پایگاه خبری سرعت پرس

۱۵:۵۹ - ۳۰ شهريور ۱۴۰۰
نوشته فریدون احمدی
هرگاه حرف از هايلوكس مى‌شود، ناخودآگاه تصاويرى در ذهنتان حك مى‌شود كه در آنها يا با وانتى مقاوم و سختكوش در حال حمل بار روبرو هستید، يا با پیک‌آپی که در ادارات مختلف در حال خدمت است و يا اينكه در پوششى سياه رنگ با تيربار بر دوش در اختيار داعش برای عملیات تروریستی استفاده می‌شود!
هایلوکس 12 سیلندر


سرعت پرس-  كمتر كسى به ياد دارد كه  پيك آپ معروف تویوتا هایلوکس تاکنون در مسابقات هيل كلايمب (تپه نوردى) شركت كرده باشد. تويوتا ‌ اما به تازگى، نسخه‌اي را ‌با نام‌ Fat boy Fab work براى حضور در تپه‌نوردى Simola hillclimb آفريقاى‌جنوبى آماده نموده كه مجهز به يك موتور ١٢ سيلندر دو توربو ی  تویوتا است.

تويوتا و ١٢ سيلندر؟!

شايد باور توليد يك موتور ١٢‌ سيلندر از سوى تويوتا -آنهم موتورى كه مجهز به‌توربوهاى Garrett GT35 شده باشد- كمى برايتان سخت و البته عجيب باشد! اما اين موضوع واقعيت دارد، چراكه این شرکت قبلاً موتور 12 سیلندر تولید کرده و اتفاقا از آن در یکی از محصولات لوکس خود استفاده نموده است.

اين كمپانى از سال ١٩٩٧ تا سال ٢٠١٧ به مدت ٢٠ سال، نسل دوم از مدل لوكس سنچورى خود را براى رقابت با بنز S و ب‌ام‌و سرى ٧ عرضه نمود و ‌در آن از يك پيشرانه ١٢ سيلندر خورجينى GZ FE1 ‌بهره ‌گرفت.

اين موتور ٥ ليترى V12 حالا با توربوهاى گَرِت و يك جعبه‌دنده ٤ سرعته اتومات براى هايلوكس در نظر گرفته شده‌اند تا در كنار تغييرات لحاظ شده در دیگر بخش‌ها هايلوكس را از يك مدل باركش قابل اعتماد به مدلى براى مسابقات تپه‌نوردى تبديل كند. در هايلوكس فوق، ترمزها و تعليق ارتقا يافته‌اند و محور جلوى آن نیز به صورت سفارشى بر روى آن نصب شده است.

با اين توصيف، به نظر مى‌رسد ٥٤٠ اسب(٤٠٢ كيلو وات) قدرت و ٩٧٠ نيوتن‌متر گشتاور، آنقدر كافى باشد كه هايلوكس مذكور در شرايطى ايده‌آل  و با عملکردی خیره‌کننده‌ توجه همه را به خود جلب نماید.


هایلوکس 12 سیلندر
منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها