پایگاه خبری سرعت پرس

۰۹:۰۰ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷
لذت رانندگی با کمترین میزان آلایندگی
درواقع مصرف خودروهای هیبریدی به طرز قابل توجهی به نوع رانندگی شما بستگی دارد به عنوان مثال 330e در صورت رانندگی اقتصادی، مصرف کمتر از ۲ لیتر (۱.۹ لیتر) در هرصدکیلومتر خواهد داشت درصورتی که شخصا با یک رانندگی عجولانه و سریع، مصرف سوخت 7.3 لیتر را هم با آن تجربه کرده‌ام.
به عنوان یک ایرانی کارشناس خودرو که سال‌ها در صنعت خودروی کشور فعال بوده و حالا به اقتضای شرایط در کشوری با بازاری پر از تنوع (آمریکا) زندگی می‌کند، انتخاب یک خودروی مورد‌پسند آن‌هم از میان انبوه محصولات ارائه شده به بازار، کار چندان ساده‌ای نیست و این انتخاب زمانی سخت‌تر خواهد شد که در ایرواین کالیفرنیا (یکی از پاک‌ترین ایالت‌های آمریکا) بوده و به منظور حفظ محیط زیست خودتان خیلی هم تمایل به خرید تویوتا پریوس نداشته باشید چراکه در این صورت باید لذت رانندگی را فدای حفاظت از محیط زیست کنید! ‌

اما به‌ هر حال بعد از تحقیق فراوان خودروی مورد نظر خود را انتخاب کردم: ب‌ام‌و 330e پلاگ‌این هیبرید. خودرویی که در عین پاک بودن به وقتش از پس انتظارتان نیز بر خواهد آمد. اما 330e چگونه خودرویی است و چه مزایا و معایبی نسبت به نسخه‌های بنزینی این مدل ب‌ام‌و دارد؟


ب‌ام‌و 330e از همان موتور بنزینی توربوی مورد استفاده در 320i به حجم ۲ لیتر سود می‌برد که ۱۸۰ اسب‌بخار قدرت دارد اما یک موتور الکتریکی نیز با آن همگام شده تا مجموع قدرت را به ۲۵۰ اسب‌بخار (کمی قدرتمندتر از 328i) برساند. از لحاظ ظاهری نمونه e تفاوت چندانی با نمونه‌های بنزینی ندارد و تنها روی گلگیر جلو سمت راننده یک درپوش همانند درپوش باک بنزین مي‌بينيد که محل شارژ باتری است. 

در مورد خودروهای هیبریدی باید گفت که به دو بخش کلی تقسیم می‌شوند: گروه اول هیبریدی‌های پلاگ‌این (مانند نمونه مورد آزمایش) که باتری آنها توسط برق شهری شارژ می‌گردد و دومین گروه هیبریدی‌هایی که باتری صرفا توسط بخش فنی خودرو و در حین حرکت اتومبیل شارژ می‌گردد و نیاز به اتصال به برق شهری ندارند. 

اگرچه باتری‌های 330e با برق شهری در مدت زمانی در حدود ۷ ساعت شارژ می‌شوند اما با خرید وال باکس مخصوص به قیمت 1080 دلار می‌توان زمان شارژ آن را به ۲.۵ ساعت کاهش داد. از لحاظ قیمت 330e با قیمت 44 هزار دلار حدود 5 هزار دلاری گران‌تر از 320i به دست مشتری می‌رسد اما علاوه‌بر حفظ محیط زیست با مصرف سوختی کمتر و برخورداری از معافیت‌های مالیاتی سعی در جبران قیمت گران‌تر خود دارد. 


البته توجه داشته باشید که در صورت افزودن آپشن‌ ، قیمت ممکن است حتی تا ۶۲ هزار دلار نیز برسد که در این صورت با مقداري پرداخت اضافه خودرویی کامل از حیث سطح تجهیزات سوار می‌شوید. اما نکته مهم دیگری که نباید فراموش شود نحوه استفاده از خودروهای هیبریدی است. 

درواقع مصرف خودروهای هیبریدی به طرز قابل توجهی به نوع رانندگی شما بستگی دارد به عنوان مثال 330e در صورت رانندگی اقتصادی، مصرف کمتر از ۲ لیتر (۱.۹ لیتر) در هرصدکیلومتر خواهد داشت  درصورتی که شخصا با یک رانندگی عجولانه و سریع، مصرف سوخت 7.3 لیتر را هم با آن تجربه کرده‌ام. ب‌ام‌و 330e در صورت رانندگی اقتصادی فقط ۴۴ گرم دی‌اکسیدکربن در هر کیلومتر آلايندگي دارد که این میزان بسیار در خور ‌توجهی است. 


براي نمونه ، 320d با موتور دیزلی (پاک) که در اروپا بسیار پرفروش هم بوده آلایندگی ۱۱۰ گرم CO2 درهرکیلومتر را ثبت کرده است. نسخه‌ای که به همین دلیل ۱۹% قیمت خودرو مالیات برای آن در نظر گرفته می‌شود و البته میزان مالیات 330e به دلیل پاک‌تر بودن به ۷% قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند.

در 330e موتور در جلو، گیربکس هشت سرعته ZF دروسط و دیفرانسیل در عقب قرار گرفته است و باتری‌های لیتیوم یونی ۷.۶ kwh آن نیز در زیر محفظه صندوق جای گرفته‌اند و به همین دلیل هم باک بنزین به پشت صندلی عقب منتقل شده است. صندوق از فضای ۳۷۰ لیتری برخوردار است که تقریباً ۸۵ لیتر کمتر از سری 3 غیرهیبریدی است و با نگاهي ساده نیز کاملا مشخص می‌‌‌‌شود که کف صندوق به دلیل قرار داشتن باتری‌ها در زیر آن بالاتر از نمونه‌های معمولی است. 


از لحاظ وزن نیز 330e با ۱۸۰۰ کیلوگرم ‌تقریبا ۳۰۰ کیلوگرم سنگین‌تر از 320i مي‌باشد که قطعا این اضافه وزن به دلیل وجود باتری‌ها و موتور الکتریکی است. اما رانندگی با 330e چگونه است؟

خودرو پس از استارت به صورت پیش‌فرض در حالت eDrive قرار می‌گیرد که تا سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت از موتور الکتریکی (در صورت شارژ بودن) استفاده می‌کند و در این حالت قادر است ۴۰کیلومتر مسافت را بپیماید. در حالت eDrive اگر سرعت از ۹۰ کیلومتر تجاوز کند، موتور بنزینی توربو بدون آن که متوجه تکان، لرزش یا صدایی شوید وارد مدار می‌شود. 

حالت بعدی گزینه Max eDrive است که خودرو را قادر می‌سازد تا سرعت ۱۱۰ کیلومتر از موتور الکتریکی تغذیه نماید. در چنین شرایطی مسافت طی شده با موتور الکتریکی به ۲۲.۵ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند. اما حالت سوم گزینه Save Battery است که اجازه نمی‌دهد میزان شارژ باتری از ۵۰% کمتر شود. در تمام سه حالت نیز گرافیک و جداول مختلف میزان مصرف در هر لحظه‌ برای راننده به نمایش گذاشته می‌شود تا وی با توجه به انرژی باقیمانده حالت رانندگی را انتخاب كرده و به مسیر خود ادامه دهد. 

از لحاظ سواری نیز می‌توان ‌گفت 330e همچنان یک سری ۳ تمام‌عیار است با همان دقت فرمان و ثبات شاسی و فنربندی که از دیگر نسخه‌های این سری انتظار داریم. باوجود این که قدرت موتور 330e تقریبا همگام با موتور ۲۴۰ اسب‌بخاری نسخه قدرتمند 328i است اما امتیاز برجسته‌تر آن در گشتاور عالی ۴۲۰ نیوتن‌متری است که به دلیل سودجستن از موتور الکتریکی تقریبا معادل گشتاور نمونه 335i ( به تازگی به 340i تغییر نام داده) می‌باشد. 


صفرتاصد ۶ ثانیه با 330e کاملا قابل دسترس است و اين ميزان شتاب، حدود ۰.۸ ثانیه سریع‌تر از 320i نشان می‌دهد اما نکته جالب این که به لطف استفاده از موتور الکتریکی و بنزینی توربو مقدار زیادی از گشتاور در دور پایین موتور عرضه مي‌شود و به همین دلیل هم در رانندگی درون شهری به هیچ‌وجه نیازی به دور موتور بالا احساس نمی‌گردد. با 330e چنانچه کمی با حوصله رانندگی کنید دسترسی به مصرف سوخت متوسط حدود ۳ لیتر کاملا ممكن است. 

نکته جالب در مورد ترکیب دو موتور بنزینی و الکتریکی، هوشمندی آن است به اين ترتيب كه اگر مسیر خود را قبل از حرکت با GPS مشخص کنید خودرو به صورت هوشمند حالت میزان کارکرد موتور الکتریکی را بسته به میزان ترافیک و سرعت مجاز انتخاب می‌کند و در صورتی که از سامانه ConnectedDrive ب‌ام‌و استفاده نمایید تمام مکان‌های ارائه برق شارژ باتری با یک پرچم روی نقشه GPS مشخص می‌شوند.

حال که در ایران نیز شرایط استفاده از خودروهای هیبریدی فراهم آمده است امیدواریم با افزایش سهم این گونه خودروها بویژه نسخه‌های پلاگ‌این شاهد کاهش آلایندگي در شهرهای بزرگ کشورمان باشیم. 

 موتور بنزینی/ الکتریکی

 ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو / الکتریکی ۷.۶ کیلووات

 قدرت و گشتاور

 ۲۵۰ اسب بخار / ۴۲۰ نیوتن متر

 گیربکس/ دیفرانسیل

 هشت سرعته ZF / عقب

 وزن

 ۱۸۰۰ کیلوگرم

 صفرتاصد

 ۶ ثانیه

 مصرف سوخت اقتصادی 

 ۱.۹ لیتر

 مصرف سوخت متوسط

 حدود ۳ لیتر

 مصرف سوخت غیراقتصادی

 ۷.۳ لیتر


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها