پایگاه خبری سرعت پرس

۱۱:۵۵ - ۱۰ مهر ۱۴۰۰
آخرین امتیازبندی موسسه گرین انکاپ:
مزدا 2، فورد پوما و دی‌اس 3 کراس‌بک، سه کوچولوی شهری هستند که با پیشرانه‌های احتراقی


مزدا2فورددی اس 3
 سرعت پرس- Green NCAP به تازگی نتایج  بررسی سه خودروی پر‌فروش و محبوب اروپا را در مبحث کارایی پیشرانه و مصرف سوخت، میزان انتشار آلایندگی و پاک بودن هوا کرده است که از بین آنها دو مدل در رده کراس‌اورهای کوچک و دیگری در دسته سوپرمینی‌ها قرار دارد. از بین این سه‌، MAZDA2 توانسته با کسب 3 ½ ستاره از بقیه پررنگ‌تر ظاهر شود. کراس‌اوور فورد پوما با کسب 3 ستاره معتبر وارد بازار شده و DS 3 کراس‌بک هم دو و نیم  ستاره کسب کرده است.

 

مزدا2


مزدا 2
از بین این 3 خودرو، مزدا 2 با موتور بنزینی 1.5 لیتری و با تکنولوژی اختصاصی این شرکت به نام Skyactiv-G مورد آزمایش قرار گرفت و عملکرد چشمگیری هم از خود نشان داد. این خودروی سبک‌وزن از نظر کارآیی انرژی بسیار خوبی کسب کرده است و شاخص 6.9/10 برای این جنبه از عملکرد خود دارد. کنترل انتشار آلاینده‌ها نیز خوب بوده، خودرو مجهز فیلتر ذرات بنزین (GPF) است اما در اندازه‌گیری ذرات معلق در برخی از آزمونهای گرین ان‌کاپ بیشتر از حد انتظار است. مزدا با 1059 کیلوگرم وزن مجهز به یک موتور  1.5 لیتری(1496 سی‌سی)مطابق با استاندارد یورو 6 است که 74 اسب قدرت و 143 نیوتن‌متر گشتاور دارد. میزان انتشار دی اکسید کربن این خودرو به ازای هر کیلومتر پیمایش 121 گرم می‌باشد.  مزدا 2 در آزمون گرین انکاپ توانسته در بخش هوای پاک 5.9 امتیاز از 10، در بخش کارایی انرژی 6.9 از 10 و ذرات انتشار گارهای گلخانه‌ای هم 5.6 امتیاز از 10 را به خود اختصاص بدهد.


فورد


فورد پوما
پوما،‌SUV  کراس‌اوور کوچک فورد، در اینجا با یک موتور بنزینی 1.0 لیتری نیمه هایبریدی و با تزریق مستقیم آزمایش شده است و به راحتی در گروه سه ستاره‌ها قرار می‌گیرد. این خودرو نیز دارای نمره خوبی برای بهره‌وری انرژی و نتایج قابل‌توجه در کنترل آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای است. اما انتشارات آمونیاک‌، NH3‌ نمره را در شاخص هوای پاک کاهش می‌دهد و پیشرفت  و اصلاح این مورد، می‌تواند زمینه خودرو را نزدیک امتیازات مزدا کند. فورد پوما با 1233 کیلو وزن مجهز به یک موتور با حجم 999 سی‌سی است که 123 اسب بخار قدرت و  210 نیوتن متر گشتاور دارد. استاندارد آلایندگی آن یورو 6 بوده و 127 گرم co2 به ازای هرکیلومتر پیمایش منتشر می‌کند. این خودرو نیز در امتیازبندی گرین ان‌کاپ در بخش هوای پاک 4.8 امتیاز از 10 را گرفته، در بخش کارایی انرژی 6.4 از 10 و در قسمت انتشار گارهای گلخانه‌ای هم 5.1 امتیاز از 10 را به خود اختصاص داده است. 


دی اس 3

 دی اس 3 کراس‌بک
 دی‌اس 3  Crossback اما در این دور از آزمایش‌، عقب می‌افتد. دی‌اس نیز همانند فورد‌ در آزمایشات قوی Green NCAP در بخش کنترل انتشار آمونیاک و البته اکسید نیتروژن NOx دچار مشکلاتی می‌شود. با این حال اما فیلتر ذرات معلق در موتور 1.5 لیتری توربودیزل به خوبی کار می‌کند و انتشار ذرات در تمام آزمایشات به خوبی کنترل می‌شود. اما دی اس در کدام بخش‌ها چه امتیازاتی گرفته است؟ دی اس 3 کراس بک در قسمت آزمون‌های هوای پاک 4 امتیاز، در کارامد بودن موتور و مصرف سوخت 5.8 امتیاز و در انتشار گاز‌های آلاینده تنها 3.3 امتیاز کسب کرده است. موتور یورو6 دی‌اس یک انجین با حجم 1499 سی‌سی است که قدرتی برابر با 129 اسب‌بخار و گشتاور خوبی معادل  300 نیوتن‌متر دارد. وزن آن 1270 کیلو است و میزان انتشار CO2 آن 131 گرم به ازای هر کیلومتر پیمایش است. 


GREEN NCAP


الکساندر دامیانوف از Green NCAP می‌گوید: "این آزمایشات ثابت می‌کند که خودروهای مدرن موتور احتراقی، می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند. امیدواریم آزمایشات Green NCAP تولیدکنندگان را تشویق به تلاش برای بهترین سطوح کنترل آلایندگی کند و این بدان معناست که از تمام ابزارهای موجود در اختیار آنها استفاده می‌کند. به عنوان مثال‌، انتشار کمتر آمونیاک برای دریافت رتبه‌های بالاتر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. فیلترهای ذرات معلق در کنترل ذرات بسیار ریز، خوب عمل کرده و چنانچه مزدا2 در استفاده از این فیلترها تغییری را به خود ببیند، مطمئناً عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد اما در هر صورت به مزدا به خاطر عملکرد چشمگیرتر نسبت به رقبا‌، به ویژه از نظر مصرف سوخت‌، باید تبریک گفت.

منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها