولید و صنعت شهرستان اعمال می کند اما متاسفانه مدیریت این کارخانه خودروساز از انجام ساخت و ساز براساس قوانین و مقررات طفره رفته و با بی توجهی نسبت به مکاتبات شهرداری عملیات ساخت و ساز را ادامه داد.

وی زیربنای ساخت و سازی که توسط این خودروساز در شهرستان اجرا شده است را افزون بر ۲۰۰ هزار متر مربع اعلام کرد و افزود: از این میزان بالغ بر ۱۰۰ هزار متر مربع به صورت تخلف بنا احداث شده است و نهایتا شهرداری تصمیم گرفت برای ۱۰۰ هزار متر مربع احداثی، کارفرما را مکلف به اخذ پروانه ساخت کند و برای ۱۰۰ هزار متر مربعی که تخلف بنا وجود دارد در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تشکیل پرونده انجام شد تا مورد بررسی قرار گیرد.

حسینی به تشکیل جلسه کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری برای رسیدگی به پرونده این تخلف در حوزه ساخت و ساز اشاره کرد و افزود: ورود شهرداری به این موضوع در راستای نگاه عادلانه و پرهیز از هرگونه شائبه ویژه خواری صورت گرفت، اما در عین حال در جلسه کمیسیون ماده ۱۰۰  برای حمایت از صنعت شهرستان جریمه حداقلی با ضریب دو در نظر گرفته شد در حالیکه در موارد مشابه چنین ساخت و سازهایی از سوی کمیسیون ضریب چهار اعمال می شود.

وی میزان جریمه در نظر گرفته شده از سوی کمیسیون ماده ۱۰۰ برای این واحد تولیدی و صنعتی را حدود 19 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با احتساب عوارض شهرداری به میزان دو میلیارد تومان مجموع بدهی این کارخانه خودروی ساز ۲۱ میلیارد تومان است و از این میزان حدود ۱۹ میلیارد تومان جریمه ساخت و ساز غیرقانونی است که در کمیسیون ماده ۱۰۰ اعمال شده است.

وی تصریح کرد: چنانچه شهرداری به تخلفات ساخت وساز این کارخانه ورود پیدا نمی‌کرد و اجازه می‌داد مجری طرح بدون دریافت پروانه ساخت به انجام عملیات ساختمانی متخلفانه ادامه دهد قطعا از سوی دستگاههای نظارتی مورد بازخواست قرار می گرفت و شائبه رانت بوجود می آمد.

شهردار ساوه تاکید کرد: در اینکه احداث این کارخانه نقش بسزایی در توسعه صنعتی و اشتغال شهرستان خواهد داشت شکی نیست اما این دلیل نمی شود که بخواهیم برخلاف قانون پروژه ای را تعریف و اجرا کنیم بلکه باید در چارچوب ضوابط و پرداخت حق و حقوق شهروندان صورت گیرد.

وی افزود: در محاسبه عوارض و جریمه ماده ۱۰۰ نهایت تخفیف در مورد این کارخانه با احتساب حداقل ها صورت گرفته است و بخشودگی کمتر از ۲۱ میلیارد تومان امکان پذیر نیست. با این همه با وجود اینکه رای کمیسیون به مدیر کارخانه ابلاغ شده است اما هیچ توجهی به این موضوع ندارد.

شهردار ساوه گفت: تنها تخفیفی که می توان برای کارفرمای این شرکت در نظر گرفت اعمال تخفیف ۱۵ درصدی برای نرخ عوارض اعلامی به میزان دو میلیارد تومان است که مبلغی معادل ۳۵۰ میلیون تومان خواهد شد و در صورتی که این واحد تا پایان سال عوارض قانونی شهرداری را پرداخت نکند باید با تعرفه سال ۱۳۹۸ و با افزایش ۴۰ درصدی اقدام به پرداخت عوارض کند .

وی تاکید کرد: بدیهی است به استناد ماده ١٠٠ قانون شهرداری ها هر فردی بخواهد در محدوده و حریم شهری ساخت و ساز کند باید عوارض قانونی شهرداری را بپردازد و این از مصادیق حقوق شهروندان بوده و بیت المال محسوب می شود و کوتاهی از وصول مطالبات مردم تخلف است و از سوی دستگاههای نظارتی پیگیری خواهد شد .

حسینی در پایان ضمن تقدیر از مجموعه کاریزان خودرو به این واحد صنعتی توصیه کرد جهت بهره مندی از تخفیفات قانونی مصوب در روزهای باقیمانده تا پایان سال جاری نسبت به پرداخت مطالبات شهرداری اقدام کنند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: