پایگاه خبری سرعت پرس

۱۲:۲۳ - ۰۶ مهر ۱۴۰۰
10 اس‌یو‌وی برتر الکتریکی کدامند؟
در این گزارش نگاهی شده است به 10 اس‌یو‌و برقی برتری که زیر 45 هزار‌ پوند انگلیس ‌(حدود 61000 دلار) قیمت دارند.

ev suv


سرعت پرس- باید صادقانه گفت که برخی از این خودروها به سختی می‌توانند در این لیست قرار بگیرند و درواقع آنها را باید بیشتر یک هاچ‌بک بزرگ شده، دانست. از طرف دیگر اما باید به این نکته هم توجه داشت که رشد سریع‌ خودروهای الکتریکی EV و علاقه مردم به این سگمنت از خودروها(کراس‌اوورها)، دیر یا زود ‌ما را با دامنه وسیع‌ و متنوع‌تری از خودروهای الکتریکی روبرو می‌کند که در این رده قرار دارند.

ما معمولاً نام خودروهایی را که در یک گزارش تست می‌شوند، در عنوان گزارش قرار دهیم اما از آنجایی که تعداد این خودروها 10 دستگاه بوده و در همین ابتدا خیلی از آنها را حذف خواهیم کرد، این پارامتر را یکجا در این پاراگراف و به ترتیب الفبا قرار می‌دهیم: آئودی‌Q4 e-tron ، سیتروئن e-C4‌، فورد موستانگ‌Mach-E ، کیا‌e-Niro ، لکسس UX300e‌، مزدا MX-30‌، مرسدس بنز‌EQA ، ام‌جی‌ZS EV، اشکودا‌ Enyaq iV ‌و در نهایت فولکس واگن ID.4


ev suv


با نگاه به این لیست الیته متوجه غیبت برخی از نامداران نیز خواهید شد که شاید مهمتر از همه، تسلا مدل Y – باشد. دلیل اصلی این موضوع هم چیزی نیست جز رده قیمتی تسلا Y، این پیش قراول خودروهای برقی که مقداری فراتر 60 هزار دلار است.

در این ابتدا، ارزش آن را دارد که در مورد ویژگی‌هایی صحبت کنیم که اکثر مردم (به طور کلی) در یک  SUV و (به طور خاص) در یک خودروی الکتریکی به دنبال آن هستند. برای شروع این نکته را هم بگوییم که در بررسی  فوق به وضوح توانایی خارج از جاده مدنظر نبوده، چراکه این خودروها بیشتر دارای‌ ویژگی‌هایی هستند که یک خودروی خانوادگی را تعریف می‌کند.‌ خصوصیاتی چون کاربردی‌ بودن آنها، سهولت در استفاده، راحتی در جنبه‌های خاص غیر EV و البته برد مسافتی و زمان شارژ که در مورد ‌EVها بسیار مهم است.


ev suv


پس از مرحله آزمایشی اولیه قرار شد هشت خودرو از ده مدعی را حذف شود و دو گزینه یاقی مانده برای تعیین قهرمان نهایی به مصاف یکدیگر بروند. جالب اینکه با نگاهی به این خودروها، برخی از آنها را می‌توان بدون نیاز به رانندگی، از لیست خارج کرد! به عنوان مثال: مزدا MX-30 به دلیل محدوده حرکتی بسیار محدود و فضای داخلی کاملاً جمع و جورش، یک ماشین خانوادگی ایده‌آل نیست و از لیست حذف می‌گردد. لکسوس UX300e بسیار گران است و در مقابل قیمت بالا چیز خیلی زیادی ارائه نمی‌دهد، مرسدس بنز EQA هرچند که عالی به نظر می‌رسد و دارای فضای داخلی زیبایی است، اما بسیار کوچک بوده  و هزینه توسعه نیافتن بر روی پلت فرم خاص EV را می‌پردازد و ام‌جی‌‌ZS EV  که برای اکثر مردم، خودروی ناشناخته‌ای بوده و امتحان خود را هنوز پس نداده است. 


ev suv


در ادامه سه پیشنهاد دیگر از گروه فولکس‌واگن را در پیش رو می‌بینیم که از بین آنها آئودی‌Q4 e-tron ، به تازگی در ایالات متحده نیز تجاری شده است. این خودرو ماشین خوبی است اما به غیر از لوگو‌، هیچ دلیلی برای ترجیح آن بر  Skoda یا VW دیده نمی‌شود. بدتر اینکه فضای داخلی آن نیز مطابق با استانداردهایی نیست که از یک آئودی انتظار می‌رود.


ev suv


به طور واضح  باید گفت فولکس‌واگن ID.4 انتخاب خوبی است‌، اما اشکودا Enyaq هر کاری که بتواند، انجام می‌دهد تا انتخاب برتر باشد. این خودرو قیمت کمتری دارد و صندوق عقب آن به میزان قابل توجهی بزرگ‌تر بوده و همین موضوع طبیعتاً آن‌را تبدیل به گزینه‌ای ایده‌آل در بین خودروهای خانوادگی می‌کند. پس، یکی‌از این دو اشکودا بوده و با عبور آن از مرحله نهایی‌، دو مدل برای کسب مقام دوم مبارزه می‌کنند: کیا e-Niro و فورد  Ford Mach-e


ev suv


فورد قطعاً در چند جنبه از مدل کره‌‌ای جلو می‌افتد: کیفیت داخلی‌، دینامیک و هندلینگ که در آنها از چشم تنگ کره‌ای بهتر عمل می‌کند اما در نهایت به دلیل بُرد کم خود و احساس وزنی بیشتر، کوتاه می‌آید و جایش را به کیا می‌دهد: بنابراین‌Kia  و Skoda  دو انتخاب برتر هستند!

در این فرایند کوچک سازی(!) از 10 به دو، کاملاً واضح است که هم نظر ما و هم احساس شما، به کدام سمت متمایل می‌شود: اشکودا انیاک  Enyaq


ev suv

منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها