پایگاه خبری سرعت پرس

۱۱:۱۶ - ۰۳ آبان ۱۴۰۰
همزمان با ولادت پیامبر اکرم(ص):
دیروز با حضور وزیر صنعت‌، معاونین وی، میرسلیم و نمایندگان مجلس خط تولید تارای اتوماتیک استارت زده شد.
تارا اتوماتیک


سرعت پرس- دیروز مصادف با ولادت حضرت رسول اکرم (صلوات الله علیه) و امام جعفر صادق (علیه السلام) خط تولید نسخه اتوماتیک تارا بدستان فاطمی امین وزیر صنعت و هیات همراه وی استارت زده شد و پس از آن فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو طی مراسمی در ساپکو، ضمن بیان توضیحاتی در خصوص پروژه تولید تارا، از برنامه‌های این خودروساز در تولید محصولاتی متنوع تا سال 1401 خبر داد. تارا اتوماتیک


سرمایه گذاری در تارا

مقیمی در این مراسم در خصوص پروژه تولید تارا به سرمایه گذاری 3 هزار میلیارد تومانی این پروژه اشاره نمود و گفت: بخشی از این سرمایه‌گذاری را قطعه‌سازان و بخشی از را خودروسازان انجام دادند. اکسل این خودرو در هفته گذشته به تولید انبوه رسید که تکنولوژی ساخت آن  برای نخستین بار وارد کشور شده است. این اکسل نسبت به اکسل خودروی  ۴۰۵، ۲۰ ‌کیلوگرم کاهش وزن دارد که قطعا تاثیر موثری در کاهش مصرف سوخت خواهد داشت. 


تارا اتوماتیک


5 ستاره کیفی
مقیمی همچنین در مراسم آغاز تولید خودروی تارا اتوماتیک به پروژه توسعه محصول K125 اشاره کرد و در خصوص ارتقای کیفی محصولات این شرکت گفت: خودروی تارا با گیربکس دستی در کوتاه‌ترین زمان ممکن چهار ستاره کیفی را دریافت کرده و تا پایان سال نسخه اتوماتیک این محصول، پنج ستاره کیفی را دریافت خواهد کرد، او عدم تولید خودرو با سه ستاره کیفی را یکی از اهدافی دانست که شرکت دنبال می‌کند.تارا اتوماتیک  کاهش ارزبری 
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به منویات رهبری در ترسیم نقشه راه، گفت: ما توانسته‌ایم در سال گذشته ۳۵ درصد رشد تولید را رقم بزنیم و نهضت داخلی‌سازی یکی از سرفصل‌های اصلی برنامه‌های ایران خودرو در طی این زمان بوده است تا جاییکه در اوج تحریم‌ها و از سال ۹۸ تا به امروز حدود ۲۵۸ میلیون یورو کاهش ارزبری را رقم زده‌ایم، دستاوردی که حاصل همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های قطعه سازی و صنایع دفاعی و هوافضا بوده است.


 تارا اتوماتیکتارا اتوماتیک   

توسعه محصول
مقیمی با بیان این‌که هم‌زمان با تولید خودروی تارا و‌K125‌، چند محصول دیگر نیز ارتقا یافته است، گفت: محصولات موجود را با استانداردهای روز و نیازمندی‌های جامعه به روز کرده‌ایم. محصولاتی مانند رانا‌پلاس، سورن پلاس، سمند سال، ۲۰۷ با سقف پانوراما از جمله این محصولات است.
وی در ادامه گفت: هم چنین در اواخر امسال، رانا پلاس مجهز به گیربکس شش سرعته دستی و نیمه اتوماتیک را به بازار عرضه خواهیم کرد. دنا پلاس شش سرعته دستی نیز در حال سپری کردن مرحله تولید آزمایشی است و در آینده نزدیک به بازار عرضه خواهد شد. تولید وانت آریسان‌دو با بهبودهای جدید نیز از حدود یک ماه دیگر در ایدان خودرو ی خراسان آغاز خواهد شد. همچنین پروژه‌های مربوط به محصولات جایگزین خودروهای ۲۰۶، ۲۰۷‌، سورن پلاس و دنا نیز بزودی شروع  خواهد شد. البته تولید خودروی برقی نیز در دستور کار قرار دارد.‌
مدیرعامل ایران خودرو، با اشاره به اقدامات ایران‌خودرو دیزل، گفت: امسال توانستیم خودروی تاکتیکی ۶X۶ سه محور را تولید کنیم و ۲۴ دستگاه از آن را تحویل دهیم. نمونه اتوبوس برقی نیز در یک ماه آینده در ایران خودرو دیزل رونمایی خواهد شد که قرار است  با شاسی داخلی و تغییراتی جزئی داخلی سازی ‌شود. او همچنین به تولید موتور ۴۵۷ با استاندارد یورو ۵ اشاره کرد و گفت: نمونه موتورهای ۳۵۵ و ۳۶۴ نیز مطابق با استاندارد یورو ۵ آماده شده است.


  K125


K125

فرشاد مقیمی در خصوص محصول پروژه K125 -که یک کراس اور کوچک است و در مراسم دیروز از آن به عنوان‌ یک نیم شاسی یاد کردند -  گفت: K125 در بهمن ماه ۱۴۰۱ روانه بازار داخلی و صادراتی خواهد شد و هم‌زمان پلت‌فرم برقی این محصول نیز در دست طراحی و نمونه‌سازی است. گیربکس آن در مرحله نخست AT  خواهد بود و در آینده نیز به گیربکس DCT (دابل کلاج) و موتور سه استوانه ارتقا خواهد یافت. ناگفته نماند که این خودرو نیز دیروز به طور غیر رسمی توسط وزیر مورد بازدید قرار گرفت. مقیمی گفت سرمایه گذاری پروژه K125  5 هزار میلیارد تومان خواهد بود که از این میزان، 2.3 میلیارد آن توسط ایران خودرو تامین شده و مابقی را مجموعه قطعه‌سازان برعهده خواهند گرفت. فاطمی امین


فاطمی امین: خودروسازی ظرف ۲ سال باید به افتخار ملی تبدیل شود
دیروز پس از سخنان مقیمی مدیرعامل ایران خودرو در خصوص برنامه‌های در دست ایران خودرو و درخواست وی از همراهی و یاری وازرت صمت از برنامه‌های این شرکت، فاطمی امین نیز ضمن تاکید بر حمایت‌های این وزارتخانه با صنعت خودروسازی، گفت: صنعت خودروسازی کشور باید به گونه‌ای عمل کند که ذهنیت مردم نسبت با این صنعت تغییر کرده و مثبت شود. او در ادامه سخنان گفت: ما در مجموعه حاکمیت، پروژه‌هایی را که بهبود فضای کسب و کار و رونق در بخش صنعت را فراهم می‌کند، دنبال می‌کنیم تا صنعت خودروسازی کشور حداکثر تا دو سال آینده به افتخاری ملی تبدیل شود.  


فاطمی امین


1 میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو تا سال 1401
فاطمی امینگفت: 9  پروژه حاکمیتی برای صنعت خودرو تعریف شده است، همچنین قطعه‌سازان و خودروسازان نیز باید پروژه‌های متعدد خود را تعریف و پیاده سازی کنند. وی با بیان این‌که در این دو ماه از تصدی مسوولیت خود در وزارت صمت، ۱۰ اولویت را در دستور کار قرار داده‌ام، تصریح کرد: یکی از این اولویت ها صنعت خودرو است که علیرغم همه چالش ها، فرصت های بسیار جدی در این صنعت برای توسعه وجود دارد.


تارا اتوماتیک

فاطمی امین، با اشاره به برخی هدف‌گذاری‌های انجام شده برای توسعه صنعت خودرو، بیان کرد‌: می‌خواهیم تا پایان سال ۱۴۰۱ دست کم ۱۵ درصد قیمت تمام شده خودرو کاهش یابد. وی همچنین اضافه کرد: برای تولید بیش از یک میلیون و ششصد هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ هدف‌گذاری کرده‌ایم و از سال ۱۴۰۲ به بعد نباید خودرو زیر سه ستاره کیفی تولید شود.
وزیر صمت، همچنین تصریح کرد: امسال قرار است بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان سال بیش از برنامه پیش بینی شده  تولید شود. وی تاکید کرد:  برنامه هفتگی از خودروسازان گرفته‌ایم، که به صورت مداوم رصد خواهد شد. وزیر صمت با بیان این‌که می‌توانیم خودروسازی مطرح در سطح منطقه باشیم، گفت:  تمامی این هدف گذاری‌ها به همت خودروسازان، قطعه‌سازان و فعالان این صنعت شدنی است و ما نیز در کنار صنعت خودرو تا رسیدن به نقطه تعالی خواهیم بود.
منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها